Japonya'dan ürün getirmek

Bu konuyu okuyanlar

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Mercari.jp üzerinde 2. el bazı ürünler Türkiye'ye teslim ediliyorlar. Ödeme sayfasına kadar geldim ve toplam tutar 900 yenlik bir ürün için 1400yendi.
Benden 1400 yenlik ödeme talep edildi tam olarak merak ettiğim şey ise
2. el ürünlerde gümrüğe takılmak diye bir şey var mı? Yani faturalı falan filan bir şey yok ortada ben parasını vereceğim karşıdakide 2. el ürününü kargolayacak.
Veya başka bir kargo masrafı falan filan çıkar mı? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?
1604784297215.png

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Kargo dışında kapıda vergi ödersiniz aldığınız ürüne göre.
1604785235497.png
Yalnızca örnek belirtmek için bir ilan açtım. Mesela bu ürün ülkemizde 700 lira sıfırdan satılır iken buradan 136 liraya almam mümkün.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2. el olduğunu gümrüktekiler bilemez ki. ( ya da uğraşmazlar.) Çakar vergiyi geçerler muhtemelen.
Yani amazon gibi bir yerden almıyorum sonuçta o yüzden şüphedeyim. Yani örnek veriyorum dayım bana Japonya'dan bir ürün gönderdi ise bunun faturası yok bir şeyi yok buna vergi nasıl koyuyorlar? Sıfır bir alışveriş sitesi değil sonuçta burası bağımsız kişiler ilanlarını koyuyor bunun satın alındığını nasıl bilebilirler? Bu site üzerinde farklı bir sistem mi mevcuttur?

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ekli dosyayı görüntüle 123075Yalnızca örnek belirtmek için bir ilan açtım. Mesela bu ürün ülkemizde 700 lira sıfırdan satılır iken buradan 206 liraya almam mümkün.

Yani amazon gibi bir yerden almıyorum sonuçta o yüzden şüphedeyim. Yani örnek veriyorum dayım bana Japonya'dan bir ürün gönderdi ise bunun faturası yok bir şeyi yok buna vergi nasıl koyuyorlar? Sıfır bir alışveriş sitesi değil sonuçta burası bağımsız kişiler ilanlarını koyuyor bunun satın alındığını nasıl bilebilirler? Bu site üzerinde farklı bir sistem mi mevcuttur?
Eğer gerçekten hediye olarak yollanmışsa veya mesela dayına Japonya'ya gittin ve kulaklığını unuttun, onu yollarsa ve gümrük memuru buna inanırsa vergi kesmez. Faturası yoksa (bence fatura olur.) içini açarlar ve ona göre vergi keserler.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Yanlış anlamayın "Muhtemelen" ile kalmak istemiyorum. Bazen gerçekten çok iyi şeyler gereksiz seviyede uygun fiyatlara olabiliyor. Bu ürünlerden yararlanmak istiyorum o yüzden merak ediyorum gümrük vergisine nasıl karar veriyorlar? Muhtemelen faturasız bir ürünü benim dayımın göndermediğini nasıl bilecekler? Şahsen site üzerinde ben yalnızca dolaştığım için pek bilgi sahibi değilim sistemleri hakkında.
Eğer gerçekten hediye olarak yollanmışsa veya mesela dayına Japonya'ya gittin ve kulaklığını unuttun, onu yollarsa ve gümrük memuru buna inanırsa vergi kesmez. Faturası yoksa (bence fatura olur.) içini açarlar ve ona göre vergi keserler.
Fatura olur ise düşüncelerim sizinkiler ile örtüşecektir. Yalnızca bazı ürünler cidden gereksiz seviyede ucuz olabiliyor bazen.

Ucuz bir ürün ile şansımı test etmem gerektiğini düşünüyor musunuz? Sanırsam tek net yanıta bu şekilde ulaşacağım

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Yanlış anlamayın "Muhtemelen" ile kalmak istemiyorum. Bazen gerçekten çok iyi şeyler gereksiz seviyede uygun fiyatlara olabiliyor. Bu ürünlerden yararlanmak istiyorum o yüzden merak ediyorum gümrük vergisine nasıl karar veriyorlar? Muhtemelen faturasız bir ürünü benim dayımın göndermediğini nasıl bilecekler? Şahsen site üzerinde ben yalnızca dolaştığım için pek bilgi sahibi değilim sistemleri hakkında.

Fatura olur ise düşüncelerim sizinkiler ile örtüşecektir. Yalnızca bazı ürünler cidden gereksiz seviyede ucuz olabiliyor bazen.

Ucuz bir ürün ile şansımı test etmem gerektiğini düşünüyor musunuz? Sanırsam tek net yanıta bu şekilde ulaşacağım
Gümrük vergisi belirsizlik. Şansına bağlı. Gerçekten ucuz bir şey alsan bile bu daha pahalıdır diyip vergiyi pahalı kesebiliyorlar.
Ürünü test etmeden almak mantıksız bence. Özellikle aldığınız yerde iade şansınız çok düşük. (İade olsa bile kargo parası çok yüksek çıkar muhtemelen, zarara girersiniz.)

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Gümrük vergisi belirsizlik. Şansına bağlı. Gerçekten ucuz bir şey alsan bile bu daha pahalıdır diyip vergiyi pahalı kesebiliyorlar.
Ürünü test etmeden almak mantıksız bence. Özellikle aldığınız yerde iade şansınız çok düşük. (İade olsa bile kargo parası çok yüksek çıkar muhtemelen, zarara girersiniz.)
Yani dediğim gibi "2. el"
Yani Japonya üzerindeki en büyük 2. el pazarı ve buyeer gibi dev şirketler tarafından ödeme korunuyor. Yani bir dolandırıcılık olma durumu düşünmüyorum.

2. el ürün almanın getireceği, kaybettireceği her şeyi biliyorum bunu göze alıyorum zaten tek bilmek istediğim bu sistemi daha önce kullanan kimse yok mu? veya Amerika gibi farklı yerlerden 2. el ürün siparişi veren, nasıl ilerliyor bu süreç benim öğrenmek istediğim bilgi bu.
2. el ürün almanın tehlikeleri değil.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aliexpress'ten satılan 2. el ürünlere gümrük vergisi uygulanıyor mesela.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Mercari.jp üzerinde 2. el bazı ürünler Türkiye'ye teslim ediliyorlar. Ödeme sayfasına kadar geldim ve toplam tutar 900 yenlik bir ürün için 1400yendi.
Benden 1400 yenlik ödeme talep edildi tam olarak merak ettiğim şey ise
2. el ürünlerde gümrüğe takılmak diye bir şey var mı? Yani faturalı falan filan bir şey yok ortada ben parasını vereceğim karşıdakide 2. el ürününü kargolayacak.
Veya başka bir kargo masrafı falan filan çıkar mı? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?
Ekli dosyayı görüntüle 123073
Forumda kimsenin bu siteden alışveriş yapmadığını düşünüyorum.

Kesin cevap alabileceğinizi düşünmüyorum.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Aliexpress'ten satılan 2. el ürünlere gümrük vergisi uygulanıyor mesela.
Aliexpress ve Amazon şirket üzerinden fatura işlenerek alışveriş sağlanıyor. Sahibinden ile n11 2. el sistemini kıyaslamak gibi bir şey verdiğiniz örnek.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Forumda kimsenin bu siteden alışveriş yapmadığını düşünüyorum.

Kesin cevap alabileceğinizi düşünmüyorum.
Bu site yerine doğrudan bir ikinci el pazarı üzerinden alışveriş yapan birisinin yardımcı olması yeterli. Ama yine de en net cevabı deneyerek alabileceğim sanırım.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aliexpress ve Amazon şirket üzerinden fatura işlenerek alışveriş sağlanıyor. Sahibinden ile n11 2. el sistemini kıyaslamak gibi bir şey verdiğiniz örnek.
Yani sahibinden gibi bir siteden hiç test etmeden ürün alacaksınız öyle mi?

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Yani sahibinden gibi bir siteden hiç test etmeden ürün alacaksınız öyle mi?
1604789454723.png
Daha önce de sizden ne istediğimi belirttim değil mi?
Lütfen konunun dışına sapmayın şu anda 2. el test etmeden ürün almamın konu ile bir alakası yok ve benim istediğim soru bu değildir lütfen sorularımın cevabını bilmiyor iseniz saptırmamanızı rica ediyorum.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ekli dosyayı görüntüle 123078Daha önce de sizden ne istediğimi belirttim değil mi?
Lütfen konunun dışına sapmayın şu anda 2. el test etmeden ürün almamın konu ile bir alakası yok ve benim istediğim soru bu değildir lütfen sorularımın cevabını bilmiyor iseniz saptırmamanızı rica ediyorum.
Dostum terslenecek bir şey yok bunda. Sadece almanın mantıksız olduğunu söyledim. Dolandırılma gibi bir durum olursa pahalıya patlar çünkü. Geri ödeme olsa bile bunun kargo parası var.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Dostum terslenecek bir şey yok bunda. Sadece almanın mantıksız olduğunu söyledim. Dolandırılma gibi bir durum olursa pahalıya patlar çünkü. Geri ödeme olsa bile bunun kargo parası var.
Evet her şeyin farkındayım. Mercari nin kullandığı çok büyük bir ödeme sistemi var ve bu sisteme göre dolandırılmam pek mümkün değil, dolandırılanıda görmedim. Alım-satım yapar isem alacağım satıcılarda kötü yorumu neredeyse hiç olmayan satıcılar olacak(Biraz dolaşın satıcı kaynaklı kötü yorum nadir görürsünüz çoğu satıcıda.). Bu site Japonya'nın en büyük 2. el sistemi (bildiğim kadarı ile). Ha hiçbir şekilde güvenmemeyi mi tercih ediyorsunuz? ben etmiyorum üzgünüm.
Düşünceniz için teşekkür ederim

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Evet her şeyin farkındayım. Mercari nin kullandığı çok büyük bir ödeme sistemi var ve bu sisteme göre dolandırılmam pek mümkün değil, dolandırılanıda görmedim. Alım-satım yapar isem alacağım satıcılarda kötü yorumu neredeyse hiç olmayan satıcılar olacak(Biraz dolaşın satıcı kaynaklı kötü yorum nadir görürsünüz çoğu satıcıda.). Bu site Japonya'nın en büyük 2. el sistemi (bildiğim kadarı ile). Ha hiçbir şekilde güvenmemeyi mi tercih ediyorsunuz? ben etmiyorum üzgünüm.
Düşünceniz için teşekkür ederim
Böyle bir sistemde kredi kartıyla ödeyeceksiniz muhtemelen. Yine fatura olur diye düşünüyorum. Yani vergi kesilir.
Edit: Vergi kesiliyormuş arkadaşlar. Ödeme mercari aracığılıyla yapılıyor yani fatura kesiliyor. Siz onayladığınızda satıcıya para gidiyor. Aliexpress'ten 2. el ürün almakla aynı şey neredeyse.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Böyle bir sistemde kredi kartıyla ödeyeceksiniz muhtemelen. Yine fatura olur diye düşünüyorum. Yani vergi kesilir.
Edit: Vergi kesiliyormuş arkadaşlar. Ödeme mercari aracığılıyla yapılıyor yani fatura kesiliyor. Siz onayladığınızda satıcıya para gidiyor. Aliexpress'ten 2. el ürün almakla aynı şey neredeyse.
Aliexpress'ten sıfır ürün alışverişi yaptım 3-4 defa ama hiç fatura geldiğini görmedim. Ama gümrük vergilerini hep ödedim. Bence fatura ile alakası yok.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aliexpress'ten sıfır ürün alışverişi yaptım 3-4 defa ama hiç fatura geldiğini görmedim. Ama gümrük vergilerini hep ödedim. Bence fatura ile alakası yok.
Yani fatura derken o ürünü satın aldığın gümrük tarafından biliyor anlamında denilebilir ama fatura gelmemesi tuhaf olmuş.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Yani fatura derken o ürünü satın aldığın gümrük tarafından biliyor anlamında denilebilir ama fatura gelmemesi tuhaf olmuş.
Fatura gelmedi ama ürünün kargo pakedinde dolar cinsinden bir fiyat yazıyordu ve ürünün ne olduğu (yani ürün cinsi) yine kargo paketinde yazıyordu. Bu kargo bilgilerine bakıp vergilendirme yapıyor galiba.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Fatura gelmedi ama ürünün kargo pakedinde dolar cinsinden bir fiyat yazıyordu ve ürünün ne olduğu (yani ürün cinsi) yine kargo paketinde yazıyordu. Bu kargo bilgilerine bakıp vergilendirme yapıyor galiba.
Aynen işte demek istediğim o. Ben onu fatura olarak biliyorum ama belki başka adı vardır.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Aynen işte demek istediğim o. Ben onu fatura olarak biliyorum ama belki başka adı vardır.
Peki ya vergiyi her şekilde versiğimizi düşünür isek bunlar neye göre belirlenecek? 10 dolara aldığım 2. El bir ürüne fatura keserler ise bu ne kadar olur? Sıfır fiyatına gore mi bir yüzdelik belirlerler? Gümrük işleri beyin yakmak için birebir

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Peki ya vergiyi her şekilde versiğimizi düşünür isek bunlar neye göre belirlenecek? 10 dolara aldığım 2. El bir ürüne fatura keserler ise bu ne kadar olur? Sıfır fiyatına gore mi bir yüzdelik belirlerler? Gümrük işleri beyin yakmak için birebir
Kargo pakedi üstünde yazan fiyat üzerinden hesaplama yapıyorlar sanırım. Çünkü Aliexpress'ten 10$'a aldığım ürünün fiyatını kargo pakedinde 5$ yazmışlar. Bana vergiyi 5$ üzerinden hesaplayıp çıkarmışlardı. Bir kaç defa benzer durum oldu Aliexpress alışverişimde. Hep daha az vergi ödedim.

Şimdiye kadar Türkiye'deki gibi fatura benzeri bir belge gelmedi Aliexpress'ten bana.

Ama 2.el işini bilmiyorum. 2.el üründe vergi ödenmesi bana mantıklı gelmiyor. Belli bir fiyatı bile yok ürünün çünkü sıfır değil.

Bir de aşağıdaki konu varmış. Ama sonuca ulaşmamış:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Paketin üstünde yazan fiyata göre vergi kesilir. (Gümrük memuru fiyatı düşük bulursa kendisi daha yüksek vergi kesebilir.) AB ülkelerinde %18, diğer ülkelerde %20 vergi kesilir ama ötv falan dahil değil bunlara daha fazla da kesilebilir. Mesela konsollarda %50+%20+%18 ödeniyor.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Yurtdışından 2.el alışveriş bence riskli. Çünkü yurtiçinde bile dolandırıcılıklar oluyor Sahibinden ve Letgo'da. Dolandırıcılık olmasa bile üründe sorun çıkarsa sıkıntılı olur.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Yurtdışından 2.el alışveriş bence riskli. Çünkü yurtiçinde bile dolandırıcılıklar oluyor Sahibinden ve Letgo'da. Dolandırıcılık olmasa bile üründe sorun çıkarsa sıkıntılı olur.
Uyardım, kendi tercihi. Dolandırma olmasa bile sıkıntı çıksa üründe tonla kargo parası gider. Bunun firmayla alakası yok.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
1604935528083.png
Peki ya bu amazon üzerindeki ürün 1845 yen kargo ücreti istiyor. Bu ücrete gümrük vergisi dahil midir yoksa gidip bir ide gümrük vergisi vermem gerekecek mi?

Son mesajlar