Kirpiler Evcil Hayvan Mı?

Bu konuyu okuyanlar

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
VodhMXZaUXCo1nFC-637039039725177448.jpg

Kirpiler sevimli ve inanılmaz akıllı hayvanlar, kış uykusunu sağ atlatabilmeleri için ortalama 650 gr. ağırlığında olmaları gerekiyor. özellikle yurt dışında evcil hayvan olarak beslense de aslında doğal ortamlarından uzakta çok mutlu olduklarını düşünmüyorum, bizler gündüz aktif, gece deaktif canlılar olduğumuz için, hayvanların da dengesini bozuyoruz.

Kirpi koruma altında olan bir tür, o sebeple olur da bizim kirpikler gibi kendi başına doğada yalnız kalamayacak yavru kirpi bulursanız şartlarınız da uygunsa belli bir büyüklüğe gelene kadar bakım verebilirsiniz, ancak temelli evcil hayvan olarak eve hapsetmek hem size hem kirpiye eziyet olacaktır.

Evinizde bir kirpi beslemek ister miydiniz?

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,422
a

Kirpiler sevimli ve inanılmaz akıllı hayvanlar, kış uykusunu sağ atlatabilmeleri için ortalama 650 gr. ağırlığında olmaları gerekiyor. özellikle yurt dışında evcil hayvan olarak beslense de aslında doğal ortamlarından uzakta çok mutlu olduklarını düşünmüyorum, bizler gündüz aktif, gece deaktif canlılar olduğumuz için, hayvanların da dengesini bozuyoruz.

Kirpi koruma altında olan bir tür, o sebeple olur da bizim kirpikler gibi kendi başına doğada yalnız kalamayacak yavru kirpi bulursanız şartlarınız da uygunsa belli bir büyüklüğe gelene kadar bakım verebilirsiniz, ancak temelli evcil hayvan olarak eve hapsetmek hem size hem kirpiye eziyet olacaktır.

aynen düşünsene sana sarılmaya geliyo :D

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982

Tatlı hayvanlar, ama doğal yaşam alanında olması bence daha doğru.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,981
Kirpi severim tabii Yolda bulursam ne yolla olursa olsun bahçemize götürmeye çalışırım hani.

Ben yoldan Tosbağa bulmuşdum. Bahçemize bıraktım bir tane daha tosbağamız vardı. oldu 2

Birkaç ay sonra parmaktan bile küçük yavru tosbağa bulduk bahçeden.

Terbiyesiz bahçe tosbağaları olmuştular :D

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Kirpi severim tabii Yolda bulursam ne yolla olursa olsun bahçemize götürmeye çalışırım hani.

Ben yoldan Tosbağa bulmuşdum. Bahçemize bıraktım bir tane daha tosbağamız vardı. oldu 2

Birkaç ay sonra parmaktan bile küçük yavru tosbağa bulduk bahçeden.

Terbiyesiz bahçe tosbağaları olmuştular :D
Suriyeliler bomba eşliğinde yapıyor, bahçedeki kirpi yine iyi.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Tatlı hayvanlar, ama doğal yaşam alanında olması bence daha doğru.
Şunu da anlatayım size üzücü bir anı ama sizde öğrenin. Ben Beylikdüzü mevkinde yaşıyorum ve sitemizin çardağının altında kirpi yuvası vardı. Yuva diyorum sürekli oraya giriyor arada bahçede geziyor ve tekrar oraya giriyor falan. Neyse uzun zamandır kendisini göremiyorduk geçenlerde bina sınırlarını belirleyen tellerin etrafına ağaçlandırma yaptık. Site yönetiminde babam olduğu için detaylarda ve çalışmalarda orada bulunuyoruz. Tellerden geçerken kirpi sıkışmış ve geri de çıkamamış ve yavrucum orada ölmüş. Yani yıllardır bizimle yaşayan o hayvancık tellere sıkıştığı için ölmüş. Üzüldük site olarak açıkçası.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Şunu da anlatayım size üzücü bir anı ama sizde öğrenin. Ben Beylikdüzü mevkinde yaşıyorum ve sitemizin çardağının altında kirpi yuvası vardı. Yuva diyorum sürekli oraya giriyor arada bahçede geziyor ve tekrar oraya giriyor falan. Neyse uzun zamandır kendisini göremiyorduk geçenlerde bina sınırlarını belirleyen tellerin etrafına ağaçlandırma yaptık. Site yönetiminde babam olduğu için detaylarda ve çalışmalarda orada bulunuyoruz. Tellerden geçerken kirpi sıkışmış ve geri de çıkamamış ve yavrucum orada ölmüş. Yani yıllardır bizimle yaşayan o hayvancık tellere sıkıştığı için ölmüş. Üzüldük site olarak açıkçası.
Kötü olmuş.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,981
Yazık ya. Üzüldüm harbiden. Günahsız canlı işte. Kafasını zar zor geçindiriyordu belki yemek bulamıyordu. Ben olsam elma dilimleri filan koyardım yuvasının önüne

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Yazık ya. Üzüldüm harbiden. Günahsız canlı işte. Kafasını zar zor geçindiriyordu belki yemek bulamıyordu. Ben olsam elma dilimleri filan koyardım yuvasının önüne
Yani yuvasını tam bilmiyorduk ama yıllarca ara ara meyvedir, sebzedir bir şeyler çardağın altına doğru koyuyordum. Yiyordu sanırım ki yaşamını geçindiriyordu. Çocuklar görmediği için belki de yaşadı o kadar. Ama az kedi kovalamadı :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,981
O kirpiye ithafen açmışsın konuyu öyle mi? :D Huzur içinde uyusun.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
O kirpiye ithafen açmışsın konuyu öyle mi? :D Huzur içinde uyusun.
Galiba öyle oldu :) Kirpicik hala aklımdan çıkmıyor. Keşke biri siteye bir kirpi alsa da koysa.

sarılsa bence batmaz çünkü kirpinin sivri tüyleri mi neyse onlar üstünde. @okurbaba nin dediği gibi üstüne flaan oturulacak olsa yandık ??????
Pin on Sevimli hayvan yavruları
Buna öldüm ben yaa
böyle birsey olduğunu düşünsenize ????

Bunun cinsi ne acaba ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

asıl kirpi yanardı bence :D
Bence iki tarafta yanardı. Ayrıca yavru ise neysede eğer olgun bir kirpi ise bence en büyük sorun sana olabilirdi :)

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Galiba öyle oldu :) Kirpicik hala aklımdan çıkmıyor. Keşke biri siteye bir kirpi alsa da koysa.

Bunun cinsi ne acaba ?
Çin Aslanı da satan çok var. 1500 dan başlıyor fiyatları. çok muhteşem yaa.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bi dakika....

Ben çok severim kedi köpek vs
Benim ismin etiketlendiginde neden bana bildirim gelmiyor ??
Bilmiyorum inan ki, bana geliyor.
Bir hayvana veya herhangi bir canlıya bakınca aklıma gelen tek şey bu canlının tuvaletini yapıyor olması, işin büyüsü de bozuluyor öyle düşününce.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
yok evde değil Bahçemizde
dediğim gibi bizimkiler bu kadar albenili değil.
O zmanlar yavrusunu 75 e mi almıştık 100 müydü neydi

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
yok evde değil Bahçemizde
dediğim gibi bizimkiler bu kadar albenili değil.
O zmanlar yavrusunu 75 e mi almıştık 100 müydü neydi
Hayvan beslemek güzel olmalı. Ben evimde site olduğu için bakamıyorum ama bende isterdim bir köpek almak evime.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Hayvan beslemek güzel olmalı. Ben evimde site olduğu için bakamıyorum ama bende isterdim bir köpek almak evime.
Site, apartman yaşanacak yerler değil benim içim içime sığmaz galiba.
hayvan beslemek çok güzel birsey. küçükken günümüzu full hayvanlarla geçiyorduk. şimdi büyüdük sorumluluk sahibi olduk derslere başımızi gömdük yani eskisi gibi gidipte günümü onlarla geçirmiyorum. teknolojiyi tercih ediyorum maalesef. Bence evinize köpek değil kedi alın alacaksanız. köpeğin salyasi necis çünkü...

Şöyle birsey olsa zaten...
Ya da böyle

sesi açmayı unutmayın

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,981
Bide Benim Minnoş yavrularıma bakınız. İşyerindeki kedilerim. Eve geldiğimde 2KG kedi yemeği açıp koydum annesinin yanına. Karantin zamanında işe gelmiyecem diye aç kalmasın minnoş yavrularım.
Annesi süt versin onlara :hearteyes::hearteyecat:

Minnoş.jpg

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Site, apartman yaşanacak yerler değil benim içim içime sığmaz galiba.
hayvan beslemek çok güzel birsey. küçükken günümüzu full hayvanlarla geçiyorduk. şimdi büyüdük sorumluluk sahibi olduk derslere başımızi gömdük yani eskisi gibi gidipte günümü onlarla geçirmiyorum. teknolojiyi tercih ediyorum maalesef. Bence evinize köpek değil kedi alın alacaksanız. köpeğin salyasi necis çünkü...

Şöyle birsey olsa zaten...
Ya da böyle

sesi açmayı unutmayın

Kedi babamın alerjisinden ötürü mümkün değil ama yine de tercihim köpek olurdu muhtemelen

Bide Benim Minnoş yavrularıma bakınız. İşyerindeki kedilerim. Eve geldiğimde 2KG kedi yemeği açıp koydum annesinin yanına. Karantin zamanında işe gelmiyecem diye aç kalmasın minnoş yavrularım.
Annesi süt versin onlara :hearteyes::hearteyecat:

Ekli dosyayı görüntüle 92369

Böyle bakabiliyor olmanız ne güzel, sahiplenmek, beslemek, önemsemek ne güzel bir duygu. Varsa aramızda bunlara kötü davranan insanlar onlara da buradan örnek olsun.

Son mesajlar