Keneyle mücadelede dünyada ilk!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,461
Reaksiyon puanı
514
Puanları
0
Keneden bulaşan ve ölüme yol açabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı TÜBİTAK'ın geliştirdiği aşıda ilk aşama tamamlandı ve sonuç başarılı oldu.

kenea%C5%9F%C4%B1ba%C5%9Far%C4%B1.hlarge.jpg


Henüz laboratuvar çalışmalarının devam ettiği aşı, her şeyin yolunda gitmesi durumunda 3-5 yılda üretime hazır hale gelecek. Türkiye'nin KKKA virüsüne karşı geliştirdiği aşı, dünyada bir ilk olacak.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye'de keneden bulaşan KKKA hastalığı vakalarının mevsim itibarıyla görülmeye başladığını söyledi.

Torunoğlu, KKKA hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ve önemli sonuçlar elde edildiğini müjdeleyerek, bu alanda iki çalışma yürütüldüğünü dile getirdi. Birincisinde hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişilerden kan örnekleri alınarak antikor elde edildiğini anlatan Torunoğlu, bunun yeni hastalara verildiğini ifade etti.

Torunoğlu, ikinci çalışmanın ise TÜBİTAK ile yürütülen proje olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bizim kurumumuzun da katkı verdiği bir proje yürüyor. KKKA virüsüne karşı biraşı geliştirildi ama henüz daha laboratuvar ortamında. Henüz, insanlara kullanılabilecek hale gelmedi. Aşı geliştirme çalışmalarında ilk aşama başarıyla sonuçlandı. Faz 1'i yapıldı, faz 2-faz3 çalışmaları yapılacak. Bunun daha 3-5 yıllık bir zamana ihtiyacı var. Şu anda başarılı yürüyor ama bu sezon elimizde henüz aşımız yok. Bunu vurgulayalım. Bir aksilik olmaz da herşey yolunda giderse Türkiye, 3-5 yıl içinde KKKA için kendi aşısını üretmiş olacak. Bu, aynı zamanda KKKA'ya karşı dünyada geliştirilen ilk aşı olacak."

AA-ntvmsnbc
 

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,461
Reaksiyon puanı
514
Puanları
0
Az buz insan ölmüyor bu yüzden ülkede. Umarım faydası olur.
 

Aretios

Profesör
Katılım
13 Kas 2009
Mesajlar
3,815
Reaksiyon puanı
3
Puanları
38
iyimiş bu :D işe yarasa bari :D
 

mendocino

Rektör
Katılım
9 Ocak 2009
Mesajlar
11,033
Reaksiyon puanı
74
Puanları
48
Benim anlamadığım dünyada niye sadece biz ölüyoruz
 

Empatik

Profesör
Katılım
5 Şub 2013
Mesajlar
2,866
Reaksiyon puanı
8
Puanları
0
Keneler ülkeden defolup gitmediler mi. _ :)
 
Üst