Kadınların evlenince eşlerinin soyadını alması

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
5,171
Görende bin yıldır soyadı kanunu var sanacak. Biz bu kanunu zamanın en medeni ülkesi olan İsviçre'den aldık. Bu kanunda amaç cinsiyet ayrımcılığı yapmak değil isim karışıklıklarını önlemekti.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Böyle şeylere gereksiz yere çok kafa takıyorsunuz.

İçinde yaşadığımız toplumun sosyokültürel bir gerçekliği bu. Ataerkil bir toplumuz, kadının soyadını değiştirmesinde de herhangi bir beis yok. Ne oluyor değiştirince, dalağını söküp böbreklerini mi alıyorlar. Bu konu bu kadar da önemli mi şimdi?

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Beni sahiplenecekse ben onun soyadını almayama kabulüm ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
O kadar yıldır böyle ve bu durumu hiç kimse senelerdir dert etmiyor. :)

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Bence de çok önemli bir konu değil, kendi adıma konuşuyorum ben çok dert etmem ama uyumlu olursa iki soyad kullanırım ?

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
Aile tanımının bütünlüğünü korumak için yapılmış birşey soyisim alma olayı bnce

"Kadın Erkeğin Malıdır"

Gewgewgew düşünceye gel.

ongbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Evlenecek kadının mevcut soyadı da zaten başka bir erkeğin (babanın) soyadı değil mi, ne tartışılıyor ki burada. Bütün dünyada bu böyle, isteyen de kanunla iki soyadını da kullanıyor. Bence tartışılacak bir mesele yok ortada.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Evlenecek kadının mevcut soyadı da zaten başka bir erkeğin (babanın) soyadı değil mi, ne tartışılıyor ki burada. Bütün dünyada bu böyle, isteyen de kanunla iki soyadını da kullanıyor. Bence tartışılacak bir mesele yok ortada.
o da tamamen farklı bir tartışma konusu bence

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,606
Kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz?
erkeğin malı olması diye bişey benim açımdan söz konusu değil şahsen ben evleneceğim kişiye ne yaparsa yapsınlar bakmam ve başkalarıda bakamazlar öyle bir hakları yok erkeğin soyadını alma konusuda gelenekselleşmiş bişey o yüzden kimse değiştiremez ama sanırım kadın istemezse erkeğin soyadını almayabiliyor

Son düzenleme:

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
erkeğin malı olması diye bişey benim açımdan söz konusu değil şahsen ben evleneceğim kişiye ne yaparsa yapsınlar bakmam ve başkalarıda bakamazlar öyle bir hakları yok erkeğin soyadını alma konusuda geleneksellenmiş bişey o yüzden kimse değiştiremez ama sanırım kadın istemezse erkeğin soyadını almayabiliyor
evet tamamen gelenekselleşmiş bir durum ve kadının kocasının soyadını almama gibi bir hakkı var

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
ataerkil bir toplum olmamız ile alakalı sadece bu durum.

Timurid

Profesör
Reaksiyon puanı
835
Kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu düşünce tarzı yanlış kocası isterse kadının soyadını alır ayrıca kadınlar zorla evlenmiyor isterse evlenmezler

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Türkiye'nin %80 ve üstü nüfuzu müslüman olduğu için öyle bir tabir kullandım ama tabiki de hatalı yazdığımı biliyorum.
Türkiye laik bir ülkedir maddesi olup hiç bir dini resmen tanımamaktadır.
hiç bir dini resmen tanımamaktadır pek doğru bir ifade değil bence. Anayasada 136. madde Diyaneti tarif eder ve laiklik ilkesi doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini söyler. Bu bağlamda devlet dinleri tanır ama vatandaşları arasında mensup oldukları dine bakarak bir ayrım yapmaz. Kişileri dini düşüncelerinden dolayı ötekileştirmez.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Kadınların kocalarının soyadını alması geleneğini inceleyen Prof. Duncan: "Bunun kökeninde, kadının evlendikten sonra erkeğin malı olması düşüncesi var ve bu yüzden bu geleneğin günümüzde hâlâ devam etmesi şaşırtıcı."
Prof. Duncan da kimmiş yahu? Bu konuyu bir *profesörün gündeme taşıyor olması da şaşırtıcı. :)

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Prof. Duncan da kimmiş yahu? Bu konuyu bir *profesörün gündeme taşıyor olması da şaşırtıcı. :)
Canı sıkılan konuşuyor babacan. Ağzın kilidi yok ki. Zaten tek bu değil. Bunun gibi nice akademisyenlerin gafları ve saçmalıklarını duyuyorum ve işitiyorum. Akademisyen demeye de bin şahit ister. Elin yabancısı üniversitesin de bilim üretiyor. Biz neleri konuşuyoruz. En okumuşu böyle olunca halka da kızmamak gerekiyor bi noktadan sonra

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Bu yorumu yapan erkek mi kadın mı:)
Erkek Soyad nedir ya bunun konusu boş bazılarına göre çok önemli tabi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Umut kız ismi olduğunda göre tabiki kadın.
Bunu neye dayanarak söyledin merak icerisindeyim erkeğim umut ayrıca ortak bir isimdir muzaffer gibi ?

Katılıyorum
Erkeğin malı olması ne saçma bir düşünce şeklidir anlam veremiyorum.
Ne yani bugün eşinin soyadını alan tüm kadınlar erkeğin malı mı oluyor?

Hayır insanlar okuduğunu anlamakta zaten güçlük çekiyor bir Profesörün çıkıp bu şekilde açıklama yapması da oldukça ironik oluyor.

Saçma sapan algı oluşturma teknikleri ile bu konuyu gündeme taşırlar gibime geliyor.
Katılıyorum kadına mal gibi bakmak çok yalnış bir durum bencede işte gelde bizim gerizekalı erkeklere anlat bunu heleki aşşağılama falan ben böyle zihniyetin taa....

Son düzenleme:

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Erkek Soyad nedir ya bunun konusu boş bazılarına göre çok önemli tabi

Bunu neye dayanarak söyledin merak icerisindeyim erkeğim umut ayrıca ortak bir isimdir muzaffer gibi ?

Katılıyorum

Katılıyorum kadına mal gibi bakmak çok yalnış bir durum bencede işte gelde bizim gerizekalı erkeklere anlat bunu heleki aşşağılama falan ben böyle zihniyetin taa....
Aman hocam.. az sakin olunuz lütfen. Çoluk çocuk var burada. Edepli olmak erdemliktir. Yanlış yapanların cahilliğine verin geçin

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Canı sıkılan konuşuyor babacan. Ağzın kilidi yok ki. Zaten tek bu değil. Bunun gibi nice akademisyenlerin gafları ve saçmalıklarını duyuyorum ve işitiyorum. Akademisyen demeye de bin şahit ister. Elin yabancısı üniversitesin de bilim üretiyor. Biz neleri konuşuyoruz. En okumuşu böyle olunca halka da kızmamak gerekiyor bi noktadan sonra
Maalesef canlı yayında çocuk istismarını savunan profesörler gördük bu ülkede her çeşit insan var

Reaksiyon puanı
6,381
Kadın istemezse kendi soyadını kullanabiliyor. Bunu da evlenmemesine rağmen söyleyebiliyorum ben, profesör olmuş bir adam neden düşünemiyor?

Evlenecek kadının soyadı zaten, annesinin başka birinden aldığı soyadı.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Maalesef canlı yayında çocuk istismarını savunan profesörler gördük bu ülkede her çeşit insan var
En iyisi kendi aklına ve vicdanına göre hareket etmek. Yok o öyle demiş bu böyle demiş.. Hikaye hepsi. Ne medeniyetle alakaları var ne beşeriyetle. Zaten hangi üniversitemiz dünya da ilk 500 de? Böyle insanlar eğitimi işgal ettikçe bilim ilerlemez. O yüzden torpile hayır diyorum. Aklını kullanan insanlar zamanında ya hapse atıldı ya da sürgün edildi. Şu an yabancı ülkelerin üniversitelerinde başarılarına başarı katıyorlar. Maalesef bu ülkede iyi yerlere gelebilmek için bir yerlere bağlı olman gerekiyor

Kadın istemezse kendi soyadını kullanabiliyor. Bunu da evlenmemesine rağmen söyleyebiliyorum ben, profesör olmuş bir adam neden düşünemiyor?

Evlenecek kadının soyadı zaten, annesinin başka birinden aldığı soyadı.
Yani o mantıkla bakılırsa evet doğru. Zaten adı üstünde soy denilmiş.. Hangi soydan geldiğin belli olsun diye. Kaldı ki bu bizim topluma özgü bir durum da değil. Her ülkenin insanında soyisim vardır. Örneğin hz. Muhammedin soyismi Ebul Kasımdır. Tabi o zamanlar soyisim denilmiyordu. Künye deniliyordu. Şimdi ben sana isminle hitap etsem ve aynı ortamda senin isminden birisi olsa bu karışıklığa yol açmaz mı? İşte soyisimler yani künyeler bunun için var. Belirginlik katsın diye

Son düzenleme:

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Aman hocam.. az sakin olunuz lütfen. Çoluk çocuk var burada. Edepli olmak erdemliktir. Yanlış yapanların cahilliğine verin geçin
Farkındayım fakat her gün bir kadına darp Vs bu adamlar kahvahanede bu yaptıklarını iyibirseymis gibi ulu orta söyleyen cahillerden ibaret erkekya delikanlı ya boşver sustum konu başka yerleré gitmesin soyadıda fazla önemli değil benim için

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Farkındayım fakat her gün bir kadına darp Vs bu adamlar kahvahanede bu yaptıklarını iyibirseymis gibi ulu orta söyleyen cahillerden ibaret erkekya delikanlı ya boşver sustum konu başka yerleré gitmesin soyadıda fazla önemli değil benim için
Toplum zamanında iyi eğitilseydi suç oranlarında düşüş yaşanabilirdi. Bir ülke düşünün erkekleri saldırgan. Bunun erkeklikle bir alakası yok. Diğer toplumlarıda görüyoruz. Orda ki de erkek burda ki de erkek. Anlayış farklı işte. Bir de kişinin elinde olan bir şey bu. Kişi değişmek isterse kendini değiştirir. Misal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek alsaydık toplum daha özgür ve özgün olurdu. Dışarıya çıkıyorsun herkes bir özenti olmuş. Kendi fikri yok. Dolayısıyla zikri de olmaz. Ya işte erkekten erkeğe fark var dostum. Bu konu uzar gider. En iyisi herkes kendi içinde muhasebesini yapsın

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Toplum zamanında iyi eğitilseydi suç oranlarında düşüş yaşanabilirdi. Bir ülke düşünün erkekleri saldırgan. Bunun erkeklikle bir alakası yok. Diğer toplumlarıda görüyoruz. Orda ki de erkek burda ki de erkek. Anlayış farklı işte. Bir de kişinin elinde olan bir şey bu. Kişi değişmek isterse kendini değiştirir. Misal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek alsaydık toplum daha özgür ve özgün olurdu. Dışarıya çıkıyorsun herkes bir özenti olmuş. Kendi fikri yok. Dolayısıyla zikri de olmaz. Ya işte erkekten erkeğe fark var dostum. Bu konu uzar gider. En iyisi herkes kendi içinde muhasebesini yapsın
Evet fakat bazı kadınların bazı bölgelerde hayat süreceği eşi kendi seçme gibi bir özgürlüğü bulunmuyor neyazıkki

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Evet fakat bazı kadınların bazı bölgelerde hayat süreceği eşi kendi seçme gibi bir özgürlüğü bulunmuyor neyazıkki
İşte bu zulümdür. Sevmediğin bir adamla yıllarını yaşıyorsun. İşte insanların özgürlüğünü "töre" adı verilen yazılı olmayan kanunlarla ellerinden alıyorlar. Biz böyle gördük anlayışı bu. Hiç düşünmezler mi ya ataları yanlış yapmışlarsa? Evet bende türkiye toplumunu biliyorum. Bizde içinden çıktık. Profilimde de paylaşmıştım bir söz. O söz bu gibi durumları anlatıyor. Hatta alıntı yapayım: "Zaman geçtikçe insan değişiyor ama sadece değişime açık olan insanlar değişime uğrar. Benim tanıdığım bir insan var üniversite başlayalı ne ise bitirirken de aynı. Koskoca 5 sene çöp oldu. Lise kafasıyla devamkee" trajikomik...

Son mesajlar