Kablosuz ağ ve IP Kamera

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Merhaba arkadaşlar.Ben bir konuda sizlerden fikir istiyorum.Kablosuz ağ ve IP kamera ile ilgili bir proje yapmam lazım fakat konu daha belli değil.Benim aklımda birşey yok ve nasıl yapacağımıda tam bilmiyorum.Öncelikle mesafe 10 kilometre.Biz bunu 15 km yapalım.Artı IP kamera.Arada maalesef evler var.Bu proje ve engebeler için hangi cihazları önerirsiniz ve nasıl bir yol izlemem lazım.Artı olarak Kablosuz ağlar ile ilgili başka nasıl bir proje yapabilirim ? Fikirlerinizi,önerilerinizi bekliyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
teknik olarak ev tipi cihazlarla olmaz... profesyonel ekkipman ile bile zor ( çok yüksek maliyetli... ) bence uygulanması zor youtubetan 15km wifi diye ara gör seçeneklerin nasıl gör...

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
10 km ve fazlasi icin iki taraftada internet olmali. ip kamerayi bagladigin modem uzerinden port acman gerekli ( nat ) kamerayi izleyecegin yerde de internet olmali. kameranin ip ve portunu browser a girerek kamerani izlersin
onun disinda. ben internet kullanmak istemiyorum localden baglanmak istiyorum
dersen her 50 mt de acces point kullanman gerekli ki bu imkansiZ

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
5km giden access pointler var. Ben kullanıyorum ancak her iki access point birbirine bakmalı ve arada engel olmamalı.Bunu da ancak direkler dikerek sağlayabilirsin ayrıca cihazların fiyatları da düşündüğün kadar pahalı değil. Sanırım aynı cihazların daha uzun mesafelileri de var. Ama hava koşullarından ve oluşabilecek engellerden ( kuşlar v.b ) etkilenmek istemiyorum dersen clients ın önerdiği gibi adsl modemler ile çözmelisin.

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Arkadaşlar şimdi bu proje benim veya grubun bir mezuniyet çalışması.Sürekli kullanılacağını sanmıyorum :) [MENTION=105805]clients[/MENTION] bir kısmı anlamadım.Şimdi ben okuldayım,IP kameram bir alıcı ve 10 km uzakta.Burada IP kameram internete neden ihtiyaç duyayım ki ? okuldaki accespointi verici yaparsam IP kamerayı alıcı yaparsam olmaz mı ? [MENTION=74690]loverman[/MENTION] şimdi arada büyük ihtimal engebe olacak.Ben hocama sorarım gene.Görüş açısı olan bir yere kurabiliriz belki.Peki hangi cihazlar lazım şimdi bana.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Basit bir şekilde anlatmak gerekirse iki opsiyonun var;

1-) Internet ile yapmak...

IP Kamera->[ ADSL Modem ]------internet------[ADSL Modem] izleyecek kişi(ler)

Bu şekilde mesafe sorunun olmaz ayrıca internet bağlantısı olan ve erişim hakkı vardığın herkes internet üzerinden kameranı izleyebilir.

2-)Access Pointler ile

IP Kamera->[Access Point]-------[Access point]---İzleyici.

Buradaki AP ler noktadan noktaya APler. Bunların özelliği sadece birbirlerine bağlanabilmesi ve uzun mesafe çalışabilmesi. Eğer projeni şu şekilde yaparsan;

IP Kamera--------[Access point]---İzleyici.

IP Kameranın kablosuz ağ sinyalini yakalama mesafesi az olduğu için access point ile arasında ortalama olarak maksimum 150-200 metre olabilir.Daha uzak mesafede ip kameran ap yi görmeyecektir.

Bu durumda internet üzerinden yapmak daha kolay ve zahmetsiz görünüyor.Ama IP kamerayı koyacağın yerdeki adslnin statik ip olmasına dikkat et ancak uğraşmak istemiyorsan dyndyns.org ile uyumlu bir modemle( günümüzdeki çoğu modem uyumlu diye biliyorum) işini rahatlıkla çözersin.

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
[MENTION=74690]loverman[/MENTION] IP Kamera >> Access Point ---------- Access Point - İzleyici. İzleyici Kısmına anten koysam ve IP kamera dağda olsa mesela Bu şekilde olmaz mı ? Şonuçta kablosuz bir sistem kuracam.Tek internet hattı olacak.

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Dediğim gibi aradaki mesafe 150-200 metre olabilir ancak. 15km den bahsetmişsin ilk mesajında :) Eğer mümkün olsaydı internete bile gerek yok, sonuçta kendi yerel ağını kurmuş oluyorsun. Eğer mesafen 1-2km olsaydı ip kamera ile uğraşmana hiç gerek yok linkteki ürünü önerirdim sana

http://www.hobim.net/shop/productdetails.asp?id=420

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
10 - 15 kilometre arasında bir mesafe ve bu doğru :)

thetech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kablosuz veri aktarımı için PM atıldı.

thetech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Keşke PM yerine buraya yazsaydın. Başkaları için ileride yararlı olabilir.

Şahıs adresi verdim. Kişisel bilgi olması sebebiyle PM daha uygun. Tavsiye ettiğim şahıs kablosuz veri aktarımı konusunda uzman diyebilirim. Görüşürler anlaşırlarsa problemi muhtemelen çözülebilir.