Joomlada çapa nasıl atılıyor?

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
arkadaşlar;

aşağıdaki hazırlamış olduğum grafik üzerinden anlatmam gerekirse 1. ve 2. kısımlarda sabit site linklerimiz,haber başlıkları ve manşet haber modülümüz mevcut. bunlar dediğim gibi sabit kalmasını istedik ve onu başardık (pek de çaba harcamadan). buradaki linklere tıklandığında 3. kısımda haberlerimiz açılıyor, buraya kadar süper fakat 3. kısım aşağıda kaldığı için haberin açıldığını okuyucu farkedemeyecek ve bizim açımızdan hanemize eksi bir durum. linklere tıklandığında 3. kısımda verilmek üzere bir çapalama durumunu nasıl sağlayabilirim? yani linke tıklandığında sayfa ekranı 3. kısımdan itibaren gösterecek (haber içeriğini yani)

pesi hadiiiii :laugh:

joomlacapa.jpg

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Bu sefer zor bir şey istemişsin :) Kod bilgin var mı bilmiyorum ama bu durumu kodlarla yapman gerekiyor ve bu sizi uğraştıracaktır.
Şimdi

<A HREF=&#8221;#name&#8221;> buraya tıklayınız </A>
Gitmek istediğiniz yerin HTML kodunu ise şöyle yazmalısınız:
<A NAME=&#8221;name&#8221;></A>
&#8220;name&#8221; burada sizin tespit edeceğiniz herhangi bir isim olabilir. (Örneğin 1. Bölüme gitmek istiyorsanız, name yerine 1, aynı şekilde 1. Bölümün bulunduğu yere de name olarak 1 yazmalısınız.)
Başka bir dökümanın bir parçasına gitmek istiyorsanız, <A HREF=&#8221;URL#name&#8221;> hedef </A> yazmalısınız. Tabii gideceğiniz döküman parçasının başında da <A NAME=&#8221;name&#8221;></A> yazmalı.

Gelelim bu kodları nereye yazacağınıza sayın modum...

Joomla TEMANIZIN INDEX.PHP dosyasına giderek yukarıdaki resimde gösterdiğin 3. bölümü bulup bu yazdığım kodlarla bir isim vermen gerekiyor. Daha sonra da makale ekledikçe, her makalenin linkinin sonuna el ile #verdiğiniz ismi eklemelisiniz. Biraz meşakkatli olacak ama çözüm budur :)

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
<A HREF=&#8221;#name&#8221;> buraya tıklayınz </A>
<A NAME=&#8221;name&#8221;></A>
bu satırları gitmek istediğim bölümün kodlarının başladığı yere yazıyorum
#name satırınıda makale linklerinin sonuna ekliyorum

eğer buraya kadar doğru ise her seferinde her makaleye makale yazarlarına #name ekletmek zor olacağından(yazar unutabilir vs vs vs) bu satırı linke otomatik atacak bir çözüm varmı??

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
bu sorduğunu da php kodlarına ayar çekerek yapabilirsin ama ben o linkler hangi dosyada hangi komutla linkleniyor bilmiyorum.

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
kodcu arkadaş senin söylediklerini hemen uygulamaya aldı pesi.. şunu söyledi bana;

"kodları deniyeyim dedim ama makale yazarken makale linki diye bir menü göremedim. makale linki genel ayarladan değişse olmazmı acep ?"

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Hmm doğru orada bir çıkmaza girdik... O zaman şöyle bir çözüm getireyim. Kullanıcılar makaleye tıklayıp okumaya çalıştıklarında makale sayfası geldiği zaman 1 ya da 2 numaraları bölümler görünmesin. Böylece makaleyi görürler ve makalenin açılıp açılmadığını anlarlar ;)

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
selam.. pesi bak şöyle yaptık(seninkine yakın ve mantık aynı); linke tıklandığında sadece 2.bölüm kalksın dedik(1.bölümün sbt kalması ekranda açılacak haberin görünmesinde engel teşkil etmiyor).
aslında bu en son başvurmak istediğimiz bir yöntemdi. keşke çapalama olayını da çözebilseydik de haberler blokları da(2.bölüm) yukarıda sabit kalabilseydi, değişik olurdu.

emeğine sağlık pesi ;)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Ne demek efendim görevimiz