Soru Katana,Samuray kılıcı almak yasak mı ?

Bu konuyu okuyanlar

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,097
Merhaba arkadaşlar samuray kılıcı veya katana alıp kendimi eğitmek istiyorum 1400 TL ye kılıçevinde var normalde ülke içinde üretilmesi yasak ama üretiliyor herhangi bir ruhsatı vs var mıdır veya yaş sınırı ?

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
499
Merhaba arkadaşlar samuray kılıcı veya katana alıp kendimi eğitmek istiyorum 1400 TL ye kılıçevinde var normalde ülke içinde üretilmesi yasak ama üretiliyor herhangi bir ruhsatı vs var mıdır veya yaş sınırı ?

Biraz araştırsaydın keşke...

Ekli dosyalar

• 123.png
    123.png
    27.6 KB · Görüntüleme: 217

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,097
Biraz araştırsaydın keşke...
Araştırdım ve satılmasının yasak olmasına rağmen ülkemizde satılıyor. YouTube Instagram Twitter Facebook hesapları bile var. Eskiler antikalar için ruhsat alınabilir deniyorken benim almak istediğim kılıç için tam bir açıklama bulamadım suç isliyorsa nasıl yıllardır ayakta ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca deli mi ne gibi milyonlar izlenen bir adam kılıç alıp bununla birşeyler kesiyor anayasa youtuber tanır mı ? Dediğinize göre hiç bir şekilde alamamsi gerekir abdunun. Kılıcı da yeni antika bir kılıç değil ve antika bile olsa dekor olarak kullanılmak zorunda.

Şimdi ben mi arastirmamis oluyorum ? Demek ki yeterli cevaba ulaşamadım ve buraya yazdım. Neyse birşey demiyecem.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
499
Araştırdım ve satılmasının yasak olmasına rağmen ülkemizde satılıyor. YouTube Instagram Twitter Facebook hesapları bile var. Eskiler antikalar için ruhsat alınabilir deniyorken benim almak istediğim kılıç için tam bir açıklama bulamadım suç isliyorsa nasıl yıllardır ayakta ?

Ayrıca deli mi ne gibi milyonlar izlenen bir adam kılıç alıp bununla birşeyler kesiyor anayasa youtuber tanır mı ? Dediğinize göre hiç bir şekilde alamamsi gerekir abdunun. Kılıcı da yeni antika bir kılıç değil ve antika bile olsa dekor olarak kullanılmak zorunda.

Şimdi ben mi arastirmamis oluyorum ? Demek ki yeterli cevaba ulaşamadım ve buraya yazdım. Neyse birşey demiyecem.

Kardeşim adamların her yaptığını "bunlar yapıyorsa vardır bir bildiği" ya da "bunlar yapıyorsa yasal olmalı" falan diye düşünüp yapacak mısın ? Araştır, yasa yasak diyor. He onun üzerine gidip alırsan senin bileceğin iş. Sen katanayla kendini eğitmeye devam et

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,097
Kardeşim adamların her yaptığını "bunlar yapıyorsa vardır bir bildiği" ya da "bunlar yapıyorsa yasal olmalı" falan diye düşünüp yapacak mısın ? Araştır, yasa yasak diyor. He onun üzerine gidip alırsan senin bileceğin iş. Sen katanayla kendini eğitmeye devam et
Bunlar yapıyorsa vardır bir bildiği demiyorum kitap okumanızı öneririm faydası olur.

Sen katanayla kendini eğitmeye devam et aşağılamak için kurduğunuz bir cümle ve düşünce yapınız çok kolay bir şekilde ortaya çıkıyor bir dövüş sanatı ve genel olarak kenjutsu denir bu kılıçla olan dövüş sanatlarına. Herhalde Karate Tekvando gibi sanatları da gereksiz görüyorsunuz.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
499
Bunlar yapıyorsa vardır bir bildiği demiyorum kitap okumanızı öneririm faydası olur.

Sen katanayla kendini eğitmeye devam et aşağılamak için kurduğunuz bir cümle ve düşünce yapınız çok kolay bir şekilde ortaya çıkıyor bir dövüş sanatı ve genel olarak kenjutsu denir bu kılıçla olan dövüş sanatlarına. Herhalde Karate Tekvando gibi sanatları da gereksiz görüyorsunuz.
35 yaşındayım, 16 senedir boks sporu ile uğraşıyorum. Karşındakini tanımadan böyle gereksiz ithamlarda bulunma istersen :) Ayrıca düşünce yapımda bir şey yok bence. Kenjutsu'nun da ne olduğunu çok iyi biliyorum, Karate ve Tekvando ile uğraşan arkadaşlarım var.

Çabanı ve yeteneklerini Kenjutsu ile harcayacağına savunma sanatları, boks, seninde dediğin gibi Karate, Tekvando gibi şeylere harcasan daha mantıklı olacak. Türkiye'de Kenjustu bilsen ne? Bilmesen ne? He hobi olarak dersen okey ama dediğim gibi sen normal bir kursa yazıl bence

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,097
35 yaşındayım, 16 senedir boks sporu ile uğraşıyorum. Karşındakini tanımadan böyle gereksiz ithamlarda bulunma istersen :) Ayrıca düşünce yapımda bir şey yok bence. Kenjutsu'nun da ne olduğunu çok iyi biliyorum, Karate ve Tekvando ile uğraşan arkadaşlarım var.

Çabanı ve yeteneklerini Kenjutsu ile harcayacağına savunma sanatları, boks, seninde dediğin gibi Karate, Tekvando gibi şeylere harcasan daha mantıklı olacak. Türkiye'de Kenjustu bilsen ne? Bilmesen ne? He hobi olarak dersen okey ama dediğim gibi sen normal bir kursa yazıl bence
Karate de yapmayı düşünüyorum. Bunun yanında diğer farklı şeyleri de bünyeme katmak istiyorum.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Katana alacaksan gidip kılıç evi gibi sitelerden alma. Katana gibi bir mühendislik harikasını lekeleyen replikalar satılıyor o sitelerde. Hepsiburada da var 2500 liraya hattori hanzo katanası. Keskin değil ve 1060ss karbon çelikten yapılma harika bir replika. Ruhsat işine gelirsek evet ruhsatı var taşıma ruhsatı almak için önce eğitime dayalı olduğunu kanıtlaman gerek. Sonrasında karakoldan evrak vs çıkartman gerek. Çok sayıda evrağı var. Ayrıca psikolog testine de girmen gerek. Eğer bunları başarı ile yapar iznini alırsan taşıma ruhsatı alabilirsin. Ama alacağın eğitimde kılıç eğitimi olmalı. İçinde kılıç eğitimi olmayan bir sanat öğrenmeye kalkarsan alamazsın. Aynı şekilde kendi kendini de eğitemezsin. Kenjutsu veya ninjutsu gibi sanatlarda kılıç eğitimleri var. Kenjutsu tamamen katana kullanımına dayanan bir sanat. Ninjutsu ise katana, ninja yıldızları, silahsız dövüş vb eğitimler var. Kenjutsu türkiyede nerde var bilemem ama ninjutsu İstanbul da bulunuyor. Bujinkan Türkiye diye aratırsan çıkacaktır. Öğreticisi ilk Türk ninja ünvanına sahip.

zorrt

Dünya'nın NPC'si
Reaksiyon puanı
156
Umarım yasaktır, yasak değilse de bunu çok kişi bilmesin bence :d.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
umarım değil yasak özellikle son olaydan sonra polisler çok dikkatli her türlü kılıç taşımak yasak.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
umarım değil yasak özellikle son olaydan sonra polisler çok dikkatli her türlü kılıç taşımak yasak.
Keskin kılıçlar her ne kadar üretilip satılsa da yasak. Fakat keskin olmayan modeller hediyelik sınıfına giriyor ve herhangi bir kısıtlama bulunmuyor ama tabiki taşımak için izin almak psikolojik testlerden başarı ile geçmek ve bunu eğitim için yaptığını kanıtlaman gerek. Yoksa elinde keskin olmayıp koleksiyonu olanlar var. Ayrıca bahsettiğim sanatların dojolarında da katanalar, ninja yıldızları vs var. İnternet ortamındaki satışlara el atmaları gerek devletin.