Kluge: "Fahrettin Koca’yı tebrik etmek istiyorum."

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
NTV'de yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına dair değerlendirmelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Prof. Hans Kluge konuşmasından bazı notlar:

1604986102721.png
"Türkiye'de gördüklerimin beni çok etkilediğini söyleyebilirim. İnsanlar maske takıyor. Sosyal mesafeye uyuyor. Yeni yollar bularak sosyal hayata devam ediyorlar"

"Fahrettin Koca’yı tebrik etmek istiyorum. Birkaç gün öncesine kadar vakalarda yüzde 70 düşüş vardı. Tabi şimdi tüm Avrupa gibi yüzde 50 artış var. Türkiye yaşlıların korunmasında diğer ülkelerden çok daha başarılı. Sağlık sistemi Covid dışındaki hastalıklarla da mücadele ediyor. Ama Türkiye 152 ülkeye yardım gönderdi. ABD’ye 2 uçak gönderdiler, İngiltere ve Almanya’ya destek oldular. Buna yaklaşabilen bir başka ülke yok."

Prof. Hans Kluge, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "hasta ve vaka sayısı farkı" açıklamasıyla ilgili gelen bir soruya:

"Burada anahtar nokta ülkenin gerekeni yapıyor olması. Yani virüs taşıyan ya da virüs şüphesi bulunan kişilerin karantinaya alınması. Hafif vakaların da karantina alınması çok önemli. Türkiye zaten bunu salgının başından beri yapıyor. Vaka tanımlamalarının standart hale getirilmesi durumu var. Bu konuda birçok ülkede sorun var. Türkiye de semptomatik vakalarda olduğu gibi semptom göstermeyen vakalar için de detaylı raporlama yapıyor. Ama temelde yapılan müdahalede bir farklılık yok. Bu konuda asemptomatik vakaların da açıklanması çağrısında bulunuyoruz" yanıtını verdi.

COVID-19 aşı çalışmalarıyla ilgili son bilgileri paylaşan Kluge, üçüncü aşama testlerinin devam ettiği 6 aşı çalışmasının olduğunu bildirdi. Henüz net bir yanıt alamadıklarını kaydeden DSÖ Avrupa Direktörü, "Çok fazla kişi üzerinde deneniyor. Ancak bu konuda henüz kimsede net bir yanıt yok. Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek. Umarım gelecek yılın ortalarına hazır olur" dedi.

Kaynak: İndyTurk

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Fahrettin Koca'ya teşekkür ederiz. Kendisi de elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Keşke vaka sayılarında da manipülasyona gitmeselerdi. Yani pozitif olup da belirti göstermeyenleri Covidli saymama durumundan bahsediyorum.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Fahrettin Koca'ya teşekkür ederiz. Kendisi de elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Keşke vaka sayılarında da manipülasyona gitmeselerdi. Yani pozitif olup da belirti göstermeyenleri Covidli saymama durumundan bahsediyorum.
Aynen ama başındaki ne derse onu yapmak zorunda. Fahrettin Koca'ya denecek pek bir şey yok.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Aynen ama başındaki ne derse onu yapmak zorunda. Fahrettin Koca'ya denecek pek bir şey yok.
Bu konuşmanın sadece vaka sayılarının açıklanması ile alakalı kısmına vurgu yapmak haksızlık olur, kaldı ki zaten Hans Kludge bile "Burada anahtar nokta ülkenin gerekeni yapıyor olması. Yani virüs taşıyan ya da virüs şüphesi bulunan kişilerin karantinaya alınması. Hafif vakaların da karantina alınması çok önemli. Türkiye zaten bunu salgının başından beri yapıyor." demiş bu soruya cevaben.

Salgının başından beri hükümet bu süreci iyi yönetti. Vatandaşlarımız da (ufak tefek problemler olsa da) medeni olduğu iddia edilen Avrupalılardan daha hassas hareket etti.

Bu nedenle hem hükümeti, hem de tüm halkımızı tebrik etmek lazım.

GeForce ☾★

Doçent
Reaksiyon puanı
862
Bende Tebrik ediyorum Maske takın Demek dışında birşey göremedim Başındaki ne emirse verirse onu yapıyor

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Bu konuşmanın sadece vaka sayılarının açıklanması ile alakalı kısmına vurgu yapmak haksızlık olur, kaldı ki zaten Hans Kludge bile "Burada anahtar nokta ülkenin gerekeni yapıyor olması. Yani virüs taşıyan ya da virüs şüphesi bulunan kişilerin karantinaya alınması. Hafif vakaların da karantina alınması çok önemli. Türkiye zaten bunu salgının başından beri yapıyor." demiş bu soruya cevaben.

Salgının başından beri hükümet bu süreci iyi yönetti. Vatandaşlarımız da (ufak tefek problemler olsa da) medeni olduğu iddia edilen Avrupalılardan daha hassas hareket etti.

Bu nedenle hem hükümeti, hem de tüm halkımızı tebrik etmek lazım.

Hükümetin çok iyi yönettiğini düşünmüyorum. Fahrettin Koca'nın elinden geleni yapmaya çalıştığına inanıyorum. Ama Covid testi positif olup da semptom göstermiyor diye vaka rakamına eklememek en hafif tabir ile ayıptır.

Hamilelik testi pozitif olup da hamilelik belirtisi göstermeyenleri de hamile saymıyoruz demek gibi birşey bu.

Hükümetin gene en hızlı bir şekilde ciddi bir kısıtlamaya gitmesi gerekiyor çok geç olmadan.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Vaka tanımlamalarının standart hale getirilmesi durumu var. Bu konuda birçok ülkede sorun var.
Keşke vaka sayılarında da manipülasyona gitmeselerdi.
Demek ki birçok ülkede manipülasyon var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende Tebrik ediyorum Maske takın Demek dışında birşey göremedim Başındaki ne emirse verirse onu yapıyor
Ne yapmalı sence ? Bende yaşadığım Büyükşehir belediyesinin toplu taşımalarda kuralları uyguladığını ve denetlediğini görmüyorum ne olacak şimdi. Sosyal mesafeye uymayan,maskeyi tam ya da hiç takmayanlar ne olacak. Ceza yazılsa vatandaştan para kazanmaya çalışılıyor denir takmasa neden denetlenmiyor denir. Bizim halkımız herşeye bir kulp bulma konusunda çok ustalar.

Son düzenleme: