J.R.R. Tolkien Yüzüklerin Efendisi

Conixcit-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkeze Merhaba,
J.R.R. Tolkien'ın bir çok kitabı var fakat en çok bilinenleriden biri 'Yüzüklerin Efendisi' fakat bir kaç araştırma sonucu gördümkü 'Yüzüklerin Efendisi'nin temelini oluşturan diğer kitaplar varmış. Yüzüklerin efendisi ile devam eden seri kitapları nedir ?

Silmarillion
Hobbit
Yüzük Kardeşliği
İki Kule
Kralın Dönüşü

Doğru sıralama bumudur ? Çünkü bir yerde bu yazıyı gördüm 'Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur.'

Eğer böyle ise çok şey kaçırmışım demek ben konunun ortasından girip bitirmişim Yüzüklerin efendisini.

temren

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bence de sillmarillion orta dünyanın özü, hatta yazdığı diğer kitapların da
birçok bağlantı bu kitap sayesinde açığa çıkıyor
işin garibi j.r.r. bu kitaba bir aşk hikayesi diye başlıyor ve bambaşka bir şey ortaya çıkıyor
ey aşk sen nelere kadirsin :)

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION] aydınlat hocam seriyi alabilirim kitapçıya koşup :D

Conixcit-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şimdi araştırınca yazdığım sıralama doğru fakat yazarın kitaplarına baktım kapağında ejderha olan 2-3 kitabı daha var onlardad bu hikayelerle ilgili bir bağıntı olabilir belki.

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Yalnız değilmişim [MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]. Aynı mesajı kopyala yapıştır. :D

slipknot44

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bildiğim kadarıyla silmarillion birden fazla hikaye içeriyor. doğru mudur?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Naçizhane tavsiyem, seriye başlayacakların önce The hobbit kitabından başlamaları yönündedir. Akabinde Lotr serisi okunmalı ve en son Silmarillon okunmalıdır. Silmarillon çok ağır bir dile sahiptir. çok fazla karakter vardır ve her bir karaktere 3-4 farklı türün kendi aralarında taktıkları adlar ile hitap etmesi, kimin kim olduğu yönünde dumura uğramanıza sebep olur. Zaten Lotr serisinden bir haber vaziyette Silmarillona başladıysanız eğer, tanımadığınız ve bir çoğu sadece o kitapta kalacak olan karakterlerin hikayelerini inciği boncuğuna kadar okumanız çok fena canınızı sıkar. 2 günde kaldırır atarsınız kitabı.

Bir de Hurin'in Çocukları adlı kitap vardır. JRR Tolkin'in yarım bıraktığı kitabı oğlu Christopher Tolkien tamamlayarak 2007'de piyasaya sunmuştur.

Bir de bu sene Bitmemiş Öyküler diye bir kitap çıktı. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla diğer kitaplarda bulunmyan, karakterler hakkında detaylı bilgiler bu kitapta mevcutmuş. D&R da görmüştüm ama pahalı geldiği için almamıştım. ucuzlayınca alıcam :)

Not: bu kitapta yine oğlu tarafından yazılmış. herhalde oğlu paraya sıkıştıkça, babamın arşivlerini buldum sandıkta diyip kafasına göre yazıyor :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]
sanırım ek olarak bitmemiş öyküler ve yan kitapları da alıcam gibi :D
önümüzdeki günlerde danışırım sana artık.
filmi izledikten sonra aynısını okumak pek sarmaz ama yeni ve geniş bilgiler kendini okutturur.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
@topalsolucan
sanırım ek olarak bitmemiş öyküler ve yan kitapları da alıcam gibi :D
önümüzdeki günlerde danışırım sana artık.
filmi izledikten sonra aynısını okumak pek sarmaz ama yeni ve geniş bilgiler kendini okutturur.

aynısını mı okuyorum diye şüpheye bile düşeceksin. kitapları harika. :)

Conixcit-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Naçizhane tavsiyem, seriye başlayacakların önce The hobbit kitabından başlamaları yönündedir. Akabinde Lotr serisi okunmalı ve en son Silmarillon okunmalıdır. Silmarillon çok ağır bir dile sahiptir. çok fazla karakter vardır ve her bir karaktere 3-4 farklı türün kendi aralarında taktıkları adlar ile hitap etmesi, kimin kim olduğu yönünde dumura uğramanıza sebep olur. Zaten Lotr serisinden bir haber vaziyette Silmarillona başladıysanız eğer, tanımadığınız ve bir çoğu sadece o kitapta kalacak olan karakterlerin hikayelerini inciği boncuğuna kadar okumanız çok fena canınızı sıkar. 2 günde kaldırır atarsınız kitabı.

Bir de Hurin'in Çocukları adlı kitap vardır. JRR Tolkin'in yarım bıraktığı kitabı oğlu Christopher Tolkien tamamlayarak 2007'de piyasaya sunmuştur.

Bir de bu sene Bitmemiş Öyküler diye bir kitap çıktı. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla diğer kitaplarda bulunmyan, karakterler hakkında detaylı bilgiler bu kitapta mevcutmuş. D&R da görmüştüm ama pahalı geldiği için almamıştım. ucuzlayınca alıcam :)

Not: bu kitapta yine oğlu tarafından yazılmış. herhalde oğlu paraya sıkıştıkça, babamın arşivlerini buldum sandıkta diyip kafasına göre yazıyor :D

O halde sıralama
Hobbit
Lotr 3'lemesi şeklindemi olmalı ?