Kahve, Patates ve Yumurta

Bu konuyu okuyanlar

cacar

Profesör
Katılım
24 Mar 2006
Mesajlar
1,607
Reaksiyon puanı
13
Puanları
38

Bir zamanlar, her seyden sürekli sikayet eden; her gün hayatinin ne kadar berbat oldugundan yakinan bir kiz vardi. Hayat, ona göre, çok kötüydü ve sürekli savasmaktan, mücadele etmekten yorulmustu.

Bir problemi çözer çözmez, bir yenisi çikiyordu karsisina. Genç kizin bu yakinmalari karsisinda, meslegi asçilik olan babasi ona bir hayat dersi vermeye niyetlendi.

Bir gün onu mutfaga götürdü. Üç ayri cezveyi suyla doldurdu ve atesin üzerine koydu. Cezvelerdeki sular kaynamaya baslayinca, bir cezveye bir patates, digerine bir yumurta, sonuncusuna da kahve ekirdeklerini koydu.

Daha sonra kizina tek kelime etmeden, beklemeye basladi. Kizi da Hiçbir sey anlamadigi bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karsilasacagi seyi görmeyi bekliyordu. Ama o kadar sabirsizdi ki, sizlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya basladi. Babasi onun bu israrli sorularina cevap vermedi.

Yirmi dakika sonra, adam, cezvelerin altindaki atesi kapatti. Birinci cezveden patatesi çikardi ve bir tabaga koydu. Ikincisinden yumurtayi çikardi, onu da bir tabaga koydu.

Daha sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana bosaltti. Kizina dönerek sordu:

- Ne görüyorsun ?

- Patates, yumurta ve kahve ? diye alayli bir cevap verdi kizi.

Daha yakindan bak bir de dedi baba, patatese dokun. Kiz denileni yapti ve patatesin yumusamis oldugunu söyledi. Ayni sekilde, yumurtayi da incele.

Kiz, kabugunu soydugu yumurtanin katilastigini gördü. En sonunda, Kizinin kahveden bir yudum almasini söyledi. Söylenileni yapan kizin yüzüne, kahvenin nefis tadiyla bir gülümseme yayildi. Ama yine de bütün bunlardan bir sey anlamamisti:

- Bütün bunlar ne anlama geliyor baba ?

Babasi, patatesin de, yumurtanin da, kahve çekirdeklerinin de ayni sikintiyi yasadiklarini, yani kaynar suyun içinde kaldiklarini anlatti.

Ama her biri bu sikinti karsisinda farli farkli tepkiler vermislerdi.

Patates daha önce sert, güçlü ve tavizsiz görünürken, kaynar suyun İçine girince yumusamis ve güçten düsmüstü.

Yumurta ise çok kirilgandi; disindaki ince kabugun içindeki siviyi koruyordu. Ama kaynar suda kalinca, yumurtanin için sertlesmis katilasmisti.

Ancak, kahve çekirdekleri bambaskaydi. Kaynar suyun içinde kalinca, kendileri degistigi gibi suyu da degistirmislerdi ve ortaya tamamen yeni bir sey çikmisti.

- Sen hangisisin ? diye sordu kizina.

Bir sikinti kapini çaldiginda nasil tepki vereceksin ?

Patates gibi yumusayip ezilecek misin?

Yumurta gibi, kalbini mi katilastiracaksin ?

Yoksa, kahve çekirdekleri gibi, basina gelen her olayin duygularini olgunlastirmasina ve hayatina ayri bir tat katmasina izin mi vereceksin?
 

hll1996

Asistan
Katılım
18 Haz 2008
Mesajlar
227
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Bana daha önce verildi gibi geliyor...
 

as66

Profesör
Katılım
25 Eyl 2008
Mesajlar
1,855
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
süpermiş sağolasın :)
 

llavinya

Dekan
Emektar
Katılım
9 Eki 2006
Mesajlar
7,781
Reaksiyon puanı
89
Puanları
0
kahveyi boşuna sevmiyorum ben :) en güzeli onda.
 

Rom.

Rektör
Emektar
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
15,339
Reaksiyon puanı
167
Puanları
63
Güzeldi ;)
Teşekkürler :)
 
Üst