Köle olmak için yetiştirildik

Bu konuyu okuyanlar

EmrecanReis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Herhangi bir hobimizde veya gelişmemiz gereken alanda kendi başımıza gelişmek istediğimizde neden bu kadar uzun ve çetrefilli oluyor?
Örnek vermem gerekirse bir özel sektörde çalışırken bizden herhangi bir dilde kodlama yapmamız beklensin ve bu kodlamalar başta kolaydan zora doğru ilerlesin.
Benim o dilde uzmanlaşmam Max 3-4 ay içinde olacaktır. Ama biz bunu kendimiz başarmak istediğimizde çok daha uzun zaman alıyor.
Ve beynim bir işte hobi olarak günde en fazla 2-3 saat uğraşıyor. Ha ilk ögrenmeye başladığımda kendi üzerimde baskı kurup günde 8-9 saat çalıştığım oluyor ama bu sürekli devam etmiyor tabii ki. Bu yukarıda yazdığım durum için örnekler çoğaltılabilir. Ben bu algıyı kafamda kırmayı başardığım anda gerçek başarıya ulaşacağıma inanıyorum.
Bunun neden kaynaklandığını hakkında doğruluğu tartışılır bir fikrim var.
Tamamen aileden ve çevreden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü babam, annem ve çevrem benim çok iyi bir işçi olmam için gerekli her şeyi öğretti hatta bugün bile babamın söylediği söz hala kulağımdadır "patron bir şey yapmanı isterse bilmiyorum yapamam diyemezsin o işi yapmak zorundasın" gibi cümleler yıllarca beynime empoze edildi. Ama iş patron için çalışmaya değil de kendime gelince iş için sergilediğim performansın yarısını bile gösteremiyorum.
Aslında çevremdekilerde ailemde aynı problemi yaşıyor ama farkında bile değiller.
Benim kesinlikle emin olduğum bir şey varsa biz köle olmak için yetiştirildik. En acısı da bunun farkında olmama rağmen bir türlü yıllardır beynime yerleşmiş olan o algıyı kıramamış olmak.
Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum belki aramızdan birisi güzel bir tavsiye verebilir bizlere :)

Son mesajlar