Haber Japonya'da Sokaklarda Temizlik Görevlisi Yok

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Japonya nasıl bu kadar temiz bir ülke oluyor?

Ülkeye gidenler, ülkenin temizliğine hayret ediyor. Üstelik okullarda ve sokaklarda temizlik görevlisi bulunmuyor. Ülkeyi Japon halkı temiz tutuyor.

Hiroşima Valiliği'nde görevli Maiko Awane, "12 yıllık okul yaşamı boyunca, ilkokuldan liseye kadar, temizlik öğrencilerin günlük programının parçasıdır" diyor.
Öğrenciler, okula girer girmez ayakkabılarını dolaplara koyup, spor ayakkabılar giyiyor.

Benzer görüntülere Japonya'daki müzik festivallerinde de rastlamak mümkün.
Japonya'nın en büyük ve en eski müzik festivali olan Fuji Rock Festivali'nde, müzikseverler bir çöp kutusu bulana dek çöplerini tutuyorlar.
Sigara içenlerden, taşınabilir kül tablaları getirmeleri isteniyor ve festivalin internet sitesinde "Başka insanları etkileyebilecek yerlerde sigara içmekten kaçının" deniyor.

Reaksiyon puanı
968
Bizim okula gelen kro maganda tipleri hatırlıyorum da inanın öyle tipler eğitimle de olmaz.
Herifin ailesi sülalesi komple çevresi bozuk çünkü.O yüzden bizim insanımızın büyük bir kesimine eğitim de işlemez.
Bu tarz şeyleri yapmayı geçtim yapanlara da entel enayi gözüyle bakılıyor.
Böyle tipler yetişmeye devam ediyor böyle tiplerin nesilleri de devam ediyor kuşaktan kuşağa aktarıyorlar bir de pislik zihniyetlerini.
O yüzden biz anca böyle hayranlıkla bakacağız ve bakmaya da devam edeceğiz japonya gibi ülkelere.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Japonlar (Müslümanları) Hac döneminde Arafatı, dünya kupasına katıldıklarında soyunma odasını temizliyor. Ana okulunda sınıflarını okullarını temizlemeye başlıyor. Büyük şirketlerde bile evde okulda olduğu gibi ayakkabılarını çıkarıp terlik ile çalışıyorlar. Ağaç yaşken eğilir...

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,153
Japonya kadar gelişmiş ülke olmalıyız hele sonra temizlikçi olayını düşünürüz. :D

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Japonlar (Müslümanları) Hac döneminde Arafatı, dünya kupasına katıldıklarında soyunma odasını temizliyor. Ana okulunda sınıflarını okullarını temizlemeye başlıyor. Büyük şirketlerde bile evde okulda olduğu gibi ayakkabılarını çıkarıp terlik ile çalışıyorlar. Ağaç yaşken eğilir...

Bu söyleme kesinlikle katılıyorum ağaç yaşken eğilir ve eğitim çok önemli çocuk için.

Japonya'da daha anaokulunda başlıyor herşey. Çocuklar bütün işlerini kendi yapmaya başlıyor çocuklara sorumluluk veriyorlar etrafı kirletmeme temizlğe flan çok dikkat ediyorlar.
Japonya'da yaşayan bir Türk'ü takip ediyordum deli gibi trafik olan yolda dk tutuyor hiç korna çalınacak mı diyor neredeyse yarım saat 1 kişi bile korna çalmıyor. Sonra 1 kişi çalıyor oda kesin yabancı diyordu :) O kadar yoğun trafikte ışık olmasa bile korna çalma yok.

Daha Anaokulunda çocuk nasıl eğitiliyor kendi yemeğini kendi alıyor masasını hazırlıyor topluyor flan. Bizim ülkede 15 yaşında çocuğun bile yemeğini annesi hazırlar okula babası götürür abisi getirir flan.

Şu Fotoda çok değerli bence. Üstteki Nükleer bomba sonrası. alttakide Tusunami sonras eğitim. Adamlarda gram durmak yok bizde böyle birşey olsa 6 ay okula gitmez çocuklar.

1648642723798.png