Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) Önerileriniz

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bu aralar bizim burda sık sık elektrik kesintileri olmaya başladı.Bir süre önce bu kesintiler yüzünden PC'min işlemcisi yanmıştı.Tamir eden kişi bana kesintisiz güç kaynağı al ona bağla demişti.Ve ben ilk kez duymuştum.Arkadaşlar bu alet hakkında bilgisi olan ; önereceği marka olan varsa önerilerinizi almak istiyorum.Hangi markayı almalıyım ? Alacağım alette ne tür özelliklere dikkat etmeliyim ?

Şimdiden teşekkürler...:mellow:

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
kısaca UPS (Uninterruptible Power Supply) diye geçer.

http://www.vatanbilgisayar.com/search.aspx?text=ups&L2=PERUPS

http://www.hepsiburada.com/liste/kesintisiz-guc-kaynaklari-ups/department.aspx?CategoryId=36

iki çeşitdi vardır: Line Interactive ve Online güç kaynakları. line interactive olanlar genelde ucuzdur ve basit cihazlar için (pc, tv vb) kullanılır. online'lar ise pahalıdır ve yüksek güç çeken hassas cihazlar için (kombi, vb) kullanılır.

ancak türkiye şartlarında line interactive güç kaynakları çok verimli olmayabiliyorlar ve çabuk bozuluyorlar. ben geçmişte iki adet line interactive kullandım. ikisi de elektrik kesildiğinde ya da voltaj dalgalandığında sistemimin reset atmasını engelleyemiyordu. o yüzden maddi gücün varsa onlline güç kaynağı almanı öneririm.

üzerlerinde VA değerleri vardır. bunlar da elektirk kesildiğinde kaç dk elektirik verebileceğini belirler. örneğin 600 VA olan line interactive ups (en ucuz olanlarıdır) bilgisayar + monitöre 10 dk kadar elekirik verebilir. VA değeri arttıkça süre de artar.

bir de regülatörler var. bunlar da voltaj dalgalanmalarını absorve ediyor. elektirik kesilince sisteme elektrik veremiyor. içinde akü yok. ancak fiyatları upslere göre daha uygun.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
kısaca UPS (Uninterruptible Power Supply) diye geçer.

http://www.vatanbilgisayar.com/search.aspx?text=ups&L2=PERUPS

http://www.hepsiburada.com/liste/kesintisiz-guc-kaynaklari-ups/department.aspx?CategoryId=36

iki çeşitdi vardır: Line Interactive ve Online güç kaynakları. line interactive olanlar genelde ucuzdur ve basit cihazlar için (pc, tv vb) kullanılır. online'lar ise pahalıdır ve yüksek güç çeken hassas cihazlar için (kombi, vb) kullanılır.

ancak türkiye şartlarında line interactive güç kaynakları çok verimli olmayabiliyorlar ve çabuk bozuluyorlar. ben geçmişte iki adet line interactive kullandım. ikisi de elektrik kesildiğinde ya da voltaj dalgalandığında sistemimin reset atmasını engelleyemiyordu. o yüzden maddi gücün varsa onlline güç kaynağı almanı öneririm.

üzerlerinde VA değerleri vardır. bunlar da elektirk kesildiğinde kaç dk elektirik verebileceğini belirler. örneğin 600 VA olan line interactive ups (en ucuz olanlarıdır) bilgisayar + monitöre 10 dk kadar elekirik verebilir. VA değeri arttıkça süre de artar.

bir de regülatörler var. bunlar da voltaj dalgalanmalarını absorve ediyor. elektirik kesilince sisteme elektrik veremiyor. içinde akü yok. ancak fiyatları upslere göre daha uygun.

Teşekkürler.Peki marka olarak ne önerirsiniz ?Ben genelde TUNÇMATİK diye bir marka duyuyorum

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
evet tunçmatik iyidir. ancak benim daha önce kullandığım iki upsden biri de tunçmatik idi. voltaj dalgalanmalarında sitem reset atınca aldığım yere iade etmiştim. o yüzden şahsen önermem ama piyasadaki pek çok markadan iyidir. :)

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Ben genelde müşterilerime TUNÇMATİK satarım :) Hiç bir sorun yaşamadım bugüne kadar :)

TUNÇMATİK almanızı öneririm :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Teşekkürler arkadaşarlar.Bir soru daha : Peki Tunçmatik 'in 100 TL yi aşmayan iyi bir ürünü var mıdır ?

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Tam 100 TL civarların :) 80 TL ~ 120 TL :) Arası değişiyor diye biliyorum :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
kaldırmaz değil. ancak elektrik kesilince 850 daha fazla süre elekrik sağlar.

maviguvercin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kaldırırsa sorun değil,bilgisayarı kapatacak kadar zaman olsun yeter.