Kodlamaya nereden başlanmalı

Bu konuyu okuyanlar

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim sabahları ders çalışıyorum akşamları ise kalan boş vakitlerimde kodlama öğrenmek istiyorum. Kodlamaya nereden başlamam gerekiyor? yeni başlayanlar için hangi dil uygundur? hangi kaynaklardan yararlanabilirim ?gibi sorulara yanıt arıyorum bu konuda uzman olan birisi varsa yardım edebilirmi şimdiden teşekkürler

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim sabahları ders çalışıyorum akşamları ise kalan boş vakitlerimde kodlama öğrenmek istiyorum. Kodlamaya nereden başlamam gerekiyor? yeni başlayanlar için hangi dil uygundur? hangi kaynaklardan yararlanabilirim ?gibi sorulara yanıt arıyorum bu konuda uzman olan birisi varsa yardım edebilirmi şimdiden teşekkürler
Üniversitelerde genelde C ile başlıyorlar. C'yi bilirseniz gerisi kolay geliyor fakat C'yi en başta öğrenmek zor olabilir. Ben C ile başladım ve başta eve zor geldi ama bize öğreten bir hocamız olduğu için çok sıkıntı çekmedim. İlk defa öğrenenler için genelde Python veya JavaScript önerilir. Diğerlerine göre öğrenmesi daha kolaydır. Daha sonradan isterseniz Java, C# gibi dillere geçiş yapabilirsiniz.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Üniversitelerde genelde C ile başlıyorlar. C'yi bilirseniz gerisi kolay geliyor fakat C'yi en başta öğrenmek zor olabilir. Ben C ile başladım ve başta eve zor geldi ama bize öğreten bir hocamız olduğu için çok sıkıntı çekmedim. İlk defa öğrenenler için genelde Python veya JavaScript önerilir. Diğerlerine göre öğrenmesi daha kolaydır. Daha sonradan isterseniz Java, C# gibi dillere geçiş yapabilirsiniz.
Yani ilk phyton yada js den baslamam gerekiyor. Kodlamaya ilgim var ama bu konuda fazla bilgim olmadığı için cok arastirma yaptim sonra C# ile başlamaya karar verdim ama sonra C# ın biraz daha zor olduğunu öğrendim ve bu soruyu sordum şimdi phyton a yöneldim sonrada belki C#

Reaksiyon puanı
286
Kodlamayı nerde kullanacağınıza bağlı oyun yapçaksanız c# veya c++ web tasarlıycam derseniz css JavaScript HTML

ben c++ ile başladım ama size kalmış bir şey genelde yeni başlayanlar phyton ile başlıyor ama c++ ile başlarsanız diğer diller size kolay gelir ama dediğim gibi size kalmış ve en önemlisi kodlamaya başladığında karmaşık gelip hemen pes ediceksen bence hiç başlama (biraz hakaret etmişim gibi geldi ama boşver)

Başarılar...

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Kodlamayı nerde kullanacağınıza bağlı oyun yapçaksanız c# veya c++ web tasarlıycam derseniz css JavaScript HTML

ben c++ ile başladım ama size kalmış bir şey genelde yeni başlayanlar phyton ile başlıyor ama c++ ile başlarsanız diğer diller size kolay gelir ama dediğim gibi size kalmış ve en önemlisi kodlamaya başladığında karmaşık gelip hemen pes ediceksen bence hiç başlama (biraz hakaret etmişim gibi geldi ama boşver)

Başarılar...
Sizce en fazla kaç dil öğrenebilirim

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Yani ilk phyton yada js den baslamam gerekiyor. Kodlamaya ilgim var ama bu konuda fazla bilgim olmadığı için cok arastirma yaptim sonra C# ile başlamaya karar verdim ama sonra C# ın biraz daha zor olduğunu öğrendim ve bu soruyu sordum şimdi phyton a yöneldim sonrada belki C#
C# zor değil ama JS ve Pyhton'a göre yeni başlayan biri için daha karışık evet. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi burda sen ne yapmak istediğin ön plana çıkıyor.

-JavaScript ile web sitesi tasarımları, temalar vs.. tasarlayabilirsin ve NodeJS kullanarak back-end kısmını yani sunucu tarafında çalışan kısmınıda yapabilirsin. NodeJS, JavaScript dili kullanıyor.

-Python da aynı JS gibi çok popüler, özellikle yurtdışında. Pyhton daha çok yapay zeka için kullanılıyor. Aynı zamanda Nodejs gibi sunucu tarafında da kullanıyor.

Bu iki dilde çok popüler ve ikisini de öğrenmesi diğer dillere göre daha kolay. Hangisininden başlamak sana kalmış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizce en fazla kaç dil öğrenebilirim
Bir tanesi üzerinden kendini geliştirsen daha iyi olur. Hepsini öğrenmeye kalkarsan yarım yarım öğrenir, bırakır sonra da unutursun.

muharrem4201

Profesör
Reaksiyon puanı
952
Bence sen sınavına çalış liseye gidince başlarsın lgs se sonrasında pişman olmanı istemem Hangi öğretmen ister.

Ama sen illa öğrenecem diyorsan C# ile başlamanı öneririm

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Kodlamayı hangi amaçla kullanacaksın? Asıl soru bu. Bunun cevabını öğrenmeden öneri yapmak mantıksız olur

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Ama bence ilk 1 dile yoğunlaş ve o dilde kendini geliştir böylesi daha iyi olur
Bilgisayar programı virüs trojan tarzı şeyler yapmak istiyorum sence hangi dili öğrenmeliyim

Kodlamayı hangi amaçla kullanacaksın? Asıl soru bu. Bunun cevabını öğrenmeden öneri yapmak mantıksız olur
Bilgisyar programı, virüs tarzı şeyler için hangi dili öğrenebilirim

Reaksiyon puanı
286
Bilgisayar programı virüs trojan tarzı şeyler yapmak istiyorum sence hangi dili öğrenmeliyim

Bilgisyar programı, virüs tarzı şeyler için hangi dili öğrenebilirim
Assembly veya c dillerinden biri olabilir

Reaksiyon puanı
286
Ben assembly oğrenmeye kalksam ömrüm yetmez böyle bilgisayar programı virus tarzı seyler yapmak icin daha basit bir dil yokmu
Yani pek bilmiyorum ama bu iş için assembly olmıycaksa en iyisi c++ ve virüs yazmak çok kolay bir şey değil o yüzden yani öyle kolay bir dil var mıdır bilmiyorum

c++ ile çok güzel virüs yazabilirsin ancak virüs yazma amacıyla c++ 'a başlarsan döngülere gelmeden sıkılırsın
Ve
Programlama diline, iyi bir şey üretmek için başlayıp yazdığın "merhaba dünya"dan bile zevk alırsan, işletim sistemi bile yazabilirsin ( kendi çapında)

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Yani pek bilmiyorum ama bu iş için assembly olmıycaksa en iyisi c++ ve virüs yazmak çok kolay bir şey değil o yüzden yani öyle kolay bir dil var mıdır bilmiyorum

c++ ile çok güzel virüs yazabilirsin ancak virüs yazma amacıyla c++ 'a başlarsan döngülere gelmeden sıkılırsın
Ve
Programlama diline, iyi bir şey üretmek için başlayıp yazdığın "merhaba dünya"dan bile zevk alırsan, işletim sistemi bile yazabilirsin ( kendi çapında)
Bende zaten çok abartılı virüs yazacağım demedimki mesela geçen gün youtube da izledim adam phyton ile basit keylogger yazıyor bende onun gibi basit virüsler trojanlar keyloggerlar ransomware falan yazmak istiyorum
Yada basit bir bilgisyar programı

Reaksiyon puanı
286
Bende zaten çok abartılı virüs yazacağım demedimki mesela geçen gün youtube da izledim adam phyton ile basit keylogger yazıyor bende onun gibi basit virüsler trojanlar keyloggerlar ransomware falan yazmak istiyorum
Bilgisayar programı için C öğrenebilirsin phyton la yazılıyorsa da öğrenmiş oldum o zaman phyton veya C öğren sana kalmış

Yazılım hayatında başarılar :)

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Ben assembly oğrenmeye kalksam ömrüm yetmez böyle bilgisayar programı virus tarzı seyler yapmak icin daha basit bir dil yokmu
Dostum yapmak istediğin lamerlıklar için hack forumları var onlara bakabilirsin.

Reaksiyon puanı
286
Hangisine başlıycağını sonra buraya yazar mısın çok merak ettim

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Dostum yapmak istediğin lamerlıklar için hack forumları var onlara bakabilirsin.
Lamerlik ve hackerlikten bahsetmedim kod yazmaktan bahsettim
sadece hackerlermi virus yazabilir
Kodlama bilen birileri virus yazamazmi
Nasil bi zihniyettesin sen

Bir kaç gün düşünecegim

Bence sen sınavına çalış liseye gidince başlarsın lgs se sonrasında pişman olmanı istemem Hangi öğretmen ister.

Ama sen illa öğrenecem diyorsan C# ile başlamanı öneririm
Ben zaten boş vakitlerimi doldurmak için kodlamaya başlayacam dedim yoksa yine gunumun buyuk cogunlugu lanet olasi matematik ve turkce sorularini cozerek gececek

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Virüs yapmakta iyi bir amaç göremiyorum ben. Hackerlık demedim lamerlık dedim.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
İlk önce ne yapmak istediğine karar vermen lazım. Programlama dilini ona göre seçeceksin. Mesela web sitesi mi yapacaksın, yoksa Windows uygulaması mı, yoksa telefon uygulaması mı?

Reaksiyon puanı
286

Bir kaç gün düşünecegim

Ben zaten boş vakitlerimi doldurmak için kodlamaya başlayacam dedim yoksa yine gunumun buyuk cogunlugu lanet olasi matematik ve turkce sorularini cozerek gececek
Zor değil sadece pratik yeter yani tek sıkıntı süre bol bol süreyle soru çöz kendini hızlandır ama tekrar da yap

İlk önce ne yapmak istediğine karar vermen lazım. Programlama dilini ona göre seçeceksin. Mesela web sitesi mi yapacaksın, yoksa Windows uygulaması mı, yoksa telefon uygulaması mı?
Zaten yukarda ya virüs ya da Windows programı yapmak istiyorum dedi

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Senin amacın ne karşim?
Lamer mi olucan yohsa?
Lamer diye salahlara diyolar.
Ha Hakır olucam diyosan, o zaman git darbetürk.e üye ol.
Onlarda karı da var, silah ta var, tiner de var, her boh var.
Tabi kötü yazılım da var.

Virüsü de ilk başta yersin, kafanın içine.

Reaksiyon puanı
286
Senin amacın ne karşim?
Lamer mi olucan yohsa?

ya adam kendimi geliştirmek için diyo anlamıyor musun ve hackerlar sadece kötü olmuyo beyaz şapkalı hackerlar da var ve k yerine h kullanman seni havalı yapmıyor

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Senin amacın ne karşim?
Lamer mi olucan yohsa?

Sadece bu işe merakım olduğu için basit bilgisayar programlari yada basit eglence amacli virusler yapmak istoyorum. Bilgisayar viruslerine karsi ilgim var bunu hackerlikle yada lamerlikle alakasi yok
Sadece hackerlermi virus yazar kodlama bilen insanlar virus yazamazmi yada bi programci virus yazarsa hackermi olmus oliyor hayir anlamadim sadece basit bir virusle hackermi olunuyor sadece virus yazmakla hacker olunsaydi dunyada milyonlarca hacker olurdu simdi sen bana lamer doyecegine
Cmd den netstat shutdown -i yazip kendini hacker zanneden veletlere soyle onu

Reaksiyon puanı
286
Sadece bu işe merakım olduğu için basit bilgisayar programlari yada basit eglence amacli virusler yapmak istoyorum. Bilgisayar viruslerine karsi ilgim var bunu hackerlikle yada lamerlikle alakasi yok
Sadece hackerlermi virus yazar kodlama bilen insanlar virus yazamazmi yada bi programci virus yazarsa hackermi olmus oliyor hayir anlamadim sadece basit bir virusle hackermi olunuyor sadece virus yazmakla hacker olunsaydi dunyada milyonlarca hacker olurdu simdi sen bana lamer doyecegine
Cmd den netstat shutdown -i yazip kendini hacker zanneden veletlere soyle onu
ve hackerlık kötü değil zaten siber güvenlik uzmanlarıda hacker ama bilmiyor galiba .d

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
ve hackerlık kötü değil zaten siber güvenlik uzmanlarıda hacker ama bilmiyor galiba .d
Siber guvenlik uzmanlari beyaz sapkali hacker ve buda iyi bisey fakat ben burada hackerlikle alakali birsey demedim sadece virus yazmak istedigimi soyledim bunun sebebide bilgisayar viruslerine karsi ilgim var hatta bununla ilgili bir konu daha acmistim buradaki amac virus yapipta
Baskalarina atip onlarin pcsini bozmak degil sadece sevdigim seyi yapmak istiyorum mesela sadece virus degil
Bir bilgisayar programı yapmayida cok isterim

Haklisin
Senin amacın ne karşim?
Lamer mi olucan yohsa?

Ve senin gibileri varya insanin hevesini kursağinda birakir

İlk baş python sonrada ya C yada C++
Ben internette biraz daha araştırdım python diğer dillere göre kolaymış o yüzden ilk phyton, bilgisayar yazılımı yapmak için en iyi dil sanırım C++ yani ben öyle okudum o yüzden phyton ve C++ diye düşünüyorum. Yada direk C++ a başlasam zorlanır mıyım?

Son düzenleme: