Japonca JLPT N1 N2 N3 N4 N5 nedir?

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
İlk olarak wiki deki açıklama ile başlayalım.

Ana dili Japonca olmayanlar için dil bilgisi, okuma yeteneği ve dinleme kabiliyeti olmak üzere Japonca dil yeterliliğini değerlendiren ve onaylayan bir sınavdır. Sınav Japonya ve seçilen ülkelerde yılda iki kez (Temmuz ve Aralık ayının ilk Pazar günü) ve diğer bölgelerde (Aralık ayının ilk Pazar günü) yılda bir kez düzenlenmektedir.

JLPT, Japonya'da Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Japonya Eğitim Değişim ve Hizmetleri (JEES) aracılığıyla yönetilmektedir. Yurtdışında ise Japonya Vakfı, yerel kültür değişimi, eğitim kurumlarıyla veya bu amaca yönelik olarak kurulmuş komitelerle denetlemektedir.

JLPT beş seviyeden oluşur. 2009 yılına kadar test en düşük seviye 4 ve en yüksek seviye 1 olmak üzere dört seviyeliydi. JLPT sertifikaları zaman içinde sona ermez veya geçersiz hale gelmez.

2020 yılı 2. Japonca Yeterlik Sınavının, şu an için, 06 Aralık Pazar günü Ankara’da düzenlenmesi yönünde hazırlıkları sürdürülmektedir. Ancak, Korona virüs salgını önlemleri doğrultusunda aşağıdaki düzenlemeler öngörülmektedir.

1. Sınav başvurularının 29 Eylül 2020 - 15 Ekim 2020 tarihleri arasında alınması planlanmaktadır.
  2. Güvenli bir ortamda sınavın gerçekleşmesi ve katılımcıların sağlığı açısından bu seferki sınav için kişi sayısında kısıtlama olması düşünülmektedir.
  3. Korona virüsün artması vs. gibi nedenlerle, sınav merkezi, sınav için gereken sağlıklı ortamın oluşmadığına kanaat getirdiği durumda sınav iptal edilecektir.
  4. Sınavın iptali durumunda duyurular en kısa sürede web sitemizde, Vakfımızın ve Japonya Büyükelçiliğinin facebook sayfalarından yapılacaktır.

Kaynaklarımız Japonca Yeterlilik Sınavı - Vikipedi

Şimdi bu seviyeler için istenenler.
DüzeyYeterlilikKanjiKelimeÖğrenmek için harcanan çaba ve eğitim alınan yer
N5Japonca’ya giriş100800Kişisel çaba (hobi) veya seçmeli dersler ile
N4Hayatta kalış30015001 sene haftada 2-3 saat seçmeli ders ile
N3Kısıtlı Diyaloglar6003000En az 2 sene haftada 2-3 saat ders ile
N2İş Hayatına Giriş10006000Japonca hazırlık sınıfı veya Japonya’da bulunarak
N1Akıcı ve kapsamlı200010000Japon dili eğitimi bölümlerinde veya Japonya’da bulunarak

Son mesajlar