Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Wearex

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Selamlar abilerim kardeşlerim.10.sınıfa gidiyorum ve Üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum.Kendimi geliştirmek istiyorum boş zamanlarımda,ileride işime yarayacak şeyleri kodlama veya programlar vs.Sizce nerden başlamalıyım ne öğrenmeliyim.Bana yardımcı olur musunuz bir kardeşiniz olarak?

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,368
@Wearex, bende 10 a gidiyor ve aynı bölümü istiyorum
Uzun zamandır araştırıyorum
Nereden başlayacağın biraz da hangi alana yöneleceğin ile ilgili
Örnek olarak
- web tasarımı
- mobil uygulama
- oyun geliştirme
Gibi birkaç örneği daha bulunmakta.
Kendine bir alan belirle ve öğrenmeye başla ?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgisayar mühendisliği tek kod değil. Dün derste hoca, işlemci tasarımlarını falanda teorik olarak öğreneceksiniz diyordu.

Yanı donanımda öğretiyorlar.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Aynen öyle. Sadece kodlarla uğraşmak için yazılım mühendisliği tercih edin. Bilgisayar mühendisliğinde donanım kısmı da var. Ama bilgisayar mühendisliği okuyup sonrasında sadece yazılım alanında da çalışabilirsiniz :)

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Hatta bilgisayar donanımlarının özellikleri şimdiden öğrenin, bir iki dersi rahatlıkla geçersiniz.

Wearex

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Teşekkür ederim herkese ama nerden başlayacağımı bilmiyorum hangi programlama dili ne işe yarıyor hangisine başlamalıyım vs?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha az önce profilimde bir arkadaşımıza bu konuda tavsiyelerde bulundum. Okumanızı tavsiye ederim :)
Teşekkür ederim abim okuyorum.

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
Teşekkür ederim herkese ama nerden başlayacağımı bilmiyorum hangi programlama dili ne işe yarıyor hangisine başlamalıyım vs?
C# başla ama ara sıra bir yerde takılınca bırakmamalısın. Mesela ders videolarının ilk videosunun ve son videosunun izlenmelerine bak. Serinin ilk videosu 500k izlenirken son videosu 3-4k anca izleniyor.

Son düzenleme:

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgisayar tarihi,
Algoritma,
Java.

Böyle başlangıç yap.

Wearex

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Tamam arkadaşlar çok teşekkür ederim.Araştıracağım artık ne var ne yok diye kendimi ne kadar çok geliştirirsem o kadar iyi diye düşünüyorum .

QuietTouch

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Aleyküm Selam güzel kardeşim, umarım her şey gönlünce olur. Bilgisayarla ya da kodlama ile aran nasıl bilmiyorum. Ama her şeyin temelinden başla, güzelce ingilizce öğren, kodlamaya başlamadan önce algoritma mantığını kesinlikle öğren bu sana kodlamada çok fayda sağlayacak. Daha sonra kodlama öğrenmek istiyorsan kendi alanını ya da ne yapmak istiyorsan onu belirle web kodlaması veya program filan bu senin tercihin tabi gideceğin üniversiteye göre alacağın dersler değişir.

İngilizce - Kesin Öğren
Algoritma - Kendi tercihin ben Lisede Web Programcılığı okudum ve faydasını çok gördüm.
-- Sadece yazılımsal olarak düşünme olayı donanım hakkında bilgin olsun üniversite için diyorum bunu, en kötü donanım alt yapın bulunsun bu seni ileriye taşıyacaktır ve dersleri kavrama imkanın daha kolay olacaktır.

Kodlama dili olarak sana tavsiyem C ya da C++, Python, Java, PHP (Kendi özel ilgi alanım HTML CSS)

Kendi temelini oluştur, kodlama biraz daha kolay gelecek sana emin ol. Direk bunu öğren şunu öğren demiyeceğim. Ama kendine yön belirle, kendimden örnek vermem gerekirse tecrübe ile sabit, az az hepsinden değil birinden tam öğren.

Yazılım dersleri için devletin bir sitesi mevcut giriş yapabilirsen : Ana Sayfa göz atabilirsin. Dersler ücretsiz ve sertifikalıdır.

Umarım faydam dokunmuştur, hayatında başarılar dilerim.

Wearex

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Gerçekten çok teşekkür ederim emek vererek yazdığın için.Anladığım kadarıyla acele etmemem gerektiğini,kendime bir yön seçip onu öğrenmeliyim yani ortada kalıp şuna bakayım azcık da şuna, yapmamam gerekiyor.
Teşekkür ederim abi güzel temennilerin için.