Kanserli Profesörün Son Dersi, Rekor Kırdı

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nin Ölümcül Kanser Hastası Olan Öğretim Üyelerinden Prof. Randy Pausch'un 'Son Ders'i İnternette En Çok İzlenen Videolar Arasında Yer Aldı.

Sanal dünyanın mimarlarından kabul edilen Prof. Pausch’un, birbuçuk saatlik duygusal vedası, internette 1 milyon kez indirildi. Pausch, son dersinde hayattan aldığı dersleri öğrencileriyle paylaşıyor.

ABD üniversitelerinde zaman zaman öğretim üyeleri "Son dersim olsaydı öğrencilere ne anlatırdım" teması altında öğrencilerle deneyimlerini paylaşır. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ölümcül kanser hastası Prof. Randy Pausch’un geçen eylül ayındaki son dersi ise gerçekten "son ders"i oldu. Birkaç ay ömür biçilen sanal gerçeklik uzmanı 46 yaşındaki Prof. Pausch’un yaşam hikayesinden kesitlerin yer aldığı, öğrencilerine tavsiyelerde bulunduğu konuşması, kısa sürede internet üzerinden dünyaya yayıldı.

Karaciğer kanseri olan Carnegie Melon Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Pausch, geçirdiği operasyona ve gördüğü kemoterapiye rağmen hastalığı yenmede başarılı olmadı. Konuşma öncesinde projeksiyonla karaciğerini kemiren tümörün röntgen fotoğrafları duvara yansıtıldı. O sırada bir CBS muhabiri, "Noel’i görebilecek misiniz" diye sordu. Pausch, "Yüzde 50 şans var" dedi, sonra da "Ama babalar gününde hediye almalarına gerek kalmayacak" diye de ekledi.

ÇOCUKLUK HAYALLERİ

Prof. Pausch’un son dersinin konusu, "Çocukluk hayallerinin gerçeğe dönüştürülmesiydi." Küçükken yerçekimsiz ortamda bulunmak, Amerikan Futbol Ligi’nde oynamak, Disney maceralarının içine dalmak, Uzay Yolu’nda Kaptan Kirk olmak gibi hayalleri olduğunu belirten Prof. Pausch, bu hayallerinin futbol dışında çoğunu gerçekleştirmiş sayılacağını söyledi. En büyüğü beş yaşında üç çocuk sahibi olan öğretim üyesi, öğrencilerine de şu tavsiyede bulundu:

"Diğer insanlara karşı sabırlı olun, bir gün sizi şaşırtacak ve etkileyeceklerdir. Ve şunu unutmayın, iyi bir hayat sürerseniz, hayalleriniz gerçek olur."

Anne babalara da çağrıda bulunan Pausch, "Çocuklarınız bırakın duvarları boyasın, rahat olun. Size en büyük vasiyetim bu olacaktır. Bırakın Amerika’daki çocuklar duvarları boyasın" dedi.

Duygusal veda

Son dersindeki duygusal konuşmasında öğrencilerine "çocukluk hayallerine sadık kalmalarını" tavsiye eden Prof. Randy Pausch’un konuşması, Youtube dahil, internetteki sitelerde en çok izlenen video oldu.
[sub]haberler.com[/sub]

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
yazık adama ya bugün gazetede görmüştüm haberini :R

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ölüm kurtuluştur çoğu zaman Yok oluş değil

Bizim türk doktor da oradaymış bu arada

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
hocam inatla izlemiyorum yaa :D nedir içeriği :D

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Geçtiğimiz günlerde izlemiş ve çok etkilenmiştim. Özellikle sonu neredeyse ağlatacaktı.

Kısaca hayatını anlatıyor ama ne hayat.Konuşurken bile sanki öleceğini bilen biri gibi konuşmuyor tam aksine o kadar neşeli konuşuyor ki, etkilenmemek elde değildi geçekten.İzlemenizi tavsiye ederim.

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
isteseler kansere ılaç çıkaramzlarmı cıkarırlar hemde bal gibi cıkarırlar ama tıp nasıl para kazancak hastaneler nasıl para kazancak ılaçlar nasıl satılcak resmen insanları öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar!

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Birde şöyle bakın olaya

Ölecek diye herkes acıyor fakat acınacak halde olan aslında biziz

neden mi ?

Sıvav stresiyle eriyip biten,sonra işsiz kalma kaygısıyla yaşayan,İnsanların birbirini acımasızca para uğruna harcadığı,

hergün sağlık problemleriyle uğraşan,geçim derdiyle telaşlanan,insanlarla uğraşan,Acı çeken kimler

bugün çin de olanlar,ırak ta yaşananlar,afrika da açlıkla savaşan insanlar,Amansız hastalıklarla baş etmeye çalışan onlarca insan

acınacak taraf kim iyi düşünsün herkes :::wink:

ozy33

Asistan
Reaksiyon puanı
1
izledim ... hiçde öleceğe benzemiyor... yazık olmuş adama :(

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
isteseler kansere ılaç çıkaramzlarmı cıkarırlar hemde bal gibi cıkarırlar ama tıp nasıl para kazancak hastaneler nasıl para kazancak ılaçlar nasıl satılcak resmen insanları öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar!

Arkadasim bence yanlis dusunuyorsun. Kansere neden care bulunamadigini bildigime gore anlatayim ( bildiklerim yanlis olabilir sitemizde bu konuyla ilgili bilgisi olan veya doktor olanlar daha iyi anlatacak ve benim yanlislarim varsa düzelteceklerdir)

Arkadasim normalde bizim hücrelerimiz belirli sayida cogalabilecekken kanserli hücreler sürekli cogalirlar yani belirli bir sayisi yoktur. Her kanserinde sebebi farklidir. Yani virüsler olabilir, asiri radyasyon olabilir. Bu nedenle herkese ayri bir kanser tedavi sekli uygulanmak zorundadir. Bu da günden güne basarili olsada suanda tam anlamiyla %100 diyebilecegimiz bir tedavi sekli degildir.

O nedenle calismalar devam ediyor ancak kesin bir tedavi suan icin mevcut degil.

Ben sanmiyorum ki doktorlar insanlari bilerek olume terk edecek kadar acimasiz olsunlar.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Çok güzel konuşmuş.Daha önce de izlemiştim.Hayatın her saniyesi değerlidir.Yeterki biz kendimizi hayatta çok önemli sandığımız şeylerden soyutlayabilelim.
Teşekkürler.