Kalıcı yaz saati uygulaması kaldırılacak mı?

Sizce kalıcı yaz saati uygulaması kaldırılmalı mı?

• Kullanılan toplam oy
    13

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
56d5daa7c03c0e6678e932a5.jpg

Enerji tasarrufu için kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili şikâyetlerin artmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı harekete geçti. Uygulamanın tamamına ilişkin bir röntgen çekileceğini açıklayan bakanlık yetkilileri, buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini söyledi.

KALICI yaz saati uygulamasına ilişkin şikayetler artınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konuyu değerlendirme kararı aldı. Son 15-20 gündür bakanlığa günde ortalama 40-50 şikayet geldiği, bu başvuruların derlendiği öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığı, uygulamada sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağını söylediler. Yetkililer, konuyla ilgili uygulamanın tamamına ilişkin bir röntgen çekileceğini ve buna göre bir adım atılıp atılmayacağının belirleneceğini kaydettiler.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

SON günlerde yaz saatinin kalıcı olmasına yönelik sosyal medyada da imza kampanyaları başlatıldı. “Saatler yeniden geri alınsın” başlığı ile imza kampanyası yapıldı. Yetkililer, son 15 gündür uygulamaya yönelik şikayetlerin arttığını belirterek, şimdilik şikayetlerin toplandığını ve konunun değerlendirileceğini kaydettiler. Yetkililer, bakanlık olarak birçok konuda anket düzenlediklerini, bu konuyla ilgili de bir anket çalışması yapılabileceğini, ancak henüz bir karar verilmediğini ifade ettiler. Tasarruf miktarının da ortaya çıkarılarak konunun topluca ele alınacağı belirtildi.

Kaynak : Hürriyet

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Kesinlikle kaldırılmalı sabahları uyanamıyorum. Neden diyeceksiniz insan biyolojik olarak güneş ışığını görmeden uyanamıyor tam anlamıyla.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Eski haline geri döndürülmeli. Hem karanlıkta uyandığımız için enerji harcıyırouz (elektrik v.s.) hemde arkadaşın dediği gibi insanın doğası gereği güneşi görmek istiyor.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
sabah kalkınca hala karanlık olması garip geliyor. alışmadık böyle bir duruma.

!/|Believer|\!

Doçent
Reaksiyon puanı
214
Baksınlar, eğer ciddi bi enerji tasarrufu saglanmışsa devam edilsin. Sağlanamamışsa eski yöntem devam

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Eskiden ne gerek var bu uygulamaya derdik. Şimdi kıymetini anladık.

Kesinlikle kaldırılmalı.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Hava baya geç aydınlanıyor bu tamam da geç kararma gibi bir olay da olmuyor. Geçen sene neyse bu sene de o.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Yaz saati uygulaması ile ilgili son dakika gelişmesi... Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre sürekli şikayetlerin geldiği yaz saati uygulaması ile ilgili yeni bir çalışma yapılmayacak. Önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlayan uygulamanın sürmesi hedefleniyor.
Bu sene geçilen sürekli yaz saati uygulamasında geri adımın gündemde olmadığı öğrenildi. Önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlayan düzenlemenin sürmesi hedefleniyor.

Önemli tasarruf sağlanıyor

Yıllardır gündeme gelen ancak uygulama fırsatı bulamayan kalıcı yaz saati uygulaması, bu sene hayata geçti. Düzenlemeyle, 2,5 milyar liralık tasarruf ve kış saatiyle havaların aniden kararmasından doğan psikolojik uyum sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak. Bu oran özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 yada 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2,5 milyar TL’ye ulaşabilecek. Sürekli yaz saati uygulamasına dayanaklık eden akademik çalışmaya göre yaz saati uygulaması sabit kaldığında, toplam elektrik tüketiminde yüzde 1,32 yani 2,3 TWh tasarruf sağlanabiliyor. Bu tasarrufun tüketici maliyeti karşılığı ise 977 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Geri adım yok

Son dönemde bazı bölgelerde, çocukların okula gidiş saatlerinde havanın aydınlanmamış olması, velilerin şikayetlerine neden oluyordu. Kısıtlı bir dönem için gündeme gelen bu sıkıntının, sürekli yaz saatinde yeni bir düzenlemeyi gündeme getirdiği iddiaları ise doğrulanmadı. Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, düzenlemenin yürürlükten kaldırılması için bir çalışma yok.

Milliyet

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Ne tasarrufu yaa? Karanlıkta işe gidip direkt ışıkları açıyoruz. Bu mu tasarruf? Zaten önceki uygulama tasarruf yapmak için kullanılan bir uygulamaydı. Aklım almadı bu işi.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Ya ben memnun kaldım aslında. Öbür türlü 16'da hava kararınca benim psikoloji puf oluyor.

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
Karanlık havaya sadece salı günleri denk geliyorum. Bu uygulamadan beri salı günlerim değişik bir modda oluyorum. İster istemez psikolojiyi etkiliyor. Normalde uykusu çabuk açılan bünyeye sahibim. Ama salı günleri o havada uyanmakta zorluk çekiyorum. Havanın erken kararmasını tercih ederim.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Sabah kalkınca ortamın karanlık olması daha moral bozucu

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bu işin adı "yaz saati uygulaması" idi. Bir iş uygulamaya konulur, yapılır biter. İstemezsen bir daha devreye almazsın. Aklım almıyor, neden yaz saatinde kaldık ki. Normal saatimizde kalsaydık iyiydi. Yazın karanlığı kışın karanlığından daha iyidir.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
İyi olacaksa kaldırılsın olmayacaksa sabit kalsın.:)

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Her sabah en gec 7bucukta evden cikip 8mesaisinde hastanede hazir bulunmak zorunda olan biri olarak soyluyorum ki bazen cok sinir bozucu oluyor. Gun boyu hastalarla ugrasmaktan disariyla olan baglantimiz sadece pencereler ve 1saatlik ogle arasindan ibaret oluyor. Sonra mesai bittiginde, eger nobetci degilsen, bir bakiyorsun ki hava sabah gelirken oldugu gibi. Yorucu yani ama tasarruf sudur budur anlamam ben :)

Sabah direkt isiklari yakiyoruz diyen biri vardi mesajlarda. Bizde isiklar mesaide hic sonmuyor zaten, ondan bizce fark yok :D