Kaza yaptım benim aracın hali ve bana vuranın hali...

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Gerçekten şaşırtıcı bir durum.Bu marka araba sağlam olarak bilinir sözde.Eskiden öyleydi eminim,şimdi durumlar değişmiş gibi,bir çok arabada bu böyle olmuş.
Geçmiş olsun.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Gerçekten şaşırtıcı bir durum.Bu marka araba sağlam olarak bilinir sözde.Eskiden öyleydi eminim,şimdi durumlar değişmiş gibi,bir çok arabada bu böyle olmuş.
Geçmiş olsun.
Sağlam diye tabir edilen arabalar eski modellerde oluyo benim bildiğim, mesela kartalı bi duvara vurun fazla bişi olmaz ama o toyotayı aynı hızla vurun kesin pert olur. Bir de içerde biri kemeri takılı olmayan biri olsun; kartaldaki duvardan kazınır, toyotadaki de heralde kırıkla atlatır..:d
Niye kemer takılı değil diyenler olabilir..
Şimdiki araçlar emniyet kemeri takın diye sesli uyarı veriyor, bizim milletimiz de uyarı vermesin diye kemeri koltuğa takıp üstüne kendi oturuyor yolu devam ediyor da o yüzden takmama için örnek verdim.
Takılı olsa da kartaldaki içerde kazanın şiddetini epeyce çeker, toyotadaki şiddetten mininum zararla çıkar bence. Şiddet şoföre gelene kadar emiliyor çünkü..

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
arkadan çarpan araçlarda genelde hasar az olur. gözlerimle şahit oldum. şahin, mercedes kompresor'e arkadan çarptı, şahinin sadece farı kırıldı. ama mercedesin arka tampun haşat oldu, hatta bagaja kadar içeri çöktü. şahinin şoförü çocuk ağlıyordu, keşke benim araba haşat olsaydı diye :)

Hocam desene ben kendi halime şükredeyim şahin mercedese çarpıp o kadar hasar bıraktıysa en azından bizimki yarım otobüstü :yes:

Kaskonuz varsa sizinkini karşılar, belli bir miktar zararı yine aynı şekilde karşı tarafın zorunlu trafik sigortası karşılar. Tabi bu haksız olup olmamanıza bağlıdır. Haklı iseniz karşı tarafın sigortası belli bir miktar sizin yerinize öder.Haksız iseniz de kaskonuz var ise aracınızın zararını kaskonuz öder.

evet evet kasko var zaten trafikte tüm suçu karşı tarafa yükledi yani benim kaskoya bir şey olmayacak karşı tarafın trafik sigortası yapacak ama artık benim araba darbeli oldu yani satarken kafadan bir beşbin lira iner sanırım neyse ya olan mala olsun

Geçmiş olsun hacı abi

Teşekkür ederim Rabbim ağzınızdan yazsın inşaallah haca gitmek te kısmet olur

Geçmiş olsun kardeşim Allah korumuş. Trafikte öyle insanlar var ki bunların ehliyetlerini komple almak gerek. Bende Audi A3 vardı çok büyük bir kaza atlatmıştım zamanında bir bayan sürücü sinyal vermeden ve dikizden bakmadan direkt önüme kırdı bende vurmamak için ona bariye kırdım direksiyonu 3 takla attım ölümden döndüm emniyet kemeri sayesinde. Aracın kaza yapmış resimlerini gören arkadaşlar verilmiş büyük bir sadakan var dediler, araç hummer olsa bile asla güvenmeyeceksin.

Hocam sizede geçmiş olsun zamanında cidden büyük bir kaza atlatmışsınız sanırım az çok aynı durumu yaşamışız herhalde benim şansım öndeki araçla fren yaparak kurtarmam oldu zira kurtarmasaydım herhalde bende direksiyonu kırardım ve gerisini düşünmek bile istemiyorum ve haklısınız hani laf aramızda kendime de güveniyordum ancak bundan sonra kesinlikle

Geçmiş olsun dileklerinde bulunan tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim aslında birazda belki benim gibi hızlı araba kullanmasını sevenlere bir ders olur diye paylaştım gerçi bu kazada hata bende değildi ama sonuçta olan oldu.Tüm herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.Tekrardan çok sağolun

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Emniyet kemerin takılı mıydı?

Ayrıca yazmışsın aracın değeri 5 bin lira düşer. Aracında göründüğü kadarıyla o kadar fazla hasar yok sonuçta parçalar birebir orjinalleriyle değişecek.O dediğin hurafeydi genelde tofaş marka araçlarda görülen bir hurafedir aracın orjinal parçaları bulunamadığı için yan sanayi takılırdı.Yani senin otomobilin Şahin veya doğan değil.Aman gidipte 5 bin lira kazık yeme satarken.((Hepsi değiştirilebilir parçalar.Yanlışsam düzeltin ben böyle bilirim) Önemli olan Şasenin sağlam olması.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Geçmiş olsun.
Aracın sağlamlığına güvenilip hız yapılır mı?
Kıvırcık Ali jipine güvenir miydi bilemiyorum ama .....

images

diğer fotoğralar.

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Gecmis olsun usta.
Simdiki zamandaki arabalarin bu sekle girmesi, carpisma aninda olusan enerjiyi absorbe etmesi icindir sanirim, yoksa o enerji sürücülere ulasirsa arabaya birsey olmasa bile icindekiler daha büyük zarar alirdi. Tabi araba tamamen ezilirse artik yapilacak birsey yok.

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Emniyet kemerin takılı mıydı?

Ayrıca yazmışsın aracın değeri 5 bin lira düşer. Aracında göründüğü kadarıyla o kadar fazla hasar yok sonuçta parçalar birebir orjinalleriyle değişecek.O dediğin hurafeydi genelde tofaş marka araçlarda görülen bir hurafedir aracın orjinal parçaları bulunamadığı için yan sanayi takılırdı.Yani senin otomobilin Şahin veya doğan değil.Aman gidipte 5 bin lira kazık yeme satarken.((Hepsi değiştirilebilir parçalar.Yanlışsam düzeltin ben böyle bilirim) Önemli olan Şasenin sağlam olması.

Yani ne yalan atıyım kemer takılı değildi aslında bir marifetmiş gibi demiyorum ama bizim buralarda kimi bayan şöförler dışında kimse emniyet kemeri kullanmaz.Mesafeler kısa birde açıkçası alışkanlık olmamış dediğim gibi bir marifet değil ve sonuna kadar da hatalıyız bu konuda.Bir arkadaş demişti kemeri bağlayıp kemerin üzerine oturuyoruz diye aslında ben öyle yapmıyorum baktım sesi beni çok rahatsız etti gittim iki tane soket aldım beş liraya gayet rahat ama tekrar ediyorum bu marifet değil kesinlikle emniyet kemeri kullanılmalı.Bana arabanda değer kaybı olur dediler zira arabanın sağ yanında nerdeyse sağ ön kapıya kadar haşat oldu parça değişecek şase bilmiyorum şasede de eğilme olabilirmiş servis öyle dedi umarım araç darbeli sayılmaz açıkçası bilmiyorum.

Gecmis olsun usta.
Simdiki zamandaki arabalarin bu sekle girmesi, carpisma aninda olusan enerjiyi absorbe etmesi icindir sanirim, yoksa o enerji sürücülere ulasirsa arabaya birsey olmasa bile icindekiler daha büyük zarar alirdi. Tabi araba tamamen ezilirse artik yapilacak birsey yok.

Çok teşekkürler

evet banada öyle dediler bunu bilmiyordum açıkçası bu şekil büyük ilk kazam 15 yaşından beri araba kullanırım ve şuan yaşım 32 dediğim gibi o enerjiyi yutması için mi öyle yapılmış bilmiyorum.Birde şunu düşündüm ben direksiyonu biraz kırsaydım bariyerin üzerindeydim ve herhalde en az beş takla atardım umarım tavanı böyle değildir bu arabaların bir de ben yanarım şuna otobanda bu arabayla 200 gördüğüm oldu Allah muhafaza demek o esnada bir kaza olmuş olsaydı herhalde şuan toplanabilir kemiklerim bile yoktu.Ben şahsım adına hız yapmayı artık terk ediyorum umarım sözümde dururum birde yıllardır araba kullanıyoz ya onun verdiği güvende var halbuki baba hep uyarır hatta kaza zamanı yanımdaydı ve beş dakika önce uyarmıştı hızlı gitme diye.

Elhasıl arkadaşlar benim gibi hız meraklıları lütfen hepimiz aklımızı başımıza alalım kimseyi üzmeye hakkımız yok dimi

çok teşekkürler arkadaşlar

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Hocam bizde de Toyota var inan ki 35km hızla bir yere vurdum sanırsın 80km hızla vurdum
Aynen bizde de ön kaporta çökmüştü.
Toyota'nın iskeleti sağlamdır ama diğer tarafları en ufak şeyde dökülür resmen.
Bilerek öyle yapmışlar kazalarda oluşan enerjinin daha kolay atılması ıvır zıvır diyorlar doğru mudur bilmiyorum.

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
geçmiş olsun araç ne olursa olsun nekadar güvenlikli olursa olsun oluyor güvenipte hız yapmamak gerekir

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
geçmiş olsun arkadaşım geçenlerde benimde buna benzer bir kazam oldu 2.köprüde arkadan vuran bendim ama arabamın önü resmen göçtü neyse verilmiş sadakan varmış Allah seni sevdiklerine bağışlamış ,
sadece şunu aklında tut ;
sen süper bir şöfor olabilirsin ama bir ahmak gelir sana vurur, bu iş bu kadar basit !!

eski rallici bir şöfor vardı sağ dan kamyon geçmeye çalışırken emniyet şeridine park eden farklı bir kamyona çarparak hayatını kaybetti

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
geçmiş olsun arkadaşım geçenlerde benimde buna benzer bir kazam oldu 2.köprüde arkadan vuran bendim ama arabamın önü resmen göçtü neyse verilmiş sadakan varmış Allah seni sevdiklerine bağışlamış ,
sadece şunu aklında tut ;
sen süper bir şöfor olabilirsin ama bir ahmak gelir sana vurur, bu iş bu kadar basit !!

eski rallici bir şöfor vardı sağ dan kamyon geçmeye çalışırken emniyet şeridine park eden farklı bir kamyona çarparak hayatını kaybetti

Kardeş sanada çok geçmiş olsun dediğin gibi sadakamız varmış dediklerinde çok haklısın sen çok usta bile olsan karşındaki....

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
abi bu arabalar çelikten yapılmıyorki sağlamlık kasada değildir kasanın altında varsa güvenlik sistemi var oda genelde volvolarda var her aracın kasa ortalama aynı sertliktedir tabi daha yumuşakları var ama ekstra güvenlik diyorsan volvo derim ;)

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Geçmiş olsun,

Babam der ki, senin araban sağlam, güvenilir ya da aniden durabilecek donanıma sahip olabilir, ama bu arkandaki aracın da aynı olacağı anlamına gelmez. :)

Birçok kişi volvo'nun güvenliğinden bahsetmiş, katılıyorum. Ama kaza olur, kaç tonluk tır kağıda dönüşüverir.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geçmiş olsun... Allah beterinden korusun...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Allah büyük kazalardan korusun.
Arabaları arkadaşların da dediği gibi darbeyi emecek şekilde yapıyorlar. Tabi kabin hariç. Tamponlar da özellikle çarpmada parçalanacak şekilde yapılıyor ki bir yayaya çarpıldığında yaralanmayı en aza indirmek için.
Hiç bükülmeyecek şekilde iki arabayla kafa kafaya kaza yaptığınızı düşünün. Eylemsizlik ilkesine göre iki arabanın toplam hızıyla arabanın içine çarpmış olursunuz ki kurtulma ihtimali çok az olur, hatta mümkün bile olmaz.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Arkadaşın biri güvenli olabilir felan yazmış da; art arda giden iki arabadan biri ani fren yapsın ötekinin refleksi felan olmasa nolcak güm..
Güvenlik de şoförlük de önemli işte.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
(İletimi düzenleyemiyorum)

Son olarak; inek neden kuyruğunu sallar?
Cevap: kuyruk ineği sallayamadığı için.

Anlatmaya çalıştığım; kütle farkı.