Kadir Gecesi Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
KADİR GECESİ NEDİR?
1528648758847.png

Kadir ismi, sözlükteki manasıyla her şeye gücü yeten ve kudret anlamına gelen Allah'ın (C.C) isimlerinden birisidir. İslam aleminin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'in Kadir Gecesi'nde indirildiği bilinmektedir. Kutsal kitabın 97. suresinde bu güne dair detaylar verilmektedir. Ramazan ayının sonlarına doğru idrak edilen Kadir Gecesi, camilerde huşu içerisinde geçmektedir.

Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvatta?, “İtikâf”, 6). Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yer yüzüne barış ve esenlik hâkim olur.

Kadir gecesinin kesin olarak belirlenmemesinin hikmeti üzerinde duran âlimler, bu durumun gecenin feyzinden istifade etmek için daha uygun olduğunu söylemişlerdir. Zira Kadir gecesinin bildirilmesi halinde müslümanlar sadece o geceyi ihya etmekle yetinebilirlerdi. Halbuki kısmî belirsizlik sayesinde müminlerin Kadir gecesi ümidiyle bütün ramazan gecelerini ibadet şuuru içerisinde geçirmeleri söz konusudur. Ayrıca Kadir gecesinin bildirilmemesi yoluyla müslümanların bilerek ona saygısızlık göstermeleri veya tâzimde aşırıya kaçmaları önlenmiş olur (Zemahşerî, IV, 273; Fahreddin er-Râzî, XXXII, 28-29).

Kadir geceniz mübarek olsun.
1528648944314.png

Kaynak: Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi'nin önemi

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Kadir geceniz mübarek olsun diye gösteriş ile birbirine resimli söz atmaktır bence.

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Emeğine sağlık öncelikle Kadir geceniz cümleden mübarek olsun

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun. :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Çok güzel bir bilgilendirme :) Kadir Gecemiz mübarek olsun.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kadir Gecesi mağfiret, huzur, sevgi ve saygı, adalet, dostluk, yardımlaşma, kaynaşma babında Ramazan ayının en değerli gecesi ve bu gecede biz inananlar dostlarımızı arar, hal hatırlarını sorar, sıkıntılarını dinler çareler araştırırız. Sevinçlerimize beraber seviniriz, Rabbimize hamd eder, en güzel günlerin tüm müminlerin üzerine olmasını dua ederiz. Tabi şimdi en basit hali ile sanal tebrikler gönderiliyor ama bu bile bir değerin göstergesidir. Camiler dolup taşıyor, ilim meclisleri milyonlarca kişi tarafından ya ziyaret ediliyor ya da çeşitli medya aracılığı ile programlar takip ediliyor, küsler barışıyor, fakirler unutulmuyor, askerimize polisimize dualar ediliyor, adeta bi bayram gibi kutlanıyor :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Dünyanın farklı bölgelerinde zulüm gören tüm Müslüman kardeşlerimizin, garibanların Rabbim her daim yar ve yardımcısı olsun, onları zalimlerin elinden tez zamanda kurtarsın.
Vatanımızı milletimizi her türlü iç ve dış düşmanlardan Rabbim korusun, onlara fırsat vermesin.
Dualarınız kabul, ameliniz makbul, ibadetiniz daim olsun inşallah (Amin)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yüce kitabımız bu gece için bin aydan hayırlıdır diye buyurdu. Bin ay ki 83 yıllık ömre tekabül eder. Bizi böylesine muhteşem bir müjdeye muhatap kılana şükür. Bizi bu muhteşem ni'metten müstefid kılana şükür. Bizi Muhammed Mustafa efendimize ümmet kılana şükür. Bizi Hazreti Kur'ana müntesip kılana şükür. Ve bizi "Müslümanlıkla yoğrulan" bu aziz vatanın bir ferdi kılana şükür.

Kadir bilen, kadri bilinenlerden olmanız dileğiyle... Rabbim hakkınızda hayırlı olacak cümle dualarınızı kabul buyursun. Ve geceniz mübarek olsun.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Küfür ettiniz demedim ki? Saygılı olun dedim. Konuda dini bir güne ait tanım yapılıyor ve buna saygısızlık yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
saygısızlık yapmıyorum olanı söylüyorum. İstediğiniz kadar diyin ülke de ki gerçek bu yani..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
saygısızlık yapmıyorum olanı söylüyorum. İstediğiniz kadar diyin ülke de ki gerçek bu yani..

Üslubunuzda biraz sorun olmasaydı söylediklerinizde haklılık payı yok diyemezdim. Zira teknoloji bizi bizden aldı, içtenliğimizi, samimiyetimizi aldı götürdü. Ben sevdiklerimi arayarak, bizatihi konuşarak kandilini, bayramını kutluyorum, hal hatır soruyorum. Wattsap kanaliyle gelen yüzlerce mesaj bana birşey vermiyor. İçinde edebi terimlerden örülü duygusuz, samimiyetten uzak sözler aynı anda bir düğmeye basarak yüzlerce insana gönderilmiş olması aranıp sormak, sorulmak gibi bir sıcaklığı, sevgi ve muhabbeti hissettirmiyor gerçekten.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Kadir geceniz mübarek olsun diye gösteriş ile birbirine resimli söz atmaktır bence.
Ben artık bu konuya bir ayet ile nokta koymak istiyorum : leküm diniküm veliye din yani ; senin dinin sana, benim dinim bana. İnanmıyor olabilirsin ama durup durup dini konulara saçmalık, yalan, ben gerçekleri söylüyorum tiplerinde girme. Ülke Müslüman olmayabilir, çoğunluk ateist, deist olabilir ama biz Müslümanız.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Valla ben diyeceğimi dedim anlayış gösteren herkese teşekkürler.. İyi forumlar...

elif_83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk Vahiy Kadir gecesinde

Kur’an-ı Kerim’in inmeye başlamasınında bir ilki vardır. Peygamberimiz (sav) 610 yılında Ramazan ayında bir Pazartesi gecesi yine Hira’daki mağaraya çekilmiş, gönlü ve bütün varlığı ile Allah’a yönelmişti. İşte bu sırada meleklerin en büyüğü olan Cebrail (a.s.), Allah’ın emriyle peygamberimize gelerek “Oku!” dedi ve bu emri üç defa tekrarladı. Sevgili Peygamberimiz, “Ne okuyayım?” deyince Cebrâil (a.s.), Kur’an-ı Kerim’den beş ayeti tebliğ etti. Böylece ilk vahiy geldi ve Kur’an-ı Kerim nazil olmaya başladı.

İşte bu mübarek gece Kadir Gecesidir.

Kaynak: Kadir gecesinde ne oldu

Son mesajlar