Oyundayken Bilgisayarım Kitleniyor

Bu konuyu okuyanlar

OsmnZeki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba herkese iyi günler, bundan yaklaşık 4 ay önce bilgisayar topladım lakin derdi tasası asla bitmedi. İlk haftalarda asla bir sorun teşkil etmiyorken sonradan sıkıntılar çıkmaya başladı. MSI Afterburner ile sürekli sıcaklığı kontrol ediyorum ve maksimum gördüğüm sıcaklık GPU için 77 °C, CPU için ise 88 °C gördüğüm oldu fakat 80 üstüne çıktığı zaman anlık olarak 70-80 arasına geri düşüyor. GPU ise sabit artıyor. Bilgisayar kilitlendiği zaman ise hiçbir şekilde mouse ve klavyeyi kontrol edemiyorum, o anki ses ne ise takılı kalıyor kısacası reset atmadan düzelmiyor. Takıldığı zaman gördüğüm sıcaklık ise GPU için 74-73°C, CPU için 77 °C falan oluyor halbuki daha öncesinde 88 °C görmüşlüğüm var.

Herhalde sorun sıcaklık değil ben de bilgisayar içerisinde içime sinmeyen parçaları değiştirmeye başladım. PSU yetersiz geliyor olabilir dedim, PSU'yu değiştirdim (şu anda 750 80+ PSU kullanıyorum) ama o da düzeltmedi. HDD'de bir sıkıntı mı var acaba dedim, (HDD çalışmayı durduruyorsa belki Windows vs hepsi çöktüğü için) SSD aldım ve Windows'u, oynadığım oyunları oraya kurdum ama sorun devam etti (bilgisayara da format atmış oldum böylelikle). Bu parçaları değiştirirken kasayı da değiştireyim dedim lakin değiştirdikten sonra donma sorunu daha erkene çekildi. Önceden 2-3 saat hatta bazen hiç donma yapmadan bilgisayarı kapatabiliyordum. Şimdi ise 5 dk içerisinde sıcaklıklar yükseliyor ve kilitleniyor bilgisayar.

Ben de bir gün kasanın yan kapağını açtım ve 0 donma oldu. Şimdi sorunu böylelikle algılamış oldum. Ve bu sıkıntıyı nasıl aşabilirim 4 aydır bütün tadımı tuzumu kaçırdı.
NOT: Bilgisayarı uzun bir süredir yan kapağı açık kullanıyordum uzun bir süredir donma yapmıyordu lakin kingdom come deliverence oynarken CPU 66 derecede iken tekrardan dondu.

NOT: CPU stress testine ve memtest86 testini yaptım bir sorun çıkmadı.

Ekran kartı - NVIDIA ASUS RTX 2060 Dual
İşlemci - Intel i7-9700K
Anakart - MSI Gaming Plus Z390
İşlemci soğutucusu - Cooler Master Hyper Boost 212
RAM- Kingston HyperX Fury Black 16gb3200MHz DDR4

Kasa içerisinde 4 tane fan var. 3 tanesi önde, 1 tanesi ise arka tarafta.

Arkadaşlar sadece arızanın nerede olduğunu bulabilsem garantiye yollayacağım lakin bulamıyorum lütfen yardımcı olun.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Monitörde veya HDMI kablosunda sorun olabilir mi ?

OsmnZeki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
DisplayPort kullanıyordum normalde bugün HDMI denedim yine donma yaşadım ama monitörü deneyeceğim. Bu arada ekran kartı çalışıyor durumda ufak tiz bir ses çıkartıyor. Bilgisayar kilitlendiğinde o ses de kayboluyor.(Ekran kartının fanları dönmeye devam ediyor.)

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
DisplayPort kullanıyordum normalde bugün HDMI denedim yine donma yaşadım ama monitörü deneyeceğim. Bu arada ekran kartı çalışıyor durumda ufak tiz bir ses çıkartıyor. Bilgisayar kilitlendiğinde o ses de kayboluyor.(Ekran kartının fanları dönmeye devam ediyor.)
Ses değişiyorsa farklı bir e.kartı deneyin.