Kediler Ne Yer, Ucuza Nasıl Kedi Beslenir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Ahmed Han

Asistan
Kediler ne yer, merak eden vardır umarım.

Bizim mallede 2-3 tane yawru kedi var. Bir tanesini eve alıp bakmak istiyorum, en azından büyüyünceye kadar. Ama bi kediye her gün et yedirecek bütçem yok. Böyle bir işe kalkışmadan önce maddi olarak bana ne kadara patlayacağını bilmem gerekiyor.

Kediler ne yer?

Biraz Google'dan araştırdım. Kedilerin belirli aralıklarla et yemeleri gerekiyormuş. Eğer hiç et yemezlerse zamanla kör oluyorlarmış. Kediler için, sanıldığının aksine, süt iyi bir besin değilmiş; zira kediler sütü çok zor hazmederlermiş. Kedilerin makarna yiyebildiklerini, hatta fazla yağlı ve şekerli olmamak şartıyla insanların yedikleri herşeyi yiyebildiklerini okudum. Günde 150-200g civarında yemek bir kedi için yeterliymiş.


Kedi besleyen arkadaşlar varsa eğer bana fikir verebilirler mi? Bir kedi nasıl beslenir, hangi ev yemeklerini yiyebilir, hangi aralıklarla ne kadar et yedirmek gerekiyor?
 
Son düzenleyen moderatör:

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Ne yiyorsan biraz da ona ver. Hatta yemek artıklarını tüketmeleri bakımından çok faydalı oluyorlar:) Ete fazla alıştırma yoksa hep et ister. Babannemin kedisi bu şekilde besleniyor ve ne kör oldu ne de bir hastalığa yakalandı. Öküz gibi oldu...
Ben de çok istiyorum bir kedi beslemek ama malesef yer yok...

Ekmek de yiyorlar yalnız ekmeği yemek sularına veya süte karıştırınca daha bir afiyetle yiyorlar.
 

Ahmed Han

Asistan
Ne yiyorsan biraz da ona ver. Hatta yemek artıklarını tüketmeleri bakımından çok faydalı oluyorlar
Yani benim yediğim bütün yemekleri yiyebilirler mi? Mesela: karnıyarık, patates kızartması, yumurta, soğan, havuç gibi yiyecekleri bir kedinin sevebileceğiniz zannetmiyorum. İnsanın yediği yiyecekler kümesi ile kedini yediği yiyecekler kümesinin kesişiminde hangi yiyecekler var?
 
Ben de bir ara besliyodum ve diğer arkadaşların dediği gibi ne verirsen yiyo manyaklar :D

Etli yemeklerin suyuna batırılmış ekmekleri afiyetle yiyolar.

Ve benden sana tavsiye kedinin yemek yiyeceği yere genişçe bir muşamba ser. Sen her ne kadar tabağa koysan da arada sırada tabaktan çıkarıp yerlere bulaştırabiliyorlar...
 

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Vallahi öyle bilimsel bir bilgim yok ama dediğim gibi babannemin kedisine veriyoruz ve gayet güzel yiyor. Hatta yemek tencerelerine saldırdığı bile oluyordu. Beğenmese yemek kokusuna saldırmazdı heraldi...
 

tuskilidi

Profesör
biz de 4 kedi besledik ve diğer arkadaşların dediği gibi öyle özel bir yemek menüsü hazırlamadık kendilerine. ne yediysek onlara da verdik. sadece yavruyken süt verdik bir hafta kadar sonra alıştı zaten yemek yemeye.
 

mr_rain

Guru
Ne bulursa yer garibim. Bahçemizde var 4-5 tane. Sokak kedisi normalde ama alıştılar. Gelirler sürekli. Bazen ekmek, süt, yemek artığı; bazen de et vb ufak tefek şeyler alır veririm. Ayrıca kasaplardan artık et alabilirsin, satılmayan, yenmeyecek parçaları ücretsiz ya da düşük bi ücretle alırsın.. Beslersin bi güzel.
 

THR

Profesör
Buzdolabının kapağını açık bırak gerisine karışma o halleder.:D


Arasıra peynir,ekmek içi ve ya kemik atıyorum hemen kapışıyorlar
 

coransoy

Üyecik
Hoca bizdede 2 tane kedi var bu yüzden bizde bu sorundan muzdaribiz.
Biz şöyle bir çözüm bulmuştuk kediler ufakken ısıtılmış süt ve yavru kediler için olan mama yedirdik. Büyüdüklerinde ise mama yediriyorduk fakat bu biraz masraflı oldu ve belli bir süreden sonra yememeye başladılar. Sonrasında ise kasaplarda ve sakatatçılarda manco diye dana akciğeri satarlar kilosu izmirde şuan 1,5 lira. Mancoyu yumruk büyüklüğünde ilk önce komple parçalarım.Sonrasında ise ufak poşetlere paylaştırırım.(Ortalama 6-7 poşet çıkar bunları buzluğa atarım.) Her poşet ayrıca bir tencerelik olur. Bunları haşlarım. Normal tencerede ort. 2 saat düdüklüde 45 dk kadar. bir kaba soğumaya bırakırım.
Kedi acıktığında 1-2 yumruk büyüklüğünde eti kaptan alıp sıcak su ile ısıtırım. küp küp doğrayarak önüne veriyom. Böylesi hem sağlıklı(çiğ verirsen parazit yapar hayvanda ki bu öldürücüdür.) hemde ekonomik oluyor. 10 liralık manco 2 yetişkin kediye 2 hafta yetiyor ve bendeki kediler maaşallahı var.(biri 3 biri 5,5 kilo :D) hatta bahçedeki kedilerde bundan nasibini alıyor :D
diğer tavsiyem eğer kediye bakıcam diyorsan vede dişi ise kısırlaştırman hem sen rahat olursun hemde hayvan rahat eder.
 

Junas

Doçent
et vermek istiyorsan tavuk ciğeri hem çok ucuz hemde çok severler.Bizzat üstüme atlıyor bizim kedi.Kaynatırsın ver gitsin. :)
 

Elbruz46

Rektör
Kedi dediğin yaratık SEBZE MEYVE dışında her şeyi yer...

TEK bir Şart ile SICAK OLMAYACAK...
Soğua Yakın ILIK olması tavsiye edilir...


Her türlü süt ürünü
Her türlü et ürünü
Her türlü hamur işi

Pişmiş patates
Prinç Pilavı
Bulgur Pilavı
Makarna...
Ekmek
Süt...
Mısır

Özellikle Kaynatılmış Mısırı Etten daha çok seviyorlar ama çok fazla verme tadımlık.

Tatlı şeylerin hepsini severler
Bisküvi Çikolata Gofret gibi...

Et yememe ve Kör olma hikayesi ise yalan...
Evde yapılan yemeklerin neredeyse tamamına yakınını pişmiş ve soğumuş olarak tüketirler...

Masraflı değildir bakımları...

Kolay gelsin şimdiden
 

Ahmed Han

Asistan
et vermek istiyorsan tavuk ciğeri hem çok ucuz hemde çok severler.Bizzat üstüme atlıyor bizim kedi.Kaynatırsın ver gitsin. :)
Ciğer kedilere zararlıymış.

Ben sokak kedisi, sen ciğercinin kedisi� dizesinde söylendiği gibi gerçekten ciğercinin kedisi şanslı mıdır acaba? Eğer sürekli ciğerle besleniyorsa kuşkusuz hayır. Neden mi? Çünkü kedilerin çok sevdiği yiyecekler arasında olan ciğer aslında aşırı miktarlarda verildiğinde kediler için tehlike arz etmektedir.

Sitemizin karton kedisine ilham veren Fındık, bir dönem ağırlıklı olarak ciğerle beslenirdi. Babasının ona Hasanpaşa�daki ciğerciden getirdiği paketi, yolun başından fark eder ve uğraştığı en ilginç şeyi dahi bırakıp patilere kuvvet babasına doğru koşardı. Ama bir süre sonra Fındık�ta rahatsızlıkla ortaya çıkmaya başladı ve veteriner amcası kısa bir muayeneden sonra Fındık�a teşhisi koymakta zorlanmadı. Aşırı ciğerle beslenme Fıdık'ın sıkıntılarının sebebi idi. İyi bir diyet ve azaltılan ciğer ile Fındık tekrar evdeki neşesine ve sıhhatine kavuştu.
(Kaynak: Cier ve Kediler)
 

Elbruz46

Rektör
ben tatlı ve şekerden nefret ederler diye biliyordum ?
ya da çikolata mıydı o...
Walla bir ara sayısız kedi besliyorduk şu an iki büyük 3 tane da yavru kedimiz var... Şekerlü herhangi bir şey verdiğimizde kıtlıktan çıkmış gibi yiyorlar

Evet, ben de şekerli besinler dört ayaklı memeli havanları (özellikle köpekleri) kör eder diye biliyorum.
Köpekleri bilemem ama hiç bir kedimiz şekerli bir şey yedi diye kör olmadı bu güne kadar...

Bu arada bahsettiğim şey şu...
Her gün siz ne yiyorsanız yemeğinizden ona da verin...
Özellikle EKMEK...

Her gün kedi aynı gıda ile beslenirse elbette sorun yaşar...
Her gün süt içen her gün et yiyen kedi değil İNSAN da rahatsızlık yaşar...

Yani evde pişen yemekler artı ekmek falan vermek yeter...

Yavru kedi için ise günlük her akşam yarım kase süt vermek kemiklerinin gelişimi için önemli...

Bir Uyarı daha...
Kediler özellikle yavru oldukları dönemde çok şirin oldukları için herkes eline alıp sevmek ister...

Ama bu yavru kedilerin gelişimini etkiliyor...

Elinize çok fazla almayın ve sıkıca tutmayın çok hafif davranın...

Ele alınan kediler diğer ele alınmayanlara nazaran daha küçük kalıyorlar büyüdüklerinde...
 

ByKaMiKaZe

Profesör
Bizim mallede 2-3 tane yawru kedi var. Bir tanesini eve alıp bakmak istiyorum, en azından büyüyünceye kadar.
büyüyünceye kadar bakacaksanız sakın kuru mamaya alıştırmayın dışarda kuru mama bulamaz (kuru mamaya alışınca önceden yediklerini yemez oluyorlar) ve büyüyünceye kadar bakmayı düşünüyorsanız da bana soracak olursanız hiç bakmayın daha iyi, Kedinin yaşaması için zor olabilir.
ama bu dediklerim her kedi için aynı olmaz ben 3 tane kediye bakıyorum evde 1 tane dükkanda 2 tane. 2 tanesi sütü seviyor biri nefret ediyor :D biri balık yiyor 2si yemiyor. haşlanmış patatesi evdeki yiyor dükkandakiler yemiyor. değişik hayvanlar :)
 

prestiga

Asistan
arkadaşım bizde mahallenin kedilerini besliyoruz allah rızası için bizim de buçemiz çok kısıtlı ama kendimizi mecbur hissediyoruz tavuk satılan yerlerden boyun alıyoruz paketi 1 tl 3 paket alıyoruz 4 gun gidiyor ama kaynatıyoruz kuçuk oldukların dan yiyemiyorlar suyuna da ekmek doğruyoruz sen de bizim gibi yaparsan buçen sarsılmaz
 

Son mesajlar

Üst
stat counter