Kıssadan Hisse

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Şeytan hizmetçi kılığına girmiş ve yirmi sene Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri'nin yanına gidip gelmişti. Bir türlü gönlüne vesvese vermeye, ona istediklerini yaptırmaya muvaffak olamamıştı.

Birgün:

- Ey Üstad! Yoksa siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? dedi.

Hazreti Cüneyd:

- Sen lanetli İblissin. İlk geldiğin andan beri se...ni tanıyorum, buyurdu.

Şeytan:

- Ey Sultanü'l Muhakkikin! Sizin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir size hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım, dedi.
- Defol mel'un! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan! diye bağırdi

İnsanın en zayıf damarı "Sensin!" denilerek, koltuğunun altına girmektir. Nice cahil, günahkar, kendisini alim ve faziletli zannederek bu şekilde İslam'a zarar vermiş, verdirilmiştir. Günümüzün de en tehlikeli hastalıklarından da birisi budur

Kendini beğennmek.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bu hastalık az ya da çok var.

• Çok küçük miktarda dahi olsa kendimizden olumlu bahsedilmesi isteği;
  • Aynaya bakınca görüp beğendiği yerini kendinden bilme
  • Başkalarını küçümseme
  • Kendinin eşi veya benzeri olmadığını düşünme ve bunu tüm dünyaya nerede ve ne şekilde olursa olsun ispatlama
  • Bayanların kendini beğenip beğendiğinin sebebi kendisiymiş gibi bunu sergilemesi
  • ... gider de gider
bunları ilk önce kendime ve yakınlarıma yazıyorum, sürekli denetim altında tutulması gereken bir hastalık.
Yazı için teşekkürler.

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
vayy sabah sabah cok ıyı geldı aslında