Kasa fanı tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
İyi forumlar,
Kuzenime bilgisayar topladık ama sıcaklık değerleri yüksek. Çünkü kasa da tek fan var. Fan takviyesi yapicaz. Fanların gecerkten soğutmasıni istiyorum. Ama en azından bir tanesinin ışıklı olmasını istiyorum.
2 tane alacağız.
Işıklı olan için bu
Performans için bu
Tabi ikisinide rampage da alabilirim. Genel olarak bütçeye uygun tavsiyelerinizi bekliyorum performans açısından çok etkili olacaksa ışıklı da olmayabilir.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Arctic p12 bende var ama ben radyatör'e taktım. Statik basınçlı olduğu için kasada kullanılması pek uygun olmayabilir.

Ayrıca bende Rampage'e ait 4 adet kasa fanı var, deli gibi dönüyor ve çok fazla sesli çalışıyorlar. Egzoz fanının bobini sanırım dağıldı, bazen saçma sapan sesler çıkartıyor. Rampage önermiyorum.

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Arctic p12 bende var ama ben radyatör'e taktım. Statik basınçlı olduğu için kasada kullanılması pek uygun olmayabilir.

Ayrıca bende Rampage'e ait 4 adet kasa fanı var, deli gibi dönüyor ve çok fazla sesli çalışıyorlar. Egzoz fanının bobini sanırım dağıldı, bazen saçma sapan sesler çıkartıyor. Rampage önermiyorum.
Statik basınçlı olmasının ne zararı oluyor ? Kasaya takanlar böyle bir durumdan bahsetmemiş. Bilgilendirirseniz sevinirim

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Statik basınçlı olmasının ne zararı oluyor ? Kasaya takanlar böyle bir durumdan bahsetmemiş. Bilgilendirirseniz sevinirim

Sıvı soğutmalarda radyatörde kullanılan fan tipleri statik basınçlı olandır. Normal bir kasa fanı radyatör'e takılmıyor.

Statik Basınç [ Ps ]
Hava kanalları, filtreler ve benzeri havalandırma elemanlarının sebep olduğu, hava akışını engelleyici yönde etki eden kuvvetleri yenebilmek için fan hava akışı tarafından oluşturulan birim alandaki kuvvet miktarıdır.

Dolayısıyla, fan'ı kasaya taktığınız zaman herhangi bir hava akışını engelleyen bir şey olmayacak.

Zararına gelirsek, hava sirkülasyonu düzgün sağlanamayabilir. Dolayısıyla sistem sıcak havayı atamaz.