Keyloger'in Röportajı Bitti!

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Evet arkadaşlar. Kısa bir süre önce pesimist ile röportaj gerçekleştirmiştik. Anketimize göre sıra @keyloger'deydi. Bugün röportajımızı gerçekleştirdik, ve şimdi sizlerle paylaşıyorum. Kalın yazılar benim ve sizlerin soruları, italik olanlar ise @keyloger'in yanıtlarıdır..

Merhaba abi, bize kendini tanıtır mısın?
Adım Ömer Faruk nam-ı diğer keyloger. Kendimi tanıtmak sorusuyla çok vakit kaybetmeyelim çünkü zaten kim olduğumu nereden gelip nereye gittiğimi sorularınıza cevap verirken elimden geldiğince yanıtladım...

(Ayrıca not düşeyim ben buraya, ayrıntılı bilgi isteyenler buraya bakabilir)

Geliştiricimiz, Süper moderatörümüz ve aynı zamanda editörümüz zaman konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle ufak ayrıntılara girmiyor ve direk sizin sorularınızı iletiyorum..

Hayatınızda yaptıktan sonra pişman olduğunuz veya bunu iyi ki yaptım dediğiniz şeyler var mı?

İnsanların hayatlarında yaptıklarından değil yapmadıklarından dolayı pişman olduklarını düşünürüm. Bu sebeple yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. :wink:

Senden sonra gelebilecek birilerini yetiştirmeyi düşünüyor musun?
SDN hayatının neresinde, senin için anlamı nedir ?

SDN, bilgisayar dergilerini hayatımdan çıkarmaya başladığım dönemde hayatıma giren bir ortam oldu. Türkçe olarak teknoloji dünyasında neler oluyor diye takip etmek istediğimde ve teknoloji üzerine birşeyler yazışmak istediğimde kullandığım bir platform olarak hayatıma girdi.

Sonra buranın Linux kategorisini binbir istekle açtırdık ve moderatör olarak başına beni geçirmeyi uygun gördüler. Zamanla yükseldim, açık kaynak haberleri yazdım, süper moderatör oldum derken bir de bakmışım forumun yazılımından sorumlu konuma gelmişim...

Kendimden sonra gelebilecek birilerini yetiştirmeyi düşünmek diye birşey olacağını sanmıyorum. Herkes kendisi tırmalar, insan kendi kendini yetiştirir. Bugüne kadar kim bana şunu nasıl yaparım diye sorduysa hep nereden öğrenebileceğini göstermişimdir, öğretmemişimdir. Öğrenmenin yolunun bu şekilde olduğuna inanıyorum.

Abi senin bu konuda hakkın yenilmemeli. Ne zaman başım sıkıştıysa ve sana sorduysam hep yol gösterdin. Üyelerimizin önünde tekrar teşekkür ederim :)

Bu soruyu kimin sorduğunu sanırım belirtmem gerekiyor, @AliA

Bir gün senin işlerini de bana yıkarlarsa ne düşünürsün? :D

Bu işleride benden çok daha hızlı yapacağına eminim Ali, öğrenmek istersen yardım edebilirim kötü birşeyler düşünmem çünkü ben şu an öğrenciyim ve bu işi yapıyorum ileride
de part-time olarak bu işi sürdürebilecek olsamda hiçbir zaman bu işi gerçek zamanlı bir iş olarak düşünmedim.. :)

Çocukluğundan unutamadığın bir anın var mıdır, varsa bizimle paylaşır mısın?
Psikoloji sorusu gibi olmuş ama öyle öne çıkan bir anım olmasada oyuncaklarımla ilgili yada ilk bilgisayarıma kavuşmam ile ilgili çeşitli anılarım var tabi ki ama şimdi hepsini anlatmaya kalksam hem siz sıkılırsınız hem ben sıkılırım. Bu sebeple anılarımı kendime saklayayım. :)

Bu soruları yönelten dostum ise @shadowknight

1- İsim neden keyloger

2- Kendine sorup da cevabını bulamadığın bir şey var mı

3- Hem editör hem süpermod hem de geliştirici olarak sdn'in en önemli parçalarından biri olmak nasıl bir duygu
1 - Küçükken yani ortaokul yaşlarındayken ben milletini şifrelerini keyloger yazılımlarıyla çalmak meşhurdu, evet bende o yollardan geçtim. Farklı eğlenceli anılarım oldu, birbirine düşürdüğüm arkadaşlarımda...

2 - yok..

3 - Gelişen bir ailenin bir parçası olmak, tüm Türkiye tarafından bilinen bir sitede çalışmak havalı ve güzel bir his. Her teknosaya girdiğimde sdn-magazini görünce işte ben orada çalışıyorum diyerek hava atıyorum. :devil2:

Okul bittiği zaman ne yapmayı düşünüyorsun?
Gelecek için kesin planlar yapmayı sevmiyorum, şimdilik öğrenme sürecindeyim öğrenme süreci hiç bitmeyecek ama bir yerden sonra kendi işini kurabilecek seviyede bilgiye ve çevreye erişebileceğimi düşünüyorum. Yazılım sektöründe kendi işimle devam etmek hayalim elbetteki ama zamanın ne göstereceğim belli olmaz...

Jea'yı tatile çıkarmayı özlüyor musun? :D
Kurallara uyulduğu sürece kimseye tatil hediye etmediğimizi biliyorsunuz, kuralların bozulmuyor olması daha sevindirici. Esas özlem duyduğum kimseyi tatile çıkarmadan seviyeli bir forumun içerisinde bulunmak...

Bu soru @spybot'tan
Online Tavlada yenemediğin biri oldumu.? :D
Turnuvada bir arkadaş yenmişti, bir de sana fark atmışlığım var onun dışında online tavla oynamadım :)

Spybot'la bu tatlı çekişmenin sebebi ne ? Spy'ın Yeşim'i bulamaması için önüne sanal ve dijital engeller mi koyuyorsun? :D Gelecekle ilgili planların neler? Tezini SDN üzerine yapmayı düşünür müsün? Bir de Tema desteği ne zaman gelecek?

Spy'la çekişmemiz kendisini banlayamacağımı iddia etmesiyle başlamıştı, tabi ben banladıktan sonra bunu kaldıramadı öcünü almaya çalışıyor ama siz hakem olarak tabi daha iyi gözlemliyorsunuzdur.

Tezimi SDN üzerine düşünmedim hiç ama iyi bir fikir çıkarsa neden olmasın? Daha tez düşünmek için önümde 1 dönemim daha var.

Tema desteği üzerinde çalışıyoruz, 15 tatil sularında birden fazla temayla karşınızda olmak gibi bir hedefimiz var ama zaman ne gösterir belli olmaz.

Keyloger programını @Troy'un bilgisayarına kurup forumu ele geçirmeyi hiç düşündün mü?
Forumun tamamı zaten benim elimde. Kimsenin bilgisayarından gizlice birşeyler almam gerekmiyor. :wink:

- Hayat felsefen nedir ?

-Teknolojiyi neden seviyor ve takip ediyorsun ? Sana yararları ne ?

-Hangi takımlısın ?

-Hp monitörden memnun musun ?

-- Steve Jobs'un dediği gibi Aç kal, Budala kal.:) Her zaman öğrenmeye aç bir konumda durma çabasındayım ayrıca Bill Gates'in yaptığı gibi de biraz cesurum. (MS-DOS işletim sistemini IBM'e sattığında elinde öyle birşey yokmuş :) ) Mesela forumun geliştiriciliğini üstlendiğim dönemde vBulletin hakkında çok bir bilgim olmadığını itiraf edebilirim ama şimdi gelinen noktada gözle görülür bir vBulletin hakimiyetim olduğunu söyliyebilirim. :) Örnek isimler biraz büyük ama o insanların hayatlarından esinlenmek gerektiğini düşündüğüm için onlardan isim verdim.

-- Neden sevdiğimi bilmiyorum ama hobi olarak başladı işe dönüştü diyebilirim. Hayatta sevmediğim bir işi bana kimse kolay kolay yaptıramaz ama konu bilgisayar ve programlama olduğunda uykusuz geceler dahi çok sorun olmuyor. Durum böyle olunca Bilgisayar Mühendisliği okumakta yanlış bir seçim olmasa gerek. :)

-- Tabi ki de BEŞİKTAŞ'lıyım. :)

-- O monitörü evdekiler kullanıyor ben 2-3 gün kadar kullandım memnundum, evdekilerde hiç şikayet etmediler...

"Linux" senin için nedir ?

Basitçe

Özgürlük felsefesimi yoksa sadece işletim sistemimi. Linux'e hangi boyuttan bakıyorsun. :)

Linux benim için temelde eglencedir. Çünkü terminali kullanmayı seviyorum. Biraz da iştir çünkü önümüzdeki dönemde Linux bilen adamlar değerli olacaklar, şimdi değerli oldukları gibi.

İşin felsefe boyutunu tartışmak istemiyorum sonuçta bence hepsi birer işletim sistemi ama tabi ki de felsefesinin getirdiği ayrıcalıklar onu özel kılıyor.

Sağ taraftaki mesajlar bölümüne ek olarak eskiden yeni konular bölümü vardı. Tekrar etkinleştirmeyi düşünüyor musunuz ?
Son mesajların yeterli geldiğini düşünüyoruz, sağ blok'un aşağıya doğru çok uzamasını istemediğimiz için kaldırdık ayrıca kullandığımız makinada şimdilik ancak bu kadarına izin veriyor. Troy server'ımızı değiştirirse aktifleştirmeyi düşünebiliriz. :D

Çaktırma, biz bizeyiz. Sen SDN'nin geliştiricisisin. Finix gibi yeni başlamak isteyenlere ne önerirsin?
Çok meraklı olup, çok çabalamasın. Her türlü makaleyi okuyup, denemeler yaparak kendini geliştirmelisin. Öğüt vermekte çok başarılı olduğumu düşünmüyorum, elimden ancak bu kadarı gelir...

Yine shadow tarafından yöneltilen bir soru Abi uzun zamandır bizi makalelerinden mahrum bıraktın. biliyorum vaktin çok kısıtlı. Ama yine o makalelerinden okuyabilecek miyiz?
Zaman ve şartlarla ilgili tamamen ama bu dönemden sonra tekrardan düzenli olarak makale yazacak zamanım olacağını ummuyorum. Şimdiki yaptığım işlerden daha mutluyum ama tabi ne olacağıda belli olmaz...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Güzel oldu bu.Teşekkürler Ömer&Furkan :)

mr_rain

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Çok güzel olmuş. Elinize sağlık beyler

enrooy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Ellerinize sağlık efsane yine çok güzel bir röportaj hazırlamışsın :)

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,166
Sizlerle bir arada olmak ne güzel. Maşallah diyorum.

Duygulandım, ağlayacağım bak şimdi :)

jonjon

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Güsel olmuş Hakkı abi, Keyloger forum benim diyo ne diyorsun bu işe ? :D

erenberk

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
101
Güzel olmuş, elinize sağlık.

aruchan.blog

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Görseydim bir kaç soru da ben sorardım:)
Neyse, adamın zamanı yokmuş zaten...okuyanlar dağılsın:D

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Çok teşekkür ederim tüm yorumlarınız için. Ama asıl teşekkürü bizlere vaktini ayıran [MENTION=25391]keyloger[/MENTION] hak ediyor :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Özel hayat diye bişey kalmamış.:)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
10,327
Sizlerle bir arada olmak ne güzel. Maşallah diyorum.

Duygulandım, ağlayacağım bak şimdi :)

Hakkı usta aslında ben daha evvel sizinle yapılmak istenen röportajı görmeği çok isterdim. birkaç soru da ben sormuştum. o röportaj sanırım hiç yayınlanamadı. sanırım diyorum çünki annemin vefatı dolayısıyla ekim ayı ile kasımın ilk haftalarına kadar uzak kalmak zorunda kalmıştım buralardan. yayınlandığı konusunda emin olamayışım bu yüzden.

ve ben hala o röportajın akibeti konusunda merak içindeyim. birkaç defa sordumsada kimse cevap yazma lütfunda bulunmadı maalesef.

bu arada sevgili keyloger ve byefsaneye bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum. soruların ne zaman alındığını görmek kısmet olmadı yine maalesef.