Jailbreak yapma ve Jailbreak kaldırıp telefonu orjinal haline geri çevirme.

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
'' ÖNEMLİ: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen telefonunuzdaki tüm şifreleri ve parmak izlerini silin kapatın ''

Merhaba,

Bugun arkadaşlar size kendi hazırlamış olduğum İos cihazları nasıl JailBreak yapabiliriz ve kaldırıp garanti kapsamına nasıl geri çevirebiliriz'i anlatıcam :)

'' Windows kullanıyorum işlemleri Windowsta nasıl yaptıysam öyle anlatıcam, mac konusunda bilgim yok ''.

1) http://pangu.io/ Siteye giriyoruz ve Windows'u seçip indiriyoruz.

2) Telefonumuzu bilgisayar bağlıyoruz ve programı açıyoruz ve sağda çıkan '' Jailbreak '' a tıklıyoruz.

3) Telefonumuza izin istekleri gelirse hepsine olumlu cevap veriyoruz.

4) Program telefonumuzun tarihini değiştirmemizi söylüyor Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat'e giriyoruz, Otomatik Ayarlayı kapatıyoruz tarihi 2 Haziran 2014 yapıyoruz.

5) Tarihi ayarladığımızda program otomatik algılıyor ve cihazımıza
PanGu isimli bir uygulama gelicek onu açıyoruz ve sadece bekliyoruz.

6) Telefonumuz açılıp kapanmaya başlayacak ve bilgisayardaki programda ''
Done! '' yazdıktan sonra artık Jailbreak işlemimiz bitmiş demektir.

Not: Telefonun son sayfasında '' Cydia '' diye bir uygulama olmalı eğer o yoksa olmamıştır, aynı işlemi tekrar yapın. Ben ilk yaptığımda olmamıştı ikinci yaptığımda olmuştu.

Telefonumuzdan Jailbreak'ı silip en son kullandığımız ios sürümümüze nasıl dönebiliriz? Garanti kapsamına nasıl tekrar sokabiliriz?:

1)
Bu Adrese'e giriyoruz ve kullandığınız cihazınızın gerekli ipsw dosyasını indiriyorsunuz. '' Ben İphone 5s kullanmaktayım Modelim: A1457 ve en son 7.1.2 sürümünü kullandığım için verdiğim adresin en sonunda bulunan ipsw dosyasını indirdim. '' Eğer sizin cihazınızın modeli farklı ise verdiğim Adresten o modele sahip ipsw dosyasını indirin.

Not: Cihazınızın modelini öğrenmek için arka tarafında bulunan yazılara bakın.

2) Her hangi bir klasör açın ve şunu klasörün üstünde bulunan adres yazma kısmına yapıştırıp enter'e basın '' windows\system32\drivers\etc '' karşınıza gelen dosyalar içinden '' Host '' dosyasını tutup Masaüstünüze sürüklüyorsunuz, Dosyayı aç diyoruz ve not defterini seçiyoruz '' Eğer içinde apple ile ilgili ip adresleri vs varsa onları siliyoruz '' yükleme işlemimize engel olabiliyor ve gerekli ayarlayı yaptıktan sonra host dosyamızı kapatıyoruz karşımıza gelen kaydedilsinmi sorusuna Kaydet cevabını veriyoruz, dosyayı aldığımız yere '' windows\system32\drivers\etc '' geri atıyoruz.

3) Telefonumuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz, İtunes'i açıyoruz telefonumuza giriyoruz ve Güncellemeleri denetle butonuna bilgisayarımızdaki Shift tuşuna basılı tutarak 1 kez tıklıyoruz, karşımıza dosya seçmek için bir pencere açıyor ve masaüstümüze gidiyoruz '' daha önceden indirmiş olduğumuz ipsw dosyamızı seçiyoruz '', İtunes artık herşeyi kendisi hallediyor arkadaşlar telefona ipsw dosyamızı yüklüyor ayarlamaları yapıyor ve telefon açıldıktan sonra Jailbreak gitmiş eski sıfır aldığımız hale geliyor '' Her şeyimiz aynı kalıyor sadece Jailbreak gidiyor '' fotoraflar videolar oyunlar programlar şifreler kısaca herşey duruyor hiç bir bozulma olmuyor.

Jailbreak işleme yapmadan önce yedeğinizi alın '' veri kaybı yaşanmıyor ama siz yinede alın ''.

İpsw dosya kurulumunda veri kaybı olmuyor sadece Jailbreak ve Cydia programı siliniyor o kadar.

İşlemler aşırı kolay sadece yapmanız gereken bir kaç şey indirip bir kaç butona tıklamak bu kadar basit gerisini programlar hallediyor...

@sosyalli2 'ye yardımları için teşekkürler.

Alıntı değildir! Kendi anlatımımdır.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Rica ederim :)
Host dosyasını düzenledikten sonra itunnes orjinal ipsw yi kurdu değil mi merak ettim :D

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
[MENTION=390518]sosyalli2[/MENTION] benim host dosyamda sıkıntı yoktu sadece bilgi için paylaştım, konudaki linkteki ipsw dosyasını indirdikten sonra sorunsuz yüklendi. İlk ipsw indirmem için verdiğin linkteki ipsw dosyaları sıkıntılıydı, bu konuda olan linkte sıkıntı yok. :)

yo£cu

Asistan
Reaksiyon puanı
2
merhaba
ben JB yükledim yapamayınca ıos 8 yükledim
onu da beğenmedim netten 7.1.2 indirdim şimdi onu kurdum
telefonumun garanti süreci bitti windowssystem32 kısmındaki erleri yapmasam bişi olur mu
birde JBnin telefonumuzdan kalktığını nasıl anlarız teşekkürler

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
merhaba
ben JB yükledim yapamayınca ıos 8 yükledim
onu da beğenmedim netten 7.1.2 indirdim şimdi onu kurdum
telefonumun garanti süreci bitti windowssystem32 kısmındaki erleri yapmasam bişi olur mu
birde JBnin telefonumuzdan kalktığını nasıl anlarız teşekkürler

kardeş o windowssystem32 kısmı sadece host dosyası içinde sistem apple nin yazılım doğrulaması için gerekli olan ip adreslerini engelleyebiliyor host dosaysından o engellenene ip varsa silmeniz için o açıklamayı yaptı arkadaş. Kısacası sorun olmaz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@sosyalli2 benim host dosyamda sıkıntı yoktu sadece bilgi için paylaştım, konudaki linkteki ipsw dosyasını indirdikten sonra sorunsuz yüklendi. İlk ipsw indirmem için verdiğin linkteki ipsw dosyaları sıkıntılıydı, bu konuda olan linkte sıkıntı yok. :)

Doğru diğer ipsw lerde sorun var dı herhalde yada itunes doğrulamadı bu garanti çalışıyor da benim yazılım güncellemeye basıyorum yazılım güncelleme kontrol ediliyorda kalıyor sende de öyle mi :D

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
kardeş o windowssystem32 kısmı sadece host dosyası içinde sistem apple nin yazılım doğrulaması için gerekli olan ip adreslerini engelleyebiliyor host dosaysından o engellenene ip varsa silmeniz için o açıklamayı yaptı arkadaş. Kısacası sorun olmaz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Doğru diğer ipsw lerde sorun var dı herhalde yada itunes doğrulamadı bu garanti çalışıyor da benim yazılım güncellemeye basıyorum yazılım güncelleme kontrol ediliyorda kalıyor sende de öyle mi :D

Hayır bende direk tarıyor kontrol ediyor sonra yüklüyor :)

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Tekrar yükleyeyim bari :D

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
windowsu bilmemde ben mac'te jailbreki kaldirmak icin itunesi aciyorum usb kablosunu bir ucunu bilgisayara takip diger ucunuda cihaz kapali iken home tusuna basli tutup cihaza bagliyorum.itunes hatali bir ios aygiti bulundu deyip en son surumu indirio yukluyor

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
windowsu bilmemde ben mac'te jailbreki kaldirmak icin itunesi aciyorum usb kablosunu bir ucunu bilgisayara takip diger ucunuda cihaz kapali iken home tusuna basli tutup cihaza bagliyorum.itunes hatali bir ios aygiti bulundu deyip en son surumu indirio yukluyor

Merhaba,

Enteresan bir taktikmiş :) mac'i olan arkadaşlar deneyebilirler belki yararlı olabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ios6 jailbrekli iPadi itunes ile yedekledim ve sonra restart yapıp ios7 yükledim yedeklemeyi geri yüklerken hata veriyor çözümü var mı

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
arkadaşlar ios6 jailbrekli iPadi itunes ile yedekledim ve sonra restart yapıp ios7 yükledim yedeklemeyi geri yüklerken hata veriyor çözümü var mı
[MENTION=122937]What The Hell[/MENTION] Bu konuda bilginiz varmı? arkadaşa yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Ne tür bir hata hatanın ekran görüntüsünü yüklersen bir fikrimiz olabilir.

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=122937]What The Hell[/MENTION] Bu konuda bilginiz varmı? arkadaşa yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

Hata kodu verir o hata kodunu söylerse çözümü buluruz hemen. Birde ios 7'ye güncellerken internetin bağlı olduğuna emin olsun, internetten doğrulama yapıyor Apple.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu işlem yapıldıktan sonra tekrar jairbreak yaparsak sorun çıkar mı?

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
bu işlem yapıldıktan sonra tekrar jairbreak yaparsak sorun çıkar mı?

Merhaba,

Ben jailbreak yaptıktan sonra ipsw dosyasını indirip yükledim ve tekrar jailbreak yapmaya çalıştığımda telefonu kabul etmedi sanırım jailbreak tam olarak kalkmadı, uygulamalarda dahil yedek alıp iphoneyi geri yükle yani restore yaptım ve jailbreak'ı tekrar yapabildim.

İtunes üzerinden ipsw dosyasını kurduktan sonra cihazdan cydia falan kalkmıştı ama tekrar jb yapmak istediğimde kabul etmemişti.

Benim tavsiyem iphoneyi geri yükle yani restore yapın itunes üzerinden, ilk başta yazılımı indiricektir ve uzun sürücektir ama diğer geri yükle yaptığınız zamanlarda indirdiği yazılımı tekrar indirmeyecektir zaten inmiş olduğunu için 5 dakikada kurulumunu yapıp hazır edicektir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba vikings
jailbreak sende düzgün mü çalıştı. Çünkü ben cydia da repo ekleme gibi şeyleri kullanamıyordum lütfen cevaplarmısın

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
merhaba vikings
jailbreak sende düzgün mü çalıştı. Çünkü ben cydia da repo ekleme gibi şeyleri kullanamıyordum lütfen cevaplarmısın

Selam,

Cydia'ya girip Kaynaklar'a tıklıyorsunuz sağ üstten Düzenleye tıklıyorsunuz ve sol üstte Ekle seçeneği çıkıyor ona tıklayarak repo adresini giriyorsunuz ve ekle diyorsunuz bu kadar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam ben ilk kez jb yapıcam cihaz ipad mini 1 ios 7.1.2 bi sıkıntı olur mu ? hani ios 7 için jb çıkmadı yütarzı vs haberler görmüştüm söylediklerinizi adım adım yapsam sıkıntı olmaz dimi

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
hocam ben ilk kez jb yapıcam cihaz ipad mini 1 ios 7.1.2 bi sıkıntı olur mu ? hani ios 7 için jb çıkmadı yütarzı vs haberler görmüştüm söylediklerinizi adım adım yapsam sıkıntı olmaz dimi

Hayır bir sıkıntı olmaz, Pangu 7.1.2'yi destekliyor benim cihazda 7.1.2.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam ben restore ettim telefonu ama jb attığımda yaptığım tema ve bazı özellikler hala duruyor temam orjinal tema olmadı nasıl yapıcam

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben jb indirdim şuan uygulamara aramadan kısmından girebiliyorum ama anasayfa gözükmüyor sadece duvar kağıdı var

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya "eğer içinde apple ile ilgili ip adresi varsa sil" demişsinizde olup olmadığını nasıl anlicam yanlış bişey silmek istemiyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
başarılı anlatım olmuş tebrıkler jaibrankı kaldırdım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocam benim bilgisayarda internet yok (eternet gitti :laugh:) ve güvenemedim silmenin daha iyi bir yöntemi var mı?