Klavyede olmayan yabancı harfleri hızlıca yazabilirmiyim

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ramo1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ramo1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar, windows 7 prof kullanıyorum.(LAPTOP)

Benim KLAVYE hakkında bir yardıma ihtiyacım var. foruma bugün üye oldum.yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sorum şu;
Ben excell 2010 da çalışıyorum.
Klavye de mesela a harfine basınca ; a harfi çıkyor ekrana

Ancak benim istediğim; klavyede olmayan (türkçede yer almayan) örneğin (č澚đ) harflerini kestirmeden ekrana çıkartacak bir kombinasyona ihtiyacım var
mesela CTRL+ALT+a yapınca č çıksın ekrana istiyorum.
yada sadece CTRL+a yapınca č çıksın ekrana istiyorum.

bunu nasıl yapabilirim. ? yardımcı olursanız sevinirim.
(bilgisayar bilgim çok kötü; maalesef anneye anlatır gibi anlatılması lazım)
Şİmdiden teşekkürler.
---------------------

OLASI İŞİME YARAMAYAN CEVAPLAR ;
1-
Sorunuz için Excell'de Otomatik Düzeltme Seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sol üst köşe (excel logo) > Seçenekler > Yazı Denetleme > Otomatik Düzeltme Seçenekleri

Buraya ilgili karakterleri tanımlayın. Ör. (c1) = č gibi.
Bu şekilde siz yazılarınızda (c1) yazdığınızda excell otomatik č olarak değiştirecektir.

cevap ; Sizin gösterdiğiniz çözümde č harfini yazmak ; 3 eylemle ulaşılan sonuç.
(1-parantez aç 2-bir harf yaz 3-parantez kapat)

Ancak ben bu yabancı harflerden (č澚đ) binlerce defa yazmam gerekiyor.
O yüzden bir kısayol-kombinasyon yada adı her ne ise; bir kestirme yol bulup ; tek hamlede (mouse kullanmadan) bir yabancı harfi yazmam gerekiyor (hızlı olmam gerektiği için)

Tek hamlede derken ; mesela klavyede CTRL+SHİFT+a yazıp ekrana č harfinin çıkmasını sağlamak gibi.
Aslında sizin verdiğiniz çözüm öneriside bana yardımcı olmakta. Ancak bana daha hızlı bir çözüm lazım , zira sebebi tembellik değil ; sebebi aynı yabancı

harfleri binlerce defa yazacak olmam.

Bilemiyorum; belki windows ayarlarından bir şeyler kurcalamak lazım. (Windows 7 Prof kullanıyorum)

---------------------------
Charmap yada harf eşleştirme yada simge kutucuğunu açıp simgeyi kullanmak çok vakit alıyor.

Mause'yi kullanmak istemiyorum. Bir kombinasyon yapmak istiyorum ; mesela CTRL+a yazınca č çıksın istiyorum ekrana. Çünkü a harfinin kendisine de ihtiyacım

var.

Alt+2323 gibi alt özel kodlarda işime yaramıyor. Zira LAPTOP kullanıyorum.
1- Fn tuşunu aktif hale getir. (Fn+Num Clock a bas)
2- alt kodunu gir.
3- Fn tuşunu kapatmak için tekrar Fn+NumClock a bas

bu işlem 3 işlem olduğu için bana uymuyor.

Özetle ; yabancı harfleri (č澚đ) mause kullanmadan , ekrana 2 dilli klavye seçeneği yüklemeden, sadece CTRL+a=č örneğinde olduğu gibi ; bir (adı her ne ise artık) kısayol-kombinasyon yada kestirme yolla yazabilmek mümkün mü ?

Herkese hayırlı Kurban bayramı dilerim.