KangaROOS Ayakkabılar Domuz Derisi mi?

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kangaross marka bir ayakkabı almak istiyorum. Lakin beğendiğim modeli araştırdığım zaman modelin "Invader Pig Suede" olarak adlandırıldığını gördüm kendi kataloğunda. Adamlar resmen domuz süeti yazmışlar. Türkiye'de iki ürün de an itibariyle hepsiburada.com ve markafoni.com 'da satılıyor. İkisinde de malzeme bilgisi süet olarak verilmiş. Hatta hepsiburada.com "pig" ibaresini kaldırıp sadece "invader süede" yazmış.:cursing:

Diğer sitede ise yalnız "süet" yazıyor. Hal böyle olunca aynı markanın diğer ayakkabılarında da şüphelendim. Süet veya deri yazıyorlar ama ne derisi olduğu belli değil. Dinimizde domuzun eti haram olduğu gibi herşeyi haram. Yani derisininin kullanımı da haram. Dini hassasiyetleri olan biri olarak konu aklımı fazlasıyla kurcaladı. Acaba diğer modellerdeki deriler de domuz derisi midir?

Bu linklerden ürünle ilgili fotoğraflara bakabilirsiniz.

http://o1311.hizliresim.com/1h/c/uft95.jpg

http://m1311.hizliresim.com/1h/c/uftbz.jpg

http://u1311.hizliresim.com/1h/c/uftct.jpg

Bu da Kangaroos Almanya sayfasında bahsettiğim PDFkataloğunun linki. 8. sayfada.

http://www.kangaroos.de/info/assets.../roosred-thesneakerselection-katalog-fw13.pdf

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sanırım konu hakkında bilgisi olan yok. :(

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
domuz derisi olsa ne olacak? Ha ben ayakkabıyı yiyecem diyosan tamam.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Böyle bir konuyu dillendirmeye bile gerek yok bence. Çinli gavurun eli değdi almayalım, bağcıkların ucundaki plastik çok günah vs. Yanlış bir konu olmuş açmak için ;) [MENTION=56637]mendocino[/MENTION] ya katılıyorum, yiyeceksen o ayrı :D

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
İnsanalrın çeşitli hassasiyetleri var ve bu doğrultuda bi soru sorulmuş. Bu şekilde cevap vermenizi açıkçası pek doğru bulmuyorum.

soruya gelince, sanırım dediğiniz gibi. Bazı modeller bahsedilen deriden üretilmiş gibi görünüyo.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Dinen domuzun her seyi haram kilinmistir. Ister ye, ister derisini kullan farketmez.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Böyle bir konuyu dillendirmeye bile gerek yok bence. Çinli gavurun eli değdi almayalım, bağcıkların ucundaki plastik çok günah vs. Yanlış bir konu olmuş açmak için ;) @mendocino ya katılıyorum, yiyeceksen o ayrı :D

Sanırım yazdığım mesajı tamamıyla okumadınız. Elhamdülillah müslümanım ve @bt38 üstadım bahsettiği hassasiyete sahibim. İslâm dininde @edox üstadımının da ifade ettiği gibi domuzun derisi de haram. Derisini yemek, kullanmak ..vs. O hayvanın her şeyi haram.

Gelelim konuya; sanırım konuyla alakalı insanların pek bilgisi yok, umarım benim gibi bu konulara ehemmiyet veren arkadaşlar bu konuyu görüp aldıkları ürünleri daha iyi araştırırlar.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
UGG botlarınin kullanılan koyun derileri koyunlar derileri diri diri yüzülerek elde edildiğine dair yazılar var artı çinli cakmalari köpek derisinden yapiliyor

hakanonur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
olsa da giyilir olmasa da dinen bir sakınca yok yemedikten sonra :)

hakanonur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilmediğin şeyin haramı olmaz bilerek giyersen de yemenin günahı ile aynı değildir. Mecbur kalınırsa domuz eti yemekte sakınca yoktur zaruri hallerde burada alimlik taslama lafımı da çarpıtma Adidas giyerdik küçükken domuz derisi derlerdi yine de giyerdik çünki bundan 30 sene önce Adidas bulgar üretimleri gerçekten çok ucuzdu türkiyede. Zaruri hallere fakirlik ve yetersizlik de girer biz fakirdik ancak maddi açıdan fakirdik Kalplerimiz Allahın sevgisiyle dolu mutlu bir aileydik o yüzden iyi eğitim aldık anne babadan burada insanları aşağılayacak kriterlere sahip değilim. Senin gözünde ne olduğumu bilmesemde. Fikrini kendine sakla. Show klavye ile yapılmaz.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
bilmediğin şeyin haramı olmaz

Peygamber Efendimiz (S.A.V.): “Helal bellidir, haram da bellidir. Bu ikisinin arasında, çok kimselerin bilmediği şüpheli şeyler de vardır. Bir kimse bu şüpheli şeylerden korunursa, dinini ve ırzını korumuş olur. Şüpheli iş işleyenler harama düşerler.

Ayrica domuz derisi oldugu ACIK olarak belirtilmis, senin derdin ne? Tekrar söylüyorum: Bilmedigin konular hakkinda kimseye fetva verme.

Bu arada: Dinen sakincasi yok demistin ya..

[video=dailymotion;x8skk4]http://www.dailymotion.com/video/x8skk4_domuz-derisini-ayakkabi-imalatinda_people[/video]

Bak bakalim alimlik nasil taslaniliyormus.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
olsa da giyilir olmasa da dinen bir sakınca yok yemedikten sonra :)

bilmediğin şeyin haramı olmaz bilerek giyersen de yemenin günahı ile aynı değildir. Mecbur kalınırsa domuz eti yemekte sakınca yoktur zaruri hallerde burada alimlik taslama lafımı da çarpıtma Adidas giyerdik küçükken domuz derisi derlerdi yine de giyerdik çünki bundan 30 sene önce Adidas bulgar üretimleri gerçekten çok ucuzdu türkiyede. Zaruri hallere fakirlik ve yetersizlik de girer biz fakirdik ancak maddi açıdan fakirdik Kalplerimiz Allahın sevgisiyle dolu mutlu bir aileydik o yüzden iyi eğitim aldık anne babadan burada insanları aşağılayacak kriterlere sahip değilim. Senin gözünde ne olduğumu bilmesemde. Fikrini kendine sakla. Show klavye ile yapılmaz.

Dinen bir sakıncası olmadığını nasıl söyleyebilirsiniz? Dininizi bilmiyorum ama yukarıda da belirttiğim gibi ben elhamdülillah müslümanım ve benim dinime göre haram.

"Bilmediğin şeyin haramı olmaz" diyorsunuz ama bilmek, araştırmak ve öğrenmek müslümanın vazifesi değil midir? Ben internette çok kısa bir araştırma yaptım almak istediğim ürün hakkında ve domuz derisi olduğunu açıkça gördüm. Sizin mantığınıza göre insanlar almak istedikleri şeyi araştırmayınca, o aldıkları ürün eğer ki haramsa günaha girmezler mi? Misalen yurtdışında bir otele gidince önümüze gelen etin ne eti olduğunu sormayalım mı? Sormayınca bilmiyoruz ya, o bilgisizlik bizi sorumluluklarımızdan kurtarır mı? Daha da kısaca; sizin bu mantığınıza göre cehalet mutluluk mudur?

Maddi imkansızlıkları olan pek çok insan var bu ülkede, küçükken annem bana seyyardan naylon ayakkabı alırdı yokluktan, lakin "ucuz diye domuz derisi olduğu söylenen adidas" olarak bahsettiğiniz ayakkabılardan almadı şükürler olsun. Hem söylediğiniz gibi Allah (c.c.) sevgisiyle dolu bir insansanız (bunu bilmem mümkün değil) Allah (c.c.) 'ın emrettiklerini yapar nehyettiklerini yapmazsınız. Sevgi bunu gerektirir. Kuru kuruya sevgi olmaz, var denirse de inandırıcı olmaz.

Bu arada sizi kimse aşağılamamış, sadece sizin "domuz derisi ayakkbıların yemedikten sonra bir sakıncası yok" fetvanız üzerine uyarmış @edox üstadım yanlış diye, insanların aklını karıştırmayın diye. Sağlam kaynaklardan da ispatlamış öyle olduğunu. Bu arada insanlar fikirlerini kendilerine saklayacaklarsa bu forumda işleri ne? Kabalık kimseye yakışmaz, o sebepten lütfen biliyorsanız konuşun, bilmiyorsanız sorun ve de öğrenin. Sevgilerimle.

Reaksiyon puanı
16,118
peki bu adamlar utanmadan nasıl domuz derisinden ayakkabı ve bilumum şey yapıp satıyor? ilgili bakanlık ne yapıyor? ben domuz derisi ayakkabı almazdım.

Reaksiyon puanı
16,118
bu şirketleri ifşa etme zamanı gelmiş kimse o pis hayvanın derisinden yapılan bişeyleri kullanmak zorunda değil.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Giydiğiniz çoğu şeyde (mont, kemer vs) domuz derisi kullanılıyor, birçok alanda hayatımıza girmiş bir olay bu. Tıp sektöründe (Kapsüllü ilaçların büyük bir çoğunluğunda) de kulanılıyor, o zaman kapsüllü ilaç da almayalım, sonuçta 1400 sene önce yazılmış bir kitaptaki yargı sağlığımızdan daha önemli.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Giydiğiniz çoğu şeyde (mont, kemer vs) domuz derisi kullanılıyor, birçok alanda hayatımıza girmiş bir olay bu. Tıp sektöründe (Kapsüllü ilaçların büyük bir çoğunluğunda) de kulanılıyor, o zaman kapsüllü ilaç da almayalım, sonuçta 1400 sene önce yazılmış bir kitaptaki yargı sağlığımızdan daha önemli.

Öncelikle ifadelerinize dikkat edin, 1400 sene önce yazılmış kitap diyerek Kur'an-ı Kerim'i hafife alamazsınız. İnanmıyor olabilirsiniz lakin inanmamanız müslümanlar insancını tahkir etme hakkını size vermez. İnsanların inandığı şeylere saygı duymak zorundasınız. Kur'an-ı Kerim'in Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 'e 1400 sene önce indirilmesi onu Allah (c.c.) 'ın indirdiği gerçeğini değiştirmez. Lütfen kelimelerinizi dikkatli seçin ve o ifadenizi düzeltin.

Konuya gelirsek evet, maalesef pek çok alanda kullanılıyor. Bizim yapmamız gereken ise aldığımız ve kullandığımız her şeyi araştırarak almak ve bu insanların inancına saygısız kapitalistlerin bizi kullanmasına izin vermemek.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Yahu arkadaş nasıl bir forumdayız benim üye olduğum forum böyle değildi. Arkadaş bir soru sormuş herkes bildiği kadar cevap vermiş buraya kadar gayet normal de illa her konuyu dine sonrada din kavgasına döndürmek için can atan üyeler var, hatta tek derdi din konuları olanlar.
Arkadaş burası teknoloji forumu yada en azından ben öyle biliyorum, tabiki dinde forum konusudur yorumda yapılır yeri gelince konuşulur ama alakalı alakasız her konuda eksen kaymaz ki...
Söylecek şeyleriniz var ve bildiğinizi herkese kafasına vura vura aktarmak zorla kabul ettirmek istiyorsunuz yapmayın.. yada yapın ama en azından heryerde yapmayın. Bu işler için başka konular hatta başka forumlarda var.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yahu arkadaş nasıl bir forumdayız benim üye olduğum forum böyle değildi. Arkadaş bir soru sormuş herkes bildiği kadar cevap vermiş buraya kadar gayet normal de illa her konuyu dine sonrada din kavgasına döndürmek için can atan üyeler var, hatta tek derdi din konuları olanlar.
Arkadaş burası teknoloji forumu yada en azından ben öyle biliyorum, tabiki dinde forum konusudur yorumda yapılır yeri gelince konuşulur ama alakalı alakasız her konuda eksen kaymaz ki... Söylecek şeyleriniz var ve bildiğinizi herkese kafasınba vura vura aktarmak istiyorsunuz yapmayın.. yada yapın ama en azından heryerde yapmayın. Bu işler için başka konular hatta başka forumlarda var.

Burası evet bir teknoloji forumu fakat teknoloji dışında pek çok alanda da konu başlıkları var. Burası da konu dışı başlığı. İnsanlar tıpkı benim yaptığım gibi diğer kategorilere girmeyen her konuyu burada sorabiliyorlar ve konuşabiliyorlar.

Dikkatinizi çekerim konu dinle alakalı bir konu zaten. İslam dininde domuzdan elde edilen her şey haram olmasa böyle bir konu başlığı da olmazdı. Din ile ilgili açıklama yapma zarureti hisseden insanlar siz ve sizin gibi üyelerin dinle ilgili ahkam kesmesinden dolayı cevap vermek zorunda kalan insanlar. Şu verdiğiniz cevaba bakar mısınız lütfen.

Ayakkabıyı yiyecek miymişim? Bu cevabınız bile konu ile ne kadar alakasız olduğunuzu gözler önüne seriyor. Sizin bu cevabınız ve bunun gibi cevaplar olmasa kimse kimseye bir şeyler anlatmak zorunda kalmazdı. Anlatmalarının sebebi ise emin olun sizin düşüncelerinizi değiştirmek değil. Sadece konu hakkında bilgisi olmayan insanların akıllarının karışmasını ve yanlış bilgilenmelerini önlemek.

Beğenmiyorsanız bu tarz konuları lütfen girmeyin ve de gereksiz mesajlarınızla konuyu lütfen kirletmeyin.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Sevgili okuduğunu anlayamayan kardeşim, ben senin konu açmana birşeymi demişim istediğin her konuda soru sorabilirsin tabiki herkeste bildiği kadar cevap verir. Ben ne yazdığımı biliyorum ve de sen hatırlatmadan da görebiliyorum aptal değilim şükürler olsun, bende herkes gibi bildiğim kadar birazda espri katarak bir cevap vermişim, benim mesajıma da başka bir arkadaş gayet düzgün cevap vermiş bende bu konu sayesinde yanlış bildiğimi öğrenmişim ve dikkat edersen cevap bile vermemişim.

Buraya kadar yazdılarım benimle alakalı olan ve sana dert olan kısımdı. Ben asıl serzenişte bulunduğum konu hakkında da yazmaya devam edecektim ama ortak noktada buluşamayacağımızı anladım ve devam etmeme gerek kalmadı.

Ayrıca tamam sen benim hangi konulara girip giremeyeceğime kararda verdin ya ben hemen gideyim de kızma sen...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Arkadaş bir soru sormuş herkes bildiği kadar cevap vermiş buraya kadar gayet normal de illa her konuyu dine sonrada din kavgasına döndürmek için can atan üyeler var.

Halbuki gayette açık yazmışım, anlamak istedikten sonra sorun kalmaması lazım.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sevgili okuduğunu anlayamayan kardeşim, ben senin konu açmana birşeymi demişim istediğin her konuda soru sorabilirsin tabiki herkeste bildiği kadar cevap verir. Ben ne yazdığımı biliyorum ve de sen hatırlatmadan da görebiliyorum aptal değilim şükürler olsun, bende herkes gibi bildiğim kadar birazda espri katarak bir cevap vermişim, benim mesajıma da başka bir arkadaş gayet düzgün cevap vermiş bende bu konu sayesinde yanlış bildiğimi öğrenmişim ve dikkat edersen cevap bile vermemişim.

Buraya kadar yazdılarım benimle alakalı olan ve sana dert olan kısımdı. Ben asıl serzenişte bulunduğum konu hakkında da yazmaya devam edecektim ama ortak noktada buluşamayacağımızı anladım ve devam etmeme gerek kalmadı.

Ayrıca tamam sen benim hangi konulara girip giremeyeceğime kararda verdin ya ben hemen gideyim de kızma sen...

Şükürler olsun okuduğumu gayet güzel anlıyorum, sizin yazdıklarınızı da gayet iyi anladım. "Burası teknoloji forumu, eskiden böyle değildi" ifadeleriniz ile açtığım konuya gayet de güzel karışmışsınız. Hem o "espri katarak verdiğim cevap" dediğiniz cevap hakkında sizinle aynı düşüncede değilim, yaptığınız size göre olabilir ama bana göre espri değil. Ayrıca neyin benim için sorun olduğunu neyin sorun olmadığını biliyorum ki bu konuyu açmışım. Zaten dikkat edin yazdığınız zaman cevap bile vermedim mesajınıza.

Bu arada yazdıklarınızdan bana dert olan da bir durum yok ortada, merak etmeyin hayatta kendime dert edeceğim, sizin yazdıklarından önemli pek çok konu var. Demagoji yapıp hangi konuya girip girmeyeceğinize karışığımı söylemişsiniz ama sizin de bildiğiniz gibi söylediğim o değil. Söylediğim tam olarak (bu düşüncem tüm konular için geçerli) konu ile alakasız mesajların konuyu kirlettiği ve insanların hoşlanmadığı konulara girmeyerek de hayatlarını devam ettirebilecekleri.

Konuya devam etmeme kararınızla da isabet buyurmuşsunuz. Sevgilerimle.

_Sword_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yav he he,

Adamlar domuz etinin kasaplık et olarak satışını onaylamış siz burada kalkmış yok ayakkabının bilmem neresi domuz derisiymişte muhabbeti yapıyorsunuz.

Penzer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayakkabıyı yiğen biri bu konuyu açmış sanırım. Allah size akıl fikir versin. 4-5 Ay önce Türkiyeden birkaç kişi ile Almanya'ya makine sökmeye gittik. Akşam yemek mevzusu oldu ve ilk söylenen söz "Helal mi?" oldu. Sonra bir Türk dönerciye gitmek zorunda kaldık ve paso döner yedik. Herkes döner ve yanına Alman birası sipariş etti. Çalışmaya başladık ve 5-6 kişinin 4-5i sürekli işten kaytarırcasına çalıştı ve aldıkları parayı haketmemeye başladı. Akşam oldu yemek yedik yine aynı yerde ve hemen ikinci meşhur Türk sorusu geldi; "Kerhana var mı!". Eleman gülerek cevap verdi; "şehir merkezinde". O günde sonra yemeği şehir merkezinde yemek istediler ve yemek biter bitmez biraz alışveriş yapacaz diye hepsi dışarı çıktılar. 7 gün sonra 4 günlük işle planlarımız alt-üst oldu. Kısacası giden Müslüman Türkiyeli arkadaşlarımız domuz eti yemediler ama onun dışında her boku yediler. Yuhh zihniyetinize yuhh.
--- Gönderi Güncellendi ---
Öncelikle ifadelerinize dikkat edin, 1400 sene önce yazılmış kitap diyerek Kur'an-ı Kerim'i hafife alamazsınız. İnanmıyor olabilirsiniz lakin inanmamanız müslümanlar insancını tahkir etme hakkını size vermez. İnsanların inandığı şeylere saygı duymak zorundasınız. Kur'an-ı Kerim'in Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 'e 1400 sene önce indirilmesi onu Allah (c.c.) 'ın indirdiği gerçeğini değiştirmez. Lütfen kelimelerinizi dikkatli seçin ve o ifadenizi düzeltin.

Konuya gelirsek evet, maalesef pek çok alanda kullanılıyor. Bizim yapmamız gereken ise aldığımız ve kullandığımız her şeyi araştırarak almak ve bu insanların inancına saygısız kapitalistlerin bizi kullanmasına izin vermemek.

Keşke o değerli kitabı kutsal kıldığınız kadarda okusanız, anlayıp hayatınızı ona göre yaşasanızda bizde kurtulsak şu an sizle aynı zihniyetdeki insan tiplerinden?! Besmelenin anlamını bile bilmeyen milyonlar var ülkemizde?!?!