Kod yazmak için raspberry pi uygun mudur?

Bu konuyu okuyanlar

Stezz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle merhaba.Adım Murat ve 14 yaşındayım.Kod yazmaya ve bilgisayar programcılığına büyük ilgim var.Kod yazmaya yatkın olup olmadığımı test etmek için yaklaşık 2-3 gündür HTML öğrenmeye çalışıyorum.Fena da değilim aslında.İlerideki amacım öncelikli olarak C dilleri ve python gibi diğer script dillerini öğrenmek.Sorum ise şu;Bir laptop ya da masaüstü bilgisayar alabilecek durumda olmadığım için raspberry pi almayı düşünüyorum.Raspberry pi'nin (raspbian) bana herhangi bir avantajı ya da dezavantajı olur mu?Bildiğim kadarıyla windowstaki bütün derleyiciler resmî olarak linux'ta yok.Bunun bir yöntemi var mıdır?Şimdiden teşekkür ederim :)

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Öncelikle merhaba.Adım Murat ve 14 yaşındayım.Kod yazmaya ve bilgisayar programcılığına büyük ilgim var.Kod yazmaya yatkın olup olmadığımı test etmek için yaklaşık 2-3 gündür HTML öğrenmeye çalışıyorum.Fena da değilim aslında.İlerideki amacım öncelikli olarak C dilleri ve python gibi diğer script dillerini öğrenmek.Sorum ise şu;Bir laptop ya da masaüstü bilgisayar alabilecek durumda olmadığım için raspberry pi almayı düşünüyorum.Raspberry pi'nin (raspbian) bana herhangi bir avantajı ya da dezavantajı olur mu?Bildiğim kadarıyla windowstaki bütün derleyiciler resmî olarak linux'ta yok.Bunun bir yöntemi var mıdır?Şimdiden teşekkür ederim :)

İyi bir bilgisayara ihtiyacın yok ki kod için evindeki herhangi bi bilgisayar(2000 lerden kalme deyil tabiki) işini görür raspberry pi nin kullanım alanı bu deyil ve ayrıca linux öyle şlap diye geçilcek bir işletim sistemide deyil

Stezz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İyi bir bilgisayara ihtiyacın yok ki kod için evindeki herhangi bi bilgisayar(2000 lerden kalme deyil tabiki) işini görür raspberry pi nin kullanım alanı bu deyil ve ayrıca linux öyle şlap diye geçilcek bir işletim sistemide deyil
Yettiğini biliyorum.Zaten bir tane bilgisayar var.Dediğim gibi benim sorum bana kod yazarken her hangi bir dezavantajı olur mu,windows'ta olan ama linuxte olmayan derleyicilerin
(visual studio vb.)linux'ta benzerleri ya da windows uygulamalarını linux'ta kullanabilmemi sağlayan uygulamalar var mı?(Bu konular hakkında bilgim olmadığı için sordum)Teşekkür ederim yine de :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yettiğini biliyorum.Zaten bir tane bilgisayar var.Dediğim gibi benim sorum bana kod yazarken her hangi bir dezavantajı olur mu,windows'ta olan ama linuxte olmayan derleyicilerin
Desktop for developers | Ubuntu
GNU/Linux dağıtımlarında gelen araçlar geliştiriciler için son derece yeterlidir. Şahsen çok komplike bir şey yapmayacaksan Sublime Text, hatta gedit bile iş görür. Ancak Android Studio gibi misal Android gelitiricilerinin olmazsa olması araçlar ve Eclipse, Netbeans gibi popüler IDE'ler de Ubuntu Software Center'dan indirilebilir. Bu IDE'ler de dahil Ubuntu biraz eski yazılım kullanabilir ve depolardaki paketler de eski olabilir ama bu senin için işleri kolaylaştırmak için yaptıkları bir şey. Canonical sana depolarda en sorunsuz sürümü sunuyor. Ben Eclipse 3.8 eski deyip Eclipse'i sitesinden indiren çok insan gördüm ama çoğunlukla Ubuntu'nun depolarındaki eski versiyona geri döndüler.

(visual studio vb.)linux'ta benzerleri ya da windows uygulamalarını linux'ta kullanabilmemi sağlayan uygulamalar var mı?(Bu konular hakkında bilgim olmadığı için sordum)Teşekkür ederim yine de :)
Wine ve Wine'ı kullanıcı dostu arayüze kavuşturan playonlinux var ama windows uygulamalarından kopamıyorsan GNU/Linux'a geçme derim. Çünkü wine bu sistemi sadece taklid ediyor, kopyalamıyor ve windows gibi davranmıyor. Bazı programlarda sorun yaşayacaksın. Ama kopamam desen bile denemeni tavsiye ederim, sonra gerçekten geçmek isteyip istemediğine kendin karar verirsin.

Bunların dışında, Raspberry pi almanı tavsiye etmem. Nedeni hafızası ve donanımı. Eğer yazılım öğrenmek istiyorsan en azından bir çift çekirdekli işlemci ve minimum 4GB ram isteyeceksin. Eski bir bilgisayar bulup içine GNU/Linux yüklesen daha avantajdasın. Satın alacağın 2. el bir bilgisayar bile daha iyi iş görür. Ama minimum Core 2 Duo olduğundan emin ol.

Bunun dışında eğer şu anda bizimle bir bilgisayardan konuşuyorsan, bir klavye aracılığı ile iletişim kuruyorsan bu aynı şekilde yazılım öğrenmene de yeterli ekipmanın var ve para harcamana gerek yok demektir.

Raspberry, Ardunio vs. bunlar normal bilgisayarlar değil. Bunları günlük kullanıma yada iş makinesine çevirmeye çalışmayın, üzülürsünüz.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba Murat,

diğer arkadaşlarım çok güzel bilgiler vermiş ve ayrıca bende eklemek istiyorum. Aslında şu an çok güzel ve belkide bizlere göre avantajlı bir yaştasın. Örnek olarak; ben senin yaşından çok daha sonra atıldım programlamaya.

Bunu neden söylediğimi hemen açıklayalım;

1-) Paran yetmiyordur veya yoktur (alınma lütfen, ben ilk şahsi bilgisayarımı çok geç almıştım). Bu sorun mu ?, değil. Bende aynı durumu yaşadım.
Bu maddeye ait kısa bir teori geliştirelim. Şimdi, zamanımız var ama paramız yok. Bu demek oluyor ki altın değerinde malzememiz var elimizde. Bunun adı : zaman. Eğer zamanımızı akıllı kullanırsak, herkesten (en azından yaşıtlarından. Örnek olarak; dışarıda zamanını çok fazla boş işlerle geçirmek, çalışmak yerine dışarıyı tercih etmek gibi..) 5 adım ilerde olabilirsin. Mesela; şu an bilgi dağarcığımızı genişletelim. Kitap okuyalım, internet üzerinden Türkçe kaynaklara bakalım, ingilizcemizin üzerine düşelim ve ilerletelim. Notlar tutalım, kendimize çalışma planı yapalım. Aklına bu işi yapmayı koyduysan, prensip sahibi olup disiplinli bir şekilde yola koyulmaya bakacaksın değerli kardeşim.

2-) İlerleyen zaman içerisinde bilgilerini artık bilgisayara dökme vakti geldi diyelim. Şu an bilgimiz var ama paramız kısıtlı. Senin işini ikinci el bir bilgisayar yeni alacağın bilgisayardan daha iyi görecektir (Yukarıda bir arkadaşımda aynı şekilde ikinci el bir bilgisayar tavsiye etmiş. Aynı şekilde katılıyorum). Bir bakalım elimizde neler var şu an; elimizde hem bilgi (okuduğun kitaplar, notların, planların ve yapman gerekenlerin listesi), hemde imkan oldu (ikinci el bilgisayarın).

3-) Daha da ilerleyelim Murat kardeşim. Artık bilgilerin ve bilgisayarınla pekiştirdiğin programlama yeteneklerine birde okulunu aksatmadan ilerlersen (ki bu hayati bir meseledir. Okulunu mutlaka aksatmadan aynı şekilde devam ettirmen gerekir.), istediklerine planlı, programlı ve disiplinli bir şekilde aynı zamanda emek vererek çok yaklaştığını görebilirsin. İmkansızlıkların arasından ancak bu şekilde kurtulup çıkabilirsin. Şu an elimizde neler mi var.. Düşünelim; liseye gidiyorsan, liseyi aksatmadan bitirdiğini ve aynı zamanda programlama ve yabancı dil (ingilizce) bilgini geliştirdiğini varsayalım. Şu an elinde bir pırlanta var.. Şaka yapmıyorum. Bu pırlantayı ancak üniversiteye giderek güzelleştirebilrsin. Ve o pırlantayı satmak üzere üniversitede işletip en güzel hale getirebilirsin. Bu örnek de nedir diyen vardır.. Açıklayalım değerli dostlar. Üniversiteyi bitirdiğini düşünürsen; üniversiteye başlamadan önce verdiğin emeklerden dolayı kazandığın pırlantayı üniversitede çok güzel bir hale getirip orda daha da değerlendirmiş ve üniversitedeki işini bitirmişsindir. Artık bu pırlantayı satma vaktidir Murat. Geriye dönüp baktığında emeklerini, geleceğine dönüp baktığında ise artık; dişinle, tırnağınla geldiğin bu noktada parayı kazanma vaktidir. O pırlanta senin bilgilerin ve emeklerindir.

Hayatını saçma sapan (hacking, gece gündüz oyun oynamak, boş işlerle dışarda boşa vakit geçirmek) bir hale getirmek de senin elinde, imkansızlıkların arasından dişinle tırnağınla bir yerlere de gelmek senin elinde.

Kimse sana hayatın boyunca bakmaz, bakamaz. Geleceğini kur Murat. Çünkü kimse senin istediğin gibi bir geleceği sana vermez. Bunu ancak sen yapabilirsin. Ve ancak sen bunu istediysen yaparsın. İleride de ne kadar istediğini de göreceksindir.

Saygılarımla.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Murat kardeşim kesinlikle beni yanlış anlama ama ben senin yerinde ve yaşında olsam derslerime çalışırdım bu yazılım işlerine bulaşmazdım.Eğer bu işlere girecek olsam üniversitede ilgili bölümü seçer orda başlardım.Bende senin yaşlarında eve bilgisayar aldırttım ve sonrasında oyunlara gömüldüm ve geleceğimi mahvettim.Küçük yaşta başlamak güzel gelebilir ama derslerinde gerilemeye neden olursa bunu tersine çeviremezsin.Şuan temel eğitimini alıyorsun okulda.Eğer temel sağlam olmazsa ilerde çok sıkıntı çekersin.Dediğim gibi şimdi derslerine ağırlık ver ilerde Allah nasip eder iyi bir üniversiteyi kazanırsan bilgisayar mühendisliği gibi bir bölümü orda öğrenirsin istediğini.Ben hayatımda pişman olduğum için sana bunları öneriyorum yinede sen bilirsin.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15

arkadaşlar, çiçeğin açacağı varsa açar onu yeri iyi değil diye açmamaya zorlamayın. ben ilk kodumu yazıp derlemeye çalıştığımda murat'tan daha küçüktüm. eskiden (1990 civarları) bilim teknik dergilerinden bilgisayar klübü diye bir köşe vardı oradaki kodlarla uğraşırdım.

murat kardeş,

hevesin kırılmasın. alabilirsen temiz ikindi el bir laptop bulmaya çalış (600-700 tl civarı). olmazsa raspberry pi 3 al. üzerinde windows 10 kurabiliyorsun. kod derleyebilirsin. aynı şeyi ubuntu mate kurarak ta yapabilirsin. sana tavsiyem bir dili öğrenmeden önce algoritma nedir onu öğrenmeye çalış. çünkü algoritmayı öğrenirsen dili öğrenip kullanma kabiliyetin artar.

okul meselesine gelince, meslek liselerinde programlama nasıl anlatılıyor bilmiyorum, eğer iyi bir yer varsa oraya girmeye çalış. yaşın ilerledikçe kodları anlaman algoritma kurman daha da kolaylaşacaktır senin için. Mühendisim, bize okulda sadece c++ ve verilog gösterdiler. bunların haricinde diğerlerini kendi çabalarımla öğrendim. demem o ki; okuldan pek bir şey bekleme onlar sadece yol gösterebilir, geri kalan herşey sana bakar. hevesin kırılmasın, çok çalış. ülkenin senin gibi meraklı gençlere ihtiyacı var.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060

Not defterinde de başlayabilirsin ama sana önerim notepad++' dır not defterinin gelişmiş hali gibi bir şey ordan sonra Adobe Dreamweaver Visual Studio falan derken kaptırır gidersin

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
iş görür kod heryerde aynıdır. fakat raspberry pi'ı ilk defa kurabilmek için bir bilgisayara ihtiyacın var.
ayrıca ekrana ve klavyeye ihtiyacın olur. her donanımı desteklemez. raspberry pi daha çok robotik uygulamalar için geliştirildi.

bence ikinci el çalışan bir bilgisayar alsan daha isabetli olur.
benim önerim internet kafelere sorman. uygun fiyatlı ikinci el bilgisayar varmı diye.
çünkü onlar sürekli yenilemek zorunda kalıyorlar. ellerinde birikmiş bilgisayar olabiliyor.

ikinci olarak sahibinden de birkaç ilan var uygun olan.
İkinci El ve Sıfır Dizüstü Notebook Bilgisayarlar sahibinden.com'da

Stezz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
.Sizler benim çok değerli abilerimsiniz.Hepinize tekrardan çok teşekkür ediyorum. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Not defterinde de başlayabilirsin ama sana önerim notepad++' dır not defterinin gelişmiş hali gibi bir şey ordan sonra Adobe Dreamweaver Visual Studio falan derken kaptırır gidersin
Not defterini kullanarak ne tür programlar yapabiliriz?Windows'ta not defterini kullanarak yalnızca VBS veya BAT uzantılı şeyler mi yapılır?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Not defterini kullanarak ne tür programlar yapabiliriz?Windows'ta not defterini kullanarak yalnızca VBS veya BAT uzantılı şeyler mi yapılır?
Not defteri ile hemen hemen her şeyi yapabilirsin ama neden basitçe bir IDE kullanma ? Tamam, basit şeyler yazılır ama syntax özelliği, derleme vs. ide'lerin asıl noktasıdır bence.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Not defteri ile hemen hemen her şeyi yapabilirsin ama neden basitçe bir IDE kullanma ? Tamam, basit şeyler yazılır ama syntax özelliği, derleme vs. ide'lerin asıl noktasıdır bence.

Bende bundan bahsetmiştim ;)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567

Merhaba,

not defteriyle ne yapmak istediğinize bağlı biraz da bu. Mesela, Notepad++ yükleyin bilgisayarınıza (ücretsizdir). Program, bir derleyici değildir ancak birçok dil için yazım kurallarına uygunluk sağlamaya çalışır. Tabii ki herhangi bir kod tamamlama özelliği (intellisense) yoktur. Ancak makro çalıştırma özelliği vardır. Bu küçük programın birçok özelliği de vardır. Aşağıdakileri yapabilmeniz için Notepad++ programına bile ihtiyacınız yoktur.

Bir text dosyası oluşturun;
1- ) assembler kodlarınızı yazın. Uzantısını asm olarak değiştirin. Hemen simgesi değişir ve yapmanız gerekeni yaparsınız. (MASM yüklemeniz gerekebilir.)
2- ) C# kodlarınızı yazın ve uzantısını cs olarak değiştirin. Ardından istediğiniz windows ortamına taşıyın ve projeniz altına taşıyıp çalıştırabilirsiniz.(Bilgisayarınızda Visual Studio yüklü olması gerekiyor. Sadece .NET Framework yeterli değil sanıyorum.)
3- ) Visual Basic / Visual Basic .NET kodlarınızı yazın ve uzantısını vb olara kaydedin. C# gibi adımları izleyin. Yine çalışacaktır.
4- ) Html, Asp .NET kodlarınızı yazın ve uzantısını html/aspx olarak değiştirin. Direkt çalıştırabilirsiniz. Hiçbir derleyici olmadan kodlarınız çalışır.
5- ) JavaScript kodlarınızı yazın ve uzantısını js olarak kaydedin. Çalıştırabilirsiniz ve hatta 4 numaradaki html/aspx dosyalarınıza import bile edip kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda java yüklü olması gerekebilir.
6-) Sql script kodlarınızı yazın ve uzantısını sql olarak değiştirin. Alın size Sql script..
7-) Visual Basic Scirpt kodlarınızı yazın ve uzantısını vbs olarak değiştirin. Alın size isual Basic Script ve kullanabilirsinizde ek bir program olmadan.
8 -) Batch kodlarınızı yazın ve dosya uzantısını bat olarak değiştirin. Konsolda çalıştırabilirsiniz..
9-) PowerShell kodlarınızı yazın ve uzantısını ps1 olarak değiştirin. .NET Framework'un her konuda kapılarını aralayabilirsiniz.. Eğer "execution policy" hatası alıyorsanız, scripti çalıştırmak için PowerShell konsolda "Set-ExecutionPolicy unrestricted" komutunu uygulayın. Veya size hangisi uygunsa bu linkten bakın.(Using the Set-ExecutionPolicy Cmdlet)

Yok bende Visual Studio programıda var ama yine de text dosyası üzerinden işlem yapacağım diye ısrar edenler; C#/VB.NET için CodeDom kullanarak dinamik olarak dll (Dynamic Link Library) oluşturabilirler. C# ya da VB.NET kodlarınızı bir text dosyasına yazın. Ardıncan cs ya da vb olarak uzantısını kaydedin. Ardından C# için "Microsoft.CSharp.CSharpCodeProvider" ve "System.CodeDom.Compiler.ICodeCompiler" klaslarını, VB.NET için ise "Microsoft.VisualBasic.VBCodeProvider" ve "System.CodeDom.Compiler.CodeCompiler" klaslarını kullanarak yaklaşık 15 satır kod ile RunTime/Çalışma zamanında DLL üretimi yapabilirsiniz.

Daha bir çok şeyler sıralanabilir. Yapmak isteyin yeter.

Saygılarımla.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
notepade e bile ihtiyacın yok.
cep telefonundan JS Bin a gir online olarak html ve javascript kodlamaya başla

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Visual Studio Code Linux, mac ve windows üzerinde çalışıyor.

Visual Studio Code - Code Editing. Redefined

Notepad ile işin baya zorlaşır, muhtemelen kodlamadan soğursun halbuki kodlama yapmak oldukça zevkli bir iştir. Raspberry Pi ile kodlama yapılabilse bile tam performans alamayabilirsin. 2. el bi notebook veya pc alıp ssd disk takıp devam etmen daha faydana olur. Bunları yapamıyorsan okulundaki bilgisayarları kullanmak için hocalarından izin isteyebilirsin veya kütüphanede falan yapabilir misin bilmiyorum.

Ideler sana kodlama yapabilmen için konforlu bir ortam sağlarlar ;)

godzilla87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Murat kardeşim kesinlikle beni yanlış anlama ama ben senin yerinde ve yaşında olsam derslerime çalışırdım bu yazılım işlerine bulaşmazdım.Eğer bu işlere girecek olsam üniversitede ilgili bölümü seçer orda başlardım.Bende senin yaşlarında eve bilgisayar aldırttım ve sonrasında oyunlara gömüldüm ve geleceğimi mahvettim.Küçük yaşta başlamak güzel gelebilir ama derslerinde gerilemeye neden olursa bunu tersine çeviremezsin.Şuan temel eğitimini alıyorsun okulda.Eğer temel sağlam olmazsa ilerde çok sıkıntı çekersin.Dediğim gibi şimdi derslerine ağırlık ver ilerde Allah nasip eder iyi bir üniversiteyi kazanırsan bilgisayar mühendisliği gibi bir bölümü orda öğrenirsin istediğini.Ben hayatımda pişman olduğum için sana bunları öneriyorum yinede sen bilirsin.

giskur arkadaşım; merakı olan bir arkadaşı bu şekilde soğutmana gerek yok. Amatör Oyun Geliştiriciliği Üzerine Sohbet – 2 burada bir yazılımcının röportajı var ve ortaokul yıllarında başladığını söylüyor. lisede bu işe merak salan pekçok arkadaşım var. o yüzden lütfen böyle tavsiye verme. dersten arta kalan zamanda pekala uğraşabilir.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
giskur arkadaşım; merakı olan bir arkadaşı bu şekilde soğutmana gerek yok. Amatör Oyun Geliştiriciliği Üzerine Sohbet – 2 burada bir yazılımcının röportajı var ve ortaokul yıllarında başladığını söylüyor. lisede bu işe merak salan pekçok arkadaşım var. o yüzden lütfen böyle tavsiye verme. dersten arta kalan zamanda pekala uğraşabilir.
Ben realistim ve ona göre tavsiye veririm.Eğitim gibi önemli şeyleri varken arkadaşımızın hayatını başka hayaller üstüne inşa etmemeliyiz.Ve dediğiniz gibi derslerden arta kalan zaman diye birşey yok.Bu bilgisayar işlerine gömülen insanların derslerinin zayıfladığına birinci elden şahidim var kardeşim gibi.Arkadaşımızın yaşı 14 ve eğitiminin baharında.Bence önemli olan eğitim temelini sağlama oturtması.Herkes olumlu yönden bakıyor.Ya arkadaşımız kodlarla uğraşırken 2-3 yıl süre zarfı sonrasında hevesinden vazgeçerse eğitimindeki boşluğu kim tamamlayacak.Kısacası benim görüşüm bu istesenizde istemesenizde.

godzilla87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Ben realistim ve ona göre tavsiye veririm.Eğitim gibi önemli şeyleri varken arkadaşımızın hayatını başka hayaller üstüne inşa etmemeliyiz.Ve dediğiniz gibi derslerden arta kalan zaman diye birşey yok.Bu bilgisayar işlerine gömülen insanların derslerinin zayıfladığına birinci elden şahidim var kardeşim gibi.Arkadaşımızın yaşı 14 ve eğitiminin baharında.Bence önemli olan eğitim temelini sağlama oturtması.Herkes olumlu yönden bakıyor.Ya arkadaşımız kodlarla uğraşırken 2-3 yıl süre zarfı sonrasında hevesinden vazgeçerse eğitimindeki boşluğu kim tamamlayacak.Kısacası benim görüşüm bu istesenizde istemesenizde.

realizm dediğin nedir tam olarak? eğitim önemli demişsin de eğitim demek, lisede okutulan dersleri ezberleyip testlerini çözmek mi? bu konu çok uzun tartışılacak mevzu ama yeri burası değil. Bilgisayardan sorun yaşayan kişiler ayırdıkları zamanı gereğinden fazla tutmalarından dolayı.

kaldı ki programcılığın mantığı analitik zeka gerektiren bir şey. problemi anlama, elindeki sınırlı kaynaklarla ona çözüm üretme becerini geliştiren bir şey. bu hayatının her alanında ona fayda sağlayacak bir şey.

eğer kendisine bu alanda bir kariyer yapma niyeti varsa bu yaşta başlamanın çok ama çok avantajını görecek.

ortaokulda bu işlere başlayan arkadaşım var. oyun da oynadı, ders de çalıştı. itü'yü kazandı. 7 senede bitirdi ama bitirdiğinde önemli şirketlerin kendisi ile çalışmak istediği bir yazılımcıydı.

bu çocuk ders çalışacak, üniversite kazanacak, sonra iyi kötü bir işi olacak. sonra ne olacak peki?

murat, aynen devam arkadaşım.

Manchikof

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam respberry' n varsa boşver kod yazmayı sunucularla uğraş. Arkadaşım raspberry üzerine sunucu kurdu adam okuldan evini yönetiyordu. Kendini sunucu yönetimi konusunda fena geliştirirsin. Ama sen kod yazacağım diyorsan git normal bir pc bul derim.

Mete Çapar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
arkadaşlar ipad alıcam da çok büyük işler yapmasada derleyici bulmam gerekiyor java ve c için ne önerirsiniz