Soru Kasa içi soğutma

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar bilgi eksikliğim sebebiyle kasa soğutma olayında kafam karışık durumda. Anladığım kadarıyla işlemci stok fanı dışında kule tipi ve sıvı soğutma modelleri var, peki bu modeller sadece işlemciye mi etki ediyor yoksa kasa içi etkisi de olur mu? Çünkü benim ısı problemim işlemcide değil ekran kartımda ve asıl amacım ekran kartını serinletmek. Sıvı soğutma denilen sistem sadece işlemci için midir yoksa genel kasa içi soğutma versiyonları falan var mıdır?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
peki bu modeller sadece işlemciye mi etki ediyor yoksa kasa içi etkisi de olur mu?
Hayır, kasa içi etkisi yoktur. Sadece işlemcinizi soğutmaya yarar.

Ekran kartı, güç kaynağı ve kasanınız modellerini yazarsanız farklı bir çözüm yolu bulabiliriz.

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
İsterseniz kasayla odayıda soğutun. O sadece işlemciyi soğutur.
Niye kinayeli cevap veriyorsun ki annen baban bu tavırla mı anlattı küçükken bilmeyip merak edip sorduğun şeyleri sana? Yine de teşekkürler cevap için.
Hayır, kasa içi etkisi yoktur. Sadece işlemcinizi soğutmaya yarar.

Ekran kartı, güç kaynağı ve kasanınız modellerini yazarsanız farklı bir çözüm yolu bulabiliriz.
Powercolor rx580, psu fsp hv pro 550watt, kasam da sharkoon ama modelini unuttum dostum bakıp geri editleyebilirim istersen. Cevabın için çok teşekkürler.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,281
Niye kinayeli cevap veriyorsun ki annen baban bu tavırla mı anlattı küçükken bilmeyip merak edip sorduğun şeyleri sana? Yine de teşekkürler cevap için.
Şaka amaçlı yazdım aşağılamadım dalga geçmedim. İçimde art niyet yoktu. Yanlış anladınız.

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şaka amaçlı yazdım aşağılamadım dalga geçmedim. İçimde art niyet yoktu. Yanlış anladınız.
Affedersin o zaman, internet ortamında sadece yazıyla iletişim kurduğumuz için duygular geçemiyor bazen karşı tarafa, sen de emoji falan kullanmadığın için sinirli bir tepki sandım. Teşekkürler tekrardan.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,206
Sıvı soğutma işine kafayı takma. Hem pahalı hem problemli olucaktır.

Kasa modeli ne sende?

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sıvı soğutma işine kafayı takma. Hem pahalı hem problemli olucaktır.

Kasa modeli ne sende?
Sharkoon RGB LIT 100 Midi Tower kasa modeli hocam

Ama daha iyi soğutacak.
ben de daha iyi olduğunu duymuştum, ama benim durumumda sıvı soğutma sistemi sadece işlemci içinse pek ihtiyacım yok gibi çünkü işlemcim fazla ısınmıyor, ekran kartıma göre daha iyi bir işlemci kullanıyorum.

Ekran kartım biraz ısınıyor onun için çözüm arıyordum.

işlemci: ryzen 5 5600x
ekran kartı: rx580 8gb
anakart: asus tuf b550m-e wifi
ram: 3200mhz 2x8

Son düzenleme:

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Ön paneli MESH olan kasa tercih etmek soğutma anlamında daha sağlıklı olur genelde. Kasa içi kablolama sıcak değerlerine önemli rol faktörü oynar. Aynı zamanda ekran kartları genel olarak yüksek ısı derecelerinde çalışır yük altında. Bu yüzden kart ile ilgili ne yaparken ısınıyor, ne kadar ısınıyor gibi detayları verirsen daha çok yardımcı olabiliriz.

Kasalar ısıyı ön ve alt taraftan alıp, arka ve üst taraftan tahliye ederler. İstemsiz olsa bile işlemci soğutucusu bir nebze sıcaklığa etki edebilir fakat bu istediğiniz yanıtı size verdirmez.

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ön paneli MESH olan kasa tercih etmek soğutma anlamında daha sağlıklı olur genelde. Kasa içi kablolama sıcak değerlerine önemli rol faktörü oynar. Aynı zamanda ekran kartları genel olarak yüksek ısı derecelerinde çalışır yük altında. Bu yüzden kart ile ilgili ne yaparken ısınıyor, ne kadar ısınıyor gibi detayları verirsen daha çok yardımcı olabiliriz.

Kasalar ısıyı ön ve alt taraftan alıp, arka ve üst taraftan tahliye ederler. İstemsiz olsa bile işlemci soğutucusu bir nebze sıcaklığa etki edebilir fakat bu istediğiniz yanıtı size verdirmez.
Boşta 56 derece yükte 90'ı geçiyor tavsiyeniz nedir acaba?

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Merhabalar bilgi eksikliğim sebebiyle kasa soğutma olayında kafam karışık durumda. Anladığım kadarıyla işlemci stok fanı dışında kule tipi ve sıvı soğutma modelleri var, peki bu modeller sadece işlemciye mi etki ediyor yoksa kasa içi etkisi de olur mu? Çünkü benim ısı problemim işlemcide değil ekran kartımda ve asıl amacım ekran kartını serinletmek. Sıvı soğutma denilen sistem sadece işlemci için midir yoksa genel kasa içi soğutma versiyonları falan var mıdır?
Biraz zor olabilir ama ekran kartının soğutucu bloğunu daha büyüğü ile değişebilirsin. Ya da komple fanlar ile bloğu farklı fanlı soğutucu sistemi ile değişebilirsin. Ayrıca odan çok sıcak mı bu da etkiler kış ayında bile ısınma problemi var ise yazın sizin başınızı daha çok ağrıtır. Soğutma yı daha verimli hale getirmek için yoksa eğer toz filtresi alabilirsiniz. Ben de geçenlerde bir toz filtresi aldım gelmesini bekliyorum. Bir de ekran kartının üstünde plaka var mı? Bu plakalar hem ısıyı emip dışarı vermek hem kartı dış etkenlerden korumak hem de görünüşü güzelleştirmek amacıyla artık nerdeyse her karta takılıyor. Eğer yok ise ölçüleri alıp bir tane yaptırabilirsiniz işe yarar. Aşağıya plakanın örnek resimlerini bırakıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Boşta 56 derece yükte 90'ı geçiyor tavsiyeniz nedir acaba?
Ekran kartını temizliyorsun değil mi? 90 ı geçmesi sorun oluşturur hem ömür hem performans olarak. Ayrıca yazılımsal bir sorun olmadığından emin ol. Kasa fanlarını da temizle. Kasa altta ise üste al çok toz olur yoksa.

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    9.9 KB · Görüntüleme: 37
  • images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    30.8 KB · Görüntüleme: 31

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,206
Sharkoon RGB LIT 100 Midi Tower kasa modeli hocam
Soğuk hava önden ve alttan girip, sıcak havayı üstten dışarı atmalısın.
Kasa önü ve altı kapalı yapacağın bişey kalmıyor sanırım

Ayrıca boşta bile sıcaklık derecesi aşırı yüksek. Bende 56 derecelerde yükte çalışıyor be abi. :D

Son düzenleyen moderatör:

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,281
Tower coolers are designed to provide active cooling to the CPU, while liquid cooling systems can be used to cool the entire system, including the GPU. Some larger cases may also be designed to include additional fans, which can help to cool down the entire system. Ultimately, it will depend on the size and type of case you have, as well as the components you are using. If you want to keep your GPU cool, you may need to look into getting a larger case with more fans or a liquid cooling system.
Ne kadar komik.

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Biraz zor olabilir ama ekran kartının soğutucu bloğunu daha büyüğü ile değişebilirsin. Ya da komple fanlar ile bloğu farklı fanlı soğutucu sistemi ile değişebilirsin. Ayrıca odan çok sıcak mı bu da etkiler kış ayında bile ısınma problemi var ise yazın sizin başınızı daha çok ağrıtır. Soğutma yı daha verimli hale getirmek için yoksa eğer toz filtresi alabilirsiniz. Ben de geçenlerde bir toz filtresi aldım gelmesini bekliyorum. Bir de ekran kartının üstünde plaka var mı? Bu plakalar hem ısıyı emip dışarı vermek hem kartı dış etkenlerden korumak hem de görünüşü güzelleştirmek amacıyla artık nerdeyse her karta takılıyor. Eğer yok ise ölçüleri alıp bir tane yaptırabilirsiniz işe yarar. Aşağıya plakanın örnek resimlerini bırakıyorum.

Ekran kartını temizliyorsun değil mi? 90 ı geçmesi sorun oluşturur hem ömür hem performans olarak. Ayrıca yazılımsal bir sorun olmadığından emin ol. Kasa fanlarını da temizle. Kasa altta ise üste al çok toz olur yoksa.
Kasa temizliği yapıyorum evet. Yazılımsal bir problem varsa nasıl anlayabilirim? Driverlarımı güncel tutuyorum. Bunun dışında söylediklerini araştıracağım teşekkürler cevabın için.

Ekran kartınızı 2. el mi almıştınız ?
Hayır 0 aldım üç senedir kullanıyorum yaklaşık, sadece oyun oynadım

Soğuk hava önden ve alttan girip, sıcak havayı üstten dışarı atmalısın.
Kasa önü ve altı kapalı yapacağın bişey kalmıyor sanırım

Ayrıca boşta bile sıcaklık derecesi aşırı yüksek. Bende 56 derecelerde yükte çalışıyor be abi. :D
Hocam cevap için teşekkürler, kasanın ön kısmı çıkartılıp takılabiliyor. Ön taraftaki fanın üzerine içeri hava akışı yapacak şekilde 1 fan daha takıp, kasanın üstüne de hava çıkacak şekilde 1 tane daha taksam kayda değer bir sıcaklık düşüşü olur mu sence?

dostum ben bunu sormuştum işte daha önce sıvı soğutma sisteminin gpu ya da tüm kasa içi olan modelleri var mı bildiğin, önerebileceğin?

Son düzenleme:

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,281

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Kasa temizliği yapıyorum evet. Yazılımsal bir problem varsa nasıl anlayabilirim? Driverlarımı güncel tutuyorum. Bunun dışında söylediklerini araştıracağım teşekkürler cevabın için.

Hayır 0 aldım üç senedir kullanıyorum yaklaşık, sadece oyun oynadım

Hocam cevap için teşekkürler, kasanın ön kısmı çıkartılıp takılabiliyor. Ön taraftaki fanın üzerine içeri hava akışı yapacak şekilde 1 fan daha takıp, kasanın üstüne de hava çıkacak şekilde 1 tane daha taksam kayda değer bir sıcaklık düşüşü olur mu sence?

dostum ben bunu sormuştum işte daha önce sıvı soğutma sisteminin gpu ya da tüm kasa içi olan modelleri var mı bildiğin, önerebileceğin?
Yazılımsal bir sorunun olduğunu antivirüs programları ile saptayabilirsin diye düşünüyorum. Hem windows defender ile hem de avast, norton veya eset gibi programlardan yap çapraz kontrol olur hem. Onun dışında aklıma gelen yol yok dostum. İllaki birden fazla yolu vardır ama araştırmak lazım. Ayrıca sistemle alakalı şüphelendiğin her şeyi söylemelisin bence. Çünkü kasa, temizlik gibi genel sebeplerden dolayı değil gibi yaşadığın sorun.