Kantokça

Bu konuyu okuyanlar

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
babylon-site-logo.gif

Bugün Babylonda sözlük indirirken Türkçe - Kantokça Sözlük 'e rastladım şok oldum. Böyle bir dil varmış hem de Türkiye'de. Kantoklar Türkiye'de yaşıyorlarmış dilleri Türkçe'nin bir lehçesiymiş. Hazırlayan kişi doktormuş ismi Beyzik Mikron ve 618 sözcük giriş sözlüğe 26.3.2006 tarihinde.
Birkaç sözcük:
anne: nena baba: dada su: lıkır apartman: toraman ayak: toyik ada: pip zeytin: şey matematik: sosirik :)

http://www.babylon.com/dictionary/52682/Türkçe---Kantokça-Sözlük.html

Hiç duyan eden var mı? Bir tek Babylonda geçiyor bu dil

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Toraman' ı duymuştum ben. Şeyden Beşiktaş' tan. :p :D

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bunu yapanın şizofren olduğunu düşünüyorum yada kontak biri çünkü doktorun bile kantokçası yok. :R
bir kantok atasözü derki "tiktak tüh taktır" yani vakit geç oldu yarın görüşürüz :D

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Jojoba dedi ki:
bunu yapanın şizofren olduğunu düşünüyorum yada kontak biri çünkü doktorun bile kantokçası yok. :R
bir kantok atasözü derki "tiktak tüh taktır" yani vakit geç oldu yarın görüşürüz :D

Bunu diyen ata da Jojoba galiba ;D :D

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Vallahi hiç duymadım,ayrıca sanmıyorum Bayblon un bunu araştırarak yazdığını.Doktor diretmiştir.Ona bakarsak dünya üzerinde çok fazla dil var ama resmiyet sorun olan tabiki.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
iol dedi ki:
Jojoba dedi ki:

Bunu diyen ata da Jojoba galiba ;D :D
atıyosun ;D :) :p

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
çok ilginç, gerçekmi bu? biraz araştırayım

Yaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu dilin konuşulduğunu eskiden duymuştum. Türkçeyle Arapça arası bir çağrışım yapıyordu. Çok az sayıda insan tarafından konuşuluyormuş. Konuşanlar tip olarak moğollara benziyorlardı
:)

Kazein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bir ara Kazakistanda yaşadım işim dolayısıyla 1996-1999 arası. Oradan Sa-ha bölgesine bir gezi düzenlenmişti ben de katılmıştım. Rehberimiz ismi buna benzer bir gruptan bahsetmişti yanlış hatırlamıyorsam o bölgede yaşayan küçük bir azınlıktı. Fakat Türkiyede de olduklarını bilmiyordum. İlginç gerçekten. Orda baskı görmüş olabilirler, belki burda kendilerini daha rahat ifade edebilimşlerdir, bir bakmam lazım

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Ben bir ara Kazakistanda yaşadım işim dolayısıyla 1996-1999 arası. Oradan Sa-ha bölgesine bir gezi düzenlenmişti ben de katılmıştım. Rehberimiz ismi buna benzer bir gruptan bahsetmişti yanlış hatırlamıyorsam o bölgede yaşayan küçük bir azınlıktı. Fakat Türkiyede de olduklarını bilmiyordum. İlginç gerçekten. Orda baskı görmüş olabilirler, belki burda kendilerini daha rahat ifade edebilimşlerdir, bir bakmam lazım
Vay be hakikaten varmış demek böyle bir şey; ama nerdeyse hiç bir kaynakta geçmiyor. Daha fazla bilgi edirsen paylaş bizimle ;)

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Babylon'un sözlük hazırlama programı vardı yanılmıyorsam kafadan kontak biri hazırlayıp paylaşmıştır bence.. :)