Yardım Kasa içerisine tükürük kaçtı

niyazi5859

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,094
Arkadaşlar önce bilgisayarı fişten çektim sonrasında PSU güç kablosunu çıkarttım ardından uzun süre güç tuşuna bastım ardından bas bırak bas bırak yaptım. Sonrasında PSU güç kablosunu takıp bu işlemleri tekrarladım ve güç kablosunu tekrar çıkarttım. Ardından kasanın ön panelini çıkartıp toz filtresi temizliğini ve kasa fanı temizliğini yaptım. En son işlem olarak kasanın üstündeki toz filtresini temizlerken baktım diş fırçası tam alamıyor çünkü tozlar uçuşan az tozlar üfleyeyim de uçsunlar dedim demez olaydım. Üflerken tükürük Kaçtı balgam şeklinde değil ancak tane şeklinde de değil. Damla şeklinde bir küme olarak kaçtı. Tuf gt301 kasaya sahibim ve tükürük kaçan taraf tahminimce CPU fanı ve CPU nün olduğu o bölge.

Anakartim Asus b660m k
Asus tuf 3070 Ti
Corsair vengeance 8*2
Intel i5 12400f
Asus tuf b750 PSU

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,945
Hocam bir bezle kurutup ardından havalandırın, nemin tamamen geçtiğinden emin olduktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile özenli şekilde tekrar süpürün, sorun olmayacaktır.

niyazi5859

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,094
Hocam bir bezle kurutup ardından havalandırın, nemin tamamen geçtiğinden emin olduktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile özenli şekilde tekrar süpürün, sorun olmayacaktır.
Hocam tükürüğü göremiyorum ne yapmam lazım ? Balkona güneş görecek şekilde mi yoksa güneş görmeyecek şekilde mi koyayım ? Ayrıca yatay mı dikey mi olsun ? Belki ben körümdür diye video çektim.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,945
Fanı söküp o kısmı komple silin diyeceğim ama termal macun varsa yazık olur, en iyisi 1-1,5 saat kadar güneş görmeyecek şekilde havalandırın ve fırça yardımıyla erişebildiğiniz kısımları süpürün yeterli olacaktır. İçinizde şüphe kalırsa saç kurutma makinesi yardımıyla fazla ısıtmadan havalandırabilirsiniz de. Yeter ki parçaların çok yüksek ısıya ulaşmamasına dikkat edin.

niyazi5859

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,094
Fanı söküp o kısmı komple silin diyeceğim ama termal macun varsa yazık olur, en iyisi 1-1,5 saat kadar güneş görmeyecek şekilde havalandırın ve fırça yardımıyla erişebildiğiniz kısımları süpürün yeterli olacaktır. İçinizde şüphe kalırsa saç kurutma makinesi yardımıyla fazla ısıtmadan havalandırabilirsiniz de. Yeter ki parçaların çok yüksek ısıya ulaşmamasına dikkat edin.
Evde yedek termal macun yok hocam. Saç kurutma makinesi de yok evde. Balkona çıkartıp havalandırsam olur mu ?

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,945
Havalanması da yeterli olur, ama sisteme bugün elektrik vermenizi tavsiye etmem. Bir süre kendi halinde kalsın, ne olur ne olmaz.

lordare

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,934
Bir şey olmaz. Nedir son durum? Çalıştırdınız mı bilgisayarı?