Kola'nın 10 TL Olması

Bu konuyu okuyanlar

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252

Yeni zamlarla birlikte 2.5 Litre Coca Cola artık 10 TL oldu. Düşünceleriniz nelerdir?

NOT : Forumda bir arkadaş vardı, bu gibi şeylere zam yapılması normal, vergilerle, zamlarla dışa giden parayı azaltmak için yapıyorlar diyordu. Ben bu arkadaşa soruyorum dışa para gitmesin diye kola da mı içmeyelim?

Alioth

Asistan
Reaksiyon puanı
394
Ben en son ne zaman kola içtim lan! ben en son 4 liraya almıştım :Dbu arada ceptesok yazıp baktım 8.45 fiyatı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben en son ne zaman kola içtim lan! ben en son 4 liraya almıştım :Dbu arada ceptesok yazıp baktım 8.45 fiyatı
10 lira cidden abartmak için yazılmış bir fiyat öyle bir şey yok nereye bakarsam bakayım 8.45 tabi buda çok yüksek :D

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Adamların işi gücüde yalan :)

Adam foto atmış koskoca Cola 9.95 yazıyor halen Cola 10 TL yazmış :p

Şaka bir yana şimdi Fiyatlara bir daha baktımda. Nerde 10 TL bu cola. Şok Bim Carrefour Migros A101 Hepsinde 8.5 TL bandında. Birde Cola 10 TL deyip erken seçim istemek efsane bir VİZYON :D

1630494308428.png

1630494322651.png

1630494337246.png

Not: Bu arada Coco-Colanın Türkiye'de fabrikası var. Üretim Türkiye'de yapılıyor İthal bir ürün değil Cola. Zaten Attığın fotoda da altında yazıyor YERLİ ÜRETİM diye.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Adamların işi gücüde yalan :)

Şaka bir yana şimdi Fiyatlara bir daha baktımda. Nerde 10 TL bu cola. Şok Bim Carrefour Migros A101 Hepsinde 8.5 TL bandında. Birde Cola 10 TL deyip erken seçim istemek efsane bir VİZYON :D

Ekli dosyayı görüntüle 162715

Ekli dosyayı görüntüle 162716
Ekli dosyayı görüntüle 162717

Not: Bu arada Coco-Colanın Türkiye'de fabrikası var. Üretim Türkiye'de yapılıyor İthal bir ürün değil Cola. Zaten Attığın fotoda da altında yazıyor YERLİ ÜRETİM diye.
Coca Cola Gazlı İçecek Kola 2.5 L Burada 9,95 TL diyor. Zam yeni geldiği için henüz tüm marketlerde uygulamaya geçmemiş olabilir.
E99DhMPWQAAYwhn (1).jpg

Bu da başka bir forumdan arkadaşın fişi.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Coca Cola Gazlı İçecek Kola 2.5 L Burada 9,95 TL diyor. Zam yeni geldiği için henüz tüm marketlerde uygulamaya geçmemiş olabilir. Ekli dosyayı görüntüle 162719
Bu da başka bir forumdan arkadaşın fişi.

Kendin canlı markete gidip kontrol et. İnternetteki her şeye güvenilemiyor.

Bu mesela 1-2 gün önce Elektrik ile ilgili yalan attılar ortaya. Herkese 2-3 katı zamlı fatura geldi gizli zam yapıyorlar diye . Yalan yanlış faturalar doldurdular internette. Sonra ortaya çıktı ki bot hesaplardan kasıtlı olarak mesaj kasılmış ve uydurma faturalar atılmış sırf millet gazlayıp galyane getirmek için. Kasıtlı olarak yalan yanlış Algı haberler yapılabiliyor.

Ayrıca Cola 10 TL olsa bile Cola mu belirliyor ülkede siyaseti :) Mantığa gel ya Cola 10 TL ise hemen erken seçime gidilimeli diye laf mı olur. Sonra SIĞ muhalefet dedimi kızıyonuz. Daha muhalefetin adayı belli değil ne istediği ne planladığı belli değil ittifakta kimler var belli değil canı sıkıldıkça Erken seçim diyor...

Düşünsene Muhalefetin seçim Vaadi bizi seçerseniz KOLA 5 TL OLACAK :D diyorlarmış... Bu muhalefetten beklerim hee.

Son düzenleme:

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Mesaj otomatik birleştirildi:

10 lira cidden abartmak için yazılmış bir fiyat öyle bir şey yok nereye bakarsam bakayım 8.45 tabi buda çok yüksek :D
Bizim çevredeki tüm bakkallarda 9 tl. Hatta birisine 10 tl ödemiştim

Alioth

Asistan
Reaksiyon puanı
394
CHP'nin işi gücüde yalan :)

Ekli dosyayı görüntüle 162715

Ekli dosyayı görüntüle 162716
Ekli dosyayı görüntüle 162717

aynen bende baktım az önce fiyatlar hep 8.45 civarında,tamam fiyat çok yüksekde, ne bileyim kola 10 tl olmaz böyle şey erken seçim yapalım demek biraz saçma :D
Bizim çevredeki tüm bakkallarda 9 tl. Hatta birisine 10 tl ödemiştim
ben bu akşam markete gidip aldım bizde hala 8.45 (bence bakkal olduğu için kazık satıyordur)

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Fiyatlar yükseldikçe kızıp bir daha oy vermem derken, muhalefet "bize oy vermeyin, işte bizim vizyonumuz" diyor..
-Hemen seçim mi? Tamam, adayınız kim?
-Biden amca Afganistan işini halletsin bizi arayacak.
-?

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Zamanında 3.50₺ olan bir şeye 8.45 vermeye de tamamız yani. 10₺ değil abartmışlar. Alt tarafı 8.45₺. Sorun çözüldü.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Kola dahil çoğu üründe son 2 yılda gelen zamlara bir dur denilmeli. Serbest piyasa ekonomisine el atılmalı. Ama bir kola 10 TL oldu diye erken seçim demek alakasız. Sırf buna indirgenerek erken seçim olmalı demek basit bir muhalefet olur. Bugüne kadar herşeye zam gelince erken seçim deniyordu da kola zamlanınca "Bu bardağı taşıran son damla oldu. Bu bizim kırmızı çizgimizdi artık erken seçim şart mı?" demek oluyor. Hayır aynı tepkiyi diğer ürünlerde neden tweetleyip yapmadılar. Çünkü kolayı eğlenirken tüketiyoruz ve gençlerin en çok tükettiği ürün. Z kuşağına hitaben yapılmış bir manevra gibi gözüküyor.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yakın zamanda 3 - 5 TL' ye aldığımız kolanın haline bak. Alırken bile düşünmek gerekiyor artık.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Kola dahil çoğu üründe son 2 yılda gelen zamlara bir dur denilmeli. Serbest piyasa ekonomisine el atılmalı. Ama bir kola 10 TL oldu diye erken seçim demek alakasız. Sırf buna indirgenerek erken seçim olmalı demek basit bir muhalefet olur. Bugüne kadar herşeye zam gelince erken seçim deniyordu da kola zamlanınca "Bu bardağı taşıran son damla oldu. Bu bizim kırmızı çizgimizdi artık erken seçim şart mı?" demek oluyor. Hayır aynı tepkiyi diğer ürünlerde neden tweetleyip yapmadılar. Çünkü kolayı eğlenirken tüketiyoruz ve gençlerin en çok tükettiği ürün. Z kuşağına hitaben yapılmış bir manevra gibi gözüküyor.

Serbest piyasa ekonomisine el atmak freni patlamış kamyonun direksiyonunu uçuruma kırmak olur.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Serbest piyasa ekonomisine el atmak freni patlamış kamyonun direksiyonunu uçuruma kırmak olur.
Ne yapmak gerekiyor bu durumda. Olduğu gibi bırakınca daha erken bir kaza yaşanacak. Serbest piyasaya devlet gerektiğinde müdahale etmezse, vatandaş haklarını koruma görevini yapmamış olacak.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Ne yapmak gerekiyor bu durumda. Olduğu gibi bırakınca daha erken bir kaza yaşanacak. Serbest piyasaya devlet gerektiğinde müdahale etmezse, vatandaş haklarını koruma görevini yapmamış olacak.

Şu an Türkiye'nin durumu doğru ekonomik ve hukuk politikaları ile düzeltilebilir seviyede. Serbest piyasaya müdahale etmek aynı zamanda sermayeyi ülkeden uzaklaştırmak demek. Aksine dışarıdan daha fazla yatırım almamız gerekiyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Şu an Türkiye'nin durumu doğru ekonomik ve hukuk politikaları ile düzeltilebilir seviyede. Serbest piyasaya müdahale etmek aynı zamanda sermayeyi ülkeden uzaklaştırmak demek. Aksine dışarıdan daha fazla yatırım almamız gerekiyor.
Serbest piyasaya müdahale etmezsen, firmalar yüksek tutardan satış yaparsa, zaten milletin alım gücü olmadığı için almakta iyice zorlanacak ve satışlar azalacaktır. Bunu gören firmalar daha çok zam yapacak bu durumda alım gücü düşük olan toplumu gören yabancı sermaye zaten yatırım yapmayacaktır. Eğer serbest piyasaya müdahale edilir ve fiyatlar uygun seviyeye gelirse, tüketim seviyesi ve pazar içi rekabet artacaktır. Bunu gören yabancı sermaye ise daha rahat hareket edecektir. Yabancı sermaye kazanç sağlamak için gireceği pazardaki yönetimden güvence bekler, destek bekler. Pazar içi rekabet ve satışın düştüğü bir ortamda ise yabancı sermaye asla durmak istemez.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Serbest piyasaya müdahale etmezsen, firmalar yüksek tutardan satış yaparsa, zaten milletin alım gücü olmadığı için almakta iyice zorlanacak ve satışlar azalacaktır. Bunu gören firmalar daha çok zam yapacak bu durumda alım gücü düşük olan toplumu gören yabancı sermaye zaten yatırım yapmayacaktır. Eğer serbest piyasaya müdahale edilir ve fiyatlar uygun seviyeye gelirse, tüketim seviyesi ve pazar içi rekabet artacaktır. Bunu gören yabancı sermaye ise daha rahat hareket edecektir. Yabancı sermaye kazanç sağlamak için gireceği pazardaki yönetimden güvence bekler, destek bekler. Pazar içi rekabet ve satışın düştüğü bir ortamda ise yabancı sermaye asla durmak istemez.

Tam olarak katılmıyorum. Fiyatların artması keyfi değil sonuçta. Maliyet her yönden(lojistik, ham madde, yarı-mamül,üretim) artıyor. Kurlar tarihi zirve yapıyor. Bu ortamda serbest piyasaya müdahale ederek ekonomiyi ve alım gücü sorunun çözemezsiniz. Çözüm güvenilir hukuk, güven ortamı, gergin ve ayrıştırıcı değil sakin bir siyaset ve en önemlisi bilim dışı ekonomik politikalardan vazgeçilmesi. Faiz sepeptir diyerek merkez bankasının bağımsızlığını alt üst ederek ancak bu noktaya gelinir.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Tam olarak katılmıyorum. Fiyatların artması keyfi değil sonuçta. Maliyet her yönden(lojistik, ham madde, yarı-mamül,üretim) artıyor. Kurlar tarihi zirve yapıyor. Bu ortamda serbest piyasaya müdahale ederek ekonomiyi ve alım gücü sorunun çözemezsiniz. Çözüm güvenilir hukuk, güven ortamı, gergin ve ayrıştırıcı değil sakin bir siyaset ve en önemlisi bilim dışı ekonomik politikalardan vazgeçilmesi. Faiz sepeptir diyerek merkez bankasının bağımsızlığını alt üst ederek ancak bu noktaya gelinir.
Bakın size en basit örneği yaşadığım bir olay ile vereyim. Fiyatların artması keyfi değil yazıyorsunuz buna katılmıyorum. Madem konu kola ile alakalı. İstanbul'da Coca cola 2,5 litre A101'de 9,95 TL ama Hakmar'da 8,45 TL. Hatta 3 Eylül'den itibaren kampanya ile 6,95 TL olmuş. Şimdi burada market, kolayı üreten firma, lojistik vb. her şey dahil olmak üzere halen kar elde edebiliyorken, fiyatların keyfi artırılmadığı sonucunu çıkarabilir misiniz? Firmalar az satış olunca kar marjını maksimize etmek için bunu alım gücü düşük olan vatandaşa yüklüyorlar. Aksini yapsalar çok satışla yine aynı karı yapacaklar.