Kalıcı donma problemi!...

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Öncelikle Donanımlarımı yazayım
Anakart olarak Asus M4A79 deluxe anakartını kullanıyorum bunda olabilir diye garantiye gönderdim ama sağlam diye geri gönderdiler.Çünkü bu anakartı almadan önce M3A78-EM kullanıyordum böyle bir sorunum yoktu değiştirdim,M4 olanı aldım herşey bu anakartı almamla başladı zaten önce ramları değiştirdim sonra hard diski sonra işlemciyi derken çözülmedi donuyor reset atmadanda düzelmiyor.Ekran kartı olarak ise HIS 4850 ICEQ 4 modelini kullanıyorum daha önceki sistemimde herhangi bi arızası çıkmadı,ram olarak ise kingston KHX6400D2LLK2/1GB 4 tane ama birer tane de denedim,Hard diskler samsung 250 GB Birde 750 GB var 750 GB'tan şüphelendiğim için garantide şu anda dün yine donma yaptı reset atmadan da düzelmiyor işetim sistemide Vista Home Premium SP1 lisanslı,xp pro kurdum daha sonra SP3 lisanslı yine dondu hertürlü donuyor.Power Supply olarak ise thermaltake Qfan 650W kullanıyorum Klavyeden de olabilirmi acaba diye düşünüyorum USB klavye Microsoft Comfort curve 2000 kullanıyorum,klavyenin driverini kaldırdım acaba diye bilmiyorum yani kafam durmuş durumda başka hiç bişey aklıma gelmiyor,işlemci olarakta AMD Phenom II X4 810 kullanıyorum bu saydığım donanımlar yeni alalı 2ay oladı hertürlü deneme yaptım ama banamısın demiyor.
Bilen yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardım olmalarını rica ediyorum,şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi akşamlar.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bi format at xp kur bakalım donma olacakmı olursa sorun donanımsal demektir yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Kaç defa format attım vista kurdum dondu XP kurdum dondu donanım olacağını zannetmiyorum donuyor diye yeni donanımlar aldım ama hala aynı klavyeden olabilrmi diye aklıma takıldı nealaka diyebilirsiniz ama bilmiyorum artık.

aliozan_123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardes bende de donma var ama senin gibi degil mesela nds oyunlarini oynadimmi 2 saat sonra felan donuyo ve reset atmadan duzelmiyo

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
BİOS zaten güncel

:D:D o da güzel...

donma problemi bende 5 aya yakındır var...sendeki çok enteresan bi sorun walla anlamadım..yeni pc toppladığın için acaba donanımların uyumsuzluklarındamı problem oldu dicem ama o zamnda çalışmazdı...yada eksik kablo felanmı taktın dicem onuda yapmazsın..değişik biişi seninki ama donanımdan olduğunu sanıyorum ....bndeki sorunu ben hala çözemedim..ama sanırım işlemci macunum bitti kullanmıyorum ondan dolayı olabilir,sıcaklıklar taş çatlasa 39 oluyor... bana da yardım ederseniz iiyi olur valla...ama önce arkadaşayardım ..:icon_:

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
:D:D o da güzel...

donma problemi bende 5 aya yakındır var...sendeki çok enteresan bi sorun walla anlamadım..yeni pc toppladığın için acaba donanımların uyumsuzluklarındamı problem oldu dicem ama o zamnda çalışmazdı...yada eksik kablo felanmı taktın dicem onuda yapmazsın..değişik biişi seninki ama donanımdan olduğunu sanıyorum ....bndeki sorunu ben hala çözemedim..ama sanırım işlemci macunum bitti kullanmıyorum ondan dolayı olabilir,sıcaklıklar taş çatlasa 39 oluyor... bana da yardım ederseniz iiyi olur valla...ama önce arkadaşayardım ..:icon_:
:icon_:Teşekkürler,hiç sorma yav kafaları yedim sen Thermaltake TG1 termal macun al en kalitelisi bu benim sıcaklık 28,29,30, civarlarnda seyrediyor

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Düzeldimi şimdi sorunun :S

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
mümkünse dracula virüs taraycı ile taratırsanız iyi olur

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Düzeldimi şimdi sorunun :S

Bilmiyorum,bilmiyorum diyorum çünkü nezaman donacağı belli omuyor sadece bir kere donuyor bazen üç bazen beş gün sonra donuyor kestiremiyorum.:innocent:ilgin için teşekkürler.

mümkünse dracula virüs taraycı ile taratırsanız iyi olur

Bence bu dediğin drakula falan nedir,böyle bişey yokki arkadaşım.benim sorunum virüs değil başlıkta belirttim zaten.

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
ben de olmuştu.

kaç defa format attık farklı parçalarda denedik olmamıştı.

uzun bir süre böyle devam ettik reset reset.

en sonunda patron virüsünden kaynaklandığını öğrenik. Dracula virüs temizleyici adında bir program buldunm o bizi kurtardı.
diğer antivirler bulamıyordu en son

sky_walker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorununu biliyorum. donma sorunu çoğunlukla işlemci veya ekran kartı yuzunden olur. eğer ekran kartını yormadan yani oyun falan oynamadan belli sure sonra donuyorsa o sıkıntı işlemciden kaynaklanıyodur. overclock falan yaptıysan ondan da olur. buyuk ihtimal sorunun işlemci. daha once sorun olmaması şimdi olmayacagı anlamına gelmez. sağlam bilgisarımı gece kapattım sabah açtım ethernet calısmıyordu. mecburi harici ethernet taktım. yani ne zaman bozulacagı belli olmaz. ram bozukluklarında genelde reset atar. garantiye verdiğinden ve biosun guncel oldugundan anakartına bişe demiyorum.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
sorununu biliyorum. donma sorunu çoğunlukla işlemci veya ekran kartı yuzunden olur. eğer ekran kartını yormadan yani oyun falan oynamadan belli sure sonra donuyorsa o sıkıntı işlemciden kaynaklanıyodur. overclock falan yaptıysan ondan da olur. buyuk ihtimal sorunun işlemci. daha once sorun olmaması şimdi olmayacagı anlamına gelmez. sağlam bilgisarımı gece kapattım sabah açtım ethernet calısmıyordu. mecburi harici ethernet taktım. yani ne zaman bozulacagı belli olmaz. ram bozukluklarında genelde reset atar. garantiye verdiğinden ve biosun guncel oldugundan anakartına bişe demiyorum.

Daha önce kullanıdığım işlemci AMD Athlon X2 5200+'dü donma vardı,daha sonra işemciyi değiştirdim Phenom II X4 810 aldım,ama hala donma var.ekran kartına gelince ise,4 aydır bunu kullanıyorum herhangi bir problem yok ekran kartının driverleride güncel catalyst 9,4.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Vaybe ne problemmiş ama bi yardımcı olacak yol gösterecek bi arkaş bile bulamıyor insan vay vanına...

fb_hunter1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Donanımsal bir problem gibi görünüyor her ne kadar donanımlar birbirlerini destekleselerde bazıları çakışma yapabiliyor anakartı servise gönderdiğinde sistemini belirtinmi? Bazı servisler adam gibi bakmıyorlar.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Donanımsal bir problem gibi görünüyor her ne kadar donanımlar birbirlerini destekleselerde bazıları çakışma yapabiliyor anakartı servise gönderdiğinde sistemini belirtinmi? Bazı servisler adam gibi bakmıyorlar.

Evet her şeyi uzun uzun belirttim,ne var ne yok yazdım onlarda değerlendirdiler sağolsunlar sağlam diye geri gönderdiler,ben klavye olabilirmi ki diyorum ama emin değilim.amakartı ilk aldığımda kuruluma geçtiğimde lisans nosunu girmeye çalıştığımda klavye çalışmıyordu,söküp tekrar taktım oldu,ama ne zamandır kullanıyorum böyler bir sorunla karşılaşmadım.klavye USB anakartın üzerinde PS2 yuvaları var klavye mause için onlarımı kullanmam lazım klavye için bilmiyorum anlamıyorum artık.ilgin için sağol.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Su donma derken ne donmasi bir tanimlasaydin aslinda daha fazla yardimci olurduk.
donma = kilitlenme olarak kullanacagim.

Su bir kac soruyu cevaplarsan bakariz belki bir caresine,
En cok hangi islemleri yaparken kilitleniyor?
Kilitlenme olayi butun suruculeri kurduktan sonrami oluyor yoksa hic bir surucu kurmayip bir sure kullanmayi denedinmi?
DVD/CD gibi optik suruculerinde donanim arizasi olma ihtimali varmi?
USB aygitlari bilgisayari kilitlerken hic affetmezler bu kilitlenmeye en cok:
USB/Klavye mouse
USB yazici/tarayici
USB Web cam
Ve Harici optik suruculer ve harddiskler sebep olur ( Flash disk degil )
Ve en buyuk sistem kilitlenmesi yapan sebeplerden sonuncusu
Arizali / Bozuk bellekler.

Bunlari yanitlamaya calisirsan sorunun hakkinda daha fazla bilgi sahibi olabilir farkli onerilerde bulunabilirim.

☻/|sDn|
/▌
/ \

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Su donma derken ne donmasi bir tanimlasaydin aslinda daha fazla yardimci olurduk.
donma = kilitlenme olarak kullanacagim.

Su bir kac soruyu cevaplarsan bakariz belki bir caresine,
En cok hangi islemleri yaparken kilitleniyor?
Kilitlenme olayi butun suruculeri kurduktan sonrami oluyor yoksa hic bir surucu kurmayip bir sure kullanmayi denedinmi?
DVD/CD gibi optik suruculerinde donanim arizasi olma ihtimali varmi?
USB aygitlari bilgisayari kilitlerken hic affetmezler bu kilitlenmeye en cok:
USB/Klavye mouse
USB yazici/tarayici
USB Web cam
Ve Harici optik suruculer ve harddiskler sebep olur ( Flash disk degil )
Ve en buyuk sistem kilitlenmesi yapan sebeplerden sonuncusu
Arizali / Bozuk bellekler.

Bunlari yanitlamaya calisirsan sorunun hakkinda daha fazla bilgi sahibi olabilir farkli onerilerde bulunabilirim.

☻/|sDn|
/▌
/ \

Hangi işlem olursa olsun,ama ne zaman olacağı belli olmuyor.
Hayır kurmadan da denedim.
Sürücü kurmadan bir süre kullandım.
Optik sürücülerde arıza ihtimali olamaz.
Bende USB den kullandığım klavyeden şüpheleniyorum,ama emin değilim.
USB'den mause kullanıyorum ama bu problwmden sonra almıştım.
USB'den bağlı yazıcı kullanıyorum ama yazıcı hep kapalı 40 yıl da bir kullanıyorum.
Webcam kullanmıyorum.
Harici hiçbirşey kullanmıyorum.
Bende belleklerden şüphelendim,değiştirdim ama hala aynı sorun.
Hard diskten şüphelendim 750GB samsung donma problemi şikayetiyle garantiye gönderdim sonucunu beliyorum buda değilse ilk işim klavyeyi değiştirmek olacak.
Ayrıca ilgilendiğin için de ayrıca teşekkür ediyorum.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Hangi işlem olursa olsun,ama ne zaman olacağı belli olmuyor.
Hayır kurmadan da denedim.
Sürücü kurmadan bir süre kullandım.
Optik sürücülerde arıza ihtimali olamaz.
Bende USB den kullandığım klavyeden şüpheleniyorum,ama emin değilim.
USB'den mause kullanıyorum ama bu problwmden sonra almıştım.
USB'den bağlı yazıcı kullanıyorum ama yazıcı hep kapalı 40 yıl da bir kullanıyorum.
Webcam kullanmıyorum.
Harici hiçbirşey kullanmıyorum.
Bende belleklerden şüphelendim,değiştirdim ama hala aynı sorun.
Hard diskten şüphelendim 750GB samsung donma problemi şikayetiyle garantiye gönderdim sonucunu beliyorum buda değilse ilk işim klavyeyi değiştirmek olacak.
Ayrıca ilgilendiğin için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Elindeki tek cozum hic bir surucu kurmadan bilgisayarini uzun bir sure calistirmak tabi bu calistirma yaparken bazi islerde yaptir.
Ornegin arsivleme / muzik kodlama / reism duzenleme gibi basit isler yaptir eger kilitlenme olmazsa donanimlarindan birinde ariza vardir.

☻/|sDn|
/▌
/ \

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Allah kahretsin yine dondu lanet olsun.
klavyeyi söktüm şimdide öyle deniyorum.

Klavyeden olmadığınada kanaat getirdim klavyeyi değiştirdim.Şimdi yine dondu kaldı.aklımada başka bişey gelimiyor artık.

Bende kendim çalıp kendim oynuyorum artık.çünki bu sorun dönyada birtek bende var sanırım.

Keskinsoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ethernet kartını biostan devre dışı bırakıp öyle denermisin.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
arkadaşım şimdi b tarz sorunlarda görmeden yorum yapmak yetersiz kalır bu işlerden anlayan bir arkadaşın varsa cihazı onunla test etmenizde fayda ;) cihaz neden kilitlenir bunları dene bi bakalım ;)
Psu yu değiştir
Ekran kartını Değiştir.
Tek ram ile çalıştır yoksa farklı bir ram dene.
hdd kablosunu değiştir.
İşlemci sıcaklığını kontrol et ama biosta değil elinde soğutucuyu yokla.
Mutlaka klavyeyi değiştirmeyi ihmal etme.
harici bağladığın donanımları ses kartı gibi dahili parçalarda olmak üzere sök. misal usbden yazıcı bağlıdır ama cihaz kapalıdır ama sen gnede sök ;)
kullanıdğın ramin zamanlamalarını ve voltajını biostan kontrol et.
güç tasarruf modunu iptal et.
farklı bir işlemci dene.
biostan usb-ethernet ve ses kartını iptal et.
bunları toplasan 1 saat gibi zamanını alır ;)

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
arkadaşım şimdi b tarz sorunlarda görmeden yorum yapmak yetersiz kalır bu işlerden anlayan bir arkadaşın varsa cihazı onunla test etmenizde fayda ;) cihaz neden kilitlenir bunları dene bi bakalım ;)
Psu yu değiştir
Ekran kartını Değiştir.
Tek ram ile çalıştır yoksa farklı bir ram dene.
hdd kablosunu değiştir.
İşlemci sıcaklığını kontrol et ama biosta değil elinde soğutucuyu yokla.
Mutlaka klavyeyi değiştirmeyi ihmal etme.
harici bağladığın donanımları ses kartı gibi dahili parçalarda olmak üzere sök. misal usbden yazıcı bağlıdır ama cihaz kapalıdır ama sen gnede sök ;)
kullanıdğın ramin zamanlamalarını ve voltajını biostan kontrol et.
güç tasarruf modunu iptal et.
farklı bir işlemci dene.
biostan usb-ethernet ve ses kartını iptal et.
bunları toplasan 1 saat gibi zamanını alır ;)

Arkadaşım bende başka ram vardı değiştirdim aynı,hdd yi değiştirdim aynı,başka bir hdd vardı garantiye gönderdim değiştirmişler yarın alırım sanırım.ozaman bi denerim,hdd kablosunu değişrmedim değiştiricem.işlemciyi değiştirdim yine aynı,klavyeyi değiştirdim yine aynı,ses kartı kullanmıyorum yazıcı kapalı ama USB yi söktüm.RAM'lar sağlam değişmişti zaten ama yine aynı,güç tasarrufu kullanmıyorum zaten.ilgin için sağol.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
o zaman anakart ta sorun var arkadaşım

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
o zaman anakart ta sorun var arkadaşım

Arkadaşım ben anakartı garantiye gönderdim.Sağlam bir problem yok diye gönderdiler.bende iki tane hard disk var bir tanesi yeni ve arızalı diye donma sorunu yüzünden garantiye gönderdim.Hakikaten arızalıymış garanti kapsamında değişimi yapıldı ama hala donma var bende ne yapacağımı şaşırmış durumdayım şu anda birde o harddiskle deniycem belkide kullandığım hard diskte bozuk ama yıllardır kullanıyorum tık bile demedi ama napim yanıtın için sağol.

flashsel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir haftadan beri aynı sorun bendede var bunun bir çaresi yokmu:helpsmilie:

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar yaptığım araştırmalardan sonra sanırım problemi buldum.Ekran kartının driveri kaldırıp elle kurdum şimdilik bir problem yok.:icon_:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşım hdd sata ise sata kabolunu degiştir düzelir