İzmirlilere Arsenik Zülmü

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İzmirlilere Arsenik Zülmü

111826.jpg

Bu devirde böyle zulüm görülmedi!
İzmir'in bazı ilçelerinde, içme suyundaki arsenik değerinin standartların bir miktar üzerinde çıkmasıyla endişeye kapılan halk su kuyruklarına düştü.

İzmir'de, Karşıyaka ve Bornova İlçelerinde, içme suyundaki arsenik değerinin standartların üzerinde çıkmasıyla endişeye kapılan halkın, kentteki İzbeton'a ait memba satış istasyonlarına akın etmesi, uzun kuyruklara neden oldu.

Ellerindeki bidon ve damacanalarla, sabahın erken saatlerinden itibaren yaklaşık 1 kilometreden fazla kuyruk oluşturan vatandaşlar, yaşadıkları mağduriyete isyan etti. Teknoloji çağında bu şekilde çeşmeye ulaşabilmek için saatlerce bekleyen İzmirliler, hem fiyatının ucuz olması, hem de arsenikten korktukları için bu eziyete katlanmak zorunda olduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin 3'üncü büyük şehri İzmir'de, sıcakların artması, yağışların azalmasıyla başlayan susuzluk alarmının kentte yaşattığı endişe, içme suyundaki arsenik değerinin yüksek çıkmasıyla günden güne artmaya başladı.Evlerindeki ve işyerlerindeki musluklardan su içmekten, yemek yapmaktan korkan İzmirliler de çareyi, belediyenin kaynak suyu istasyonlarında aramaya başladı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde, bu istasyonlarda satılan suda arsenik bulunmadığına ilişkin yaptığı açıklama da, vatandaşın endişesini azalttı.

İzmirlilerin, rağbet gösterdiği Karşıyaka'daki 3, Bornova'daki 5, belediye şirketi İzbeton'a ait memba suyu satış istasyonunun önünde oluşturdukları kuyrukların boyu da günden güne uzamaya başladı. Pazartesi günleri hariç her gün, güneşin ilk ışıklarıyla birlikte harekete geçen İzmirliler, ellerindeki bidon ve damacanalarla, istasyonlar önünde oluşturdukları, 1 kilometreden fazla kuyruklarda sıranın kendisine gelmesini beklemeye başladı. Kuyruğun uzaması, kaynaklardan gelen sudaki azalma da, bazen kavgalar yaşanmasına, bazen de baygınlık geçirilmesine neden oldu.

BİDONLAR HAVAYA

Yıllardır litresi 5 kuruştan satıldığı için ucuz bulunup talep gören istasyonların önünde son günlerde çileye dönüşen bu durum, artık vatandaşların tepkisine neden olmaya başladı. Saatlerce, 35-40 derece sıcaklığın altında çeşmeye ulaşabilmek ve en fazla 40 litre su alabilmek için kuyruğa giren vatandaşlar, ellerindeki bidonları havaya kaldırıp tepkilerini dile getirdi.

Yetkililer ise istasyonlardaki satışların arttığını, günde yaklaşık 600 tona yakın su satıldığını belirtti. Kuyrukta bekleyenlerden emekli öğretmen Şehriban Özyurtlu, "Ülkemiz ileri gideceğine daha da geri gidiyor. Arsenik korkusu yüzünden su kuyruklarında ömrümüz tükeniyor. Bu çağda bu kuyruk, gerçekten trajikomik" diyerek tepkisini dile getirdi. Ürgün Tekdemir ise, "Hem ucuz, hem de temiz olduğu için buradan su alıyoruz" dedi.

Yamanlar dağından borularla satış istasyonlarına getirilen menbaa suyu ile 20 litrelik bir bidon 1 YTL'ye dolarken, piyasada damacana menbaa suları 4.5-5.5 YTL arasında satılıyor.DHA

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zulüm fotoğrafları

su1.jpg

su2.jpg

su3.jpg

su4.jpg

su5.jpg

su6.jpg

su7.jpg

su8.jpg

su9.jpg

su10.jpg

07.Ağustos.2008 13:08:09

KaynaK

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Yazık günah bu insanlara ya. Ben hala içiyorum ama artık içmemeye karar verdim.

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Allah yardımcıları olsun.. Birileri bu eziyete el atmalı..

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49

Burada buna benzer bir olay olmuştu ama arsenik nere de benzin nerede ilkokul zamanlarındaydım su içiyorduk musluktan ama tadı çok acı yağ gibi öğremen sınıfa geldi bu sınıfa benzin mi döktünüz çakmak çaksak havaya uçarız demişti. (hayal mayal hatırlıyorum) sonra anlaşıldı ki içme suyunun geldiği dereye benzin kamyonu devrildi. :)

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tüm bunlara rağmen,İzmir'de bir dahaki yerel seçimi CHP kazanır.Çünkü oy verme kıstası halka yapılan hizmet değil.

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Tüm bunlara rağmen,İzmir'de bir dahaki yerel seçimi CHP kazanır.Çünkü oy verme kıstası halka yapılan hizmet değil.

İzmir halkı istediğine oyunu versin buna kimse karışamaz ama halkına arsenikli suyu bile bile içiren bir belediye var karşımızda .. Devlet konuya acilen el atmalı ...

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İzmir halkı istediğine oyunu versin buna kimse karışamaz ama halkına arsenikli suyu bile bile içiren bir belediye var karşımızda .. Devlet konuya acilen el atmalı ...

Alemci Dayı;

Siyaset yapmak için fırsat kaçırmadığın ortada ama ya sen Ankara, İstanbul, Antalya gibi Akp ile yönetilen belediyelerdeki suların ne halde olduğundan ve tifüsten kırılmakta olan doğu illerinden ya haberdar değilsin yada işine geldiği gibi görmeye devam ediyorsun dünyayı. Eleştiri haktır ama hakça kullanıldığı sürece. Yoksa tek taraflı bir karaçalma bir görüşün borazanlığından ibaret kalır.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ya bu resimler ne zaman çekildi? Hemen her gün bornovadaki membran suyu istasyonun yanından geçiyorum, hiç bir zaman böyle kuyruk görmedim orada. Resimdeki başka yer, sanırım suları kesilmiştir yok metro yok bu şu çalışmalar diye kesiliyor bazen. Abartılıyor resmen..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Alex öyle deme ben hergün dolduruyorum ve kaç gündür böyle. Hemen karşımızda İzsu Bornova da ve son günlerde gercekten fazla insan var

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
istanbulun suyu da çok kötü kokmaya başladı
ben 2 ay önce rahatça çeşmeden su içerken artık içemez oldum :(
kirli suya karşı aşırı tepkili saçımın da dökülmesinde hızlanma olduğunu belirteyim.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
2 saat önce petersonun yanından geçtim pek kalabalık değil, demek herkes iş sonrası aynı saatte dolduruyor..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Orayı bilmiyorumda Canım Öğretmenim parkının orası tıka+basa dolu :)

oguzhan85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Melih Gökçek göya koskoca diye övündükleri Türkiye'nin başkentinde insanlara bundan daha fazlasını yaşattı arsenikli marsenikli su var sonuçta koskoca başkentte insanlar 15gün susuz kalmıştı ;)

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Melih Gökçek göya koskoca diye övündükleri Türkiye'nin başkentinde insanlara bundan daha fazlasını yaşattı arsenikli marsenikli su var sonuçta koskoca başkentte insanlar 15gün susuz kalmıştı ;)

abi hangisi daha iyi zehir içmek mi? Hiç su içmemek mi? İZmir halkı memnunsa sudan sorun yok.

oguzhan85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
abi hangisi daha iyi zehir içmek mi? Hiç su içmemek mi? İZmir halkı memnunsa sudan sorun yok.

Demagoji'ye vurmaya gerek yok konuyu açan'ların yorum yapanların genel olarak parti fanatizm'i adına yermek adına yorum yaptıkları o kadar açık ki.İnsanlar laf ederken başkalarına da baksınlar.Bana bir başkent'te 15gün su kesintisi yaşanmasını mantıklı bir şekilde açıklayabilirmisin?Açıklayamazsan susacaksın ;)

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
oğuzhan'a katılıyorum olay artık tamamen yerel seçimlere yatırıma döndü.
koca koca devlet bakanları toplandılar su hakkında bilgilendirme diye. 15 ilimizde sorun vardediler su ile ilgili olarak. Daha sonra il isimlerinden sadece izmir'in adı geçti. çok ayıp bir davranış. ama beklenen bir ayıp.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Demagoji'ye vurmaya gerek yok konuyu açan'ların yorum yapanların genel olarak parti fanatizm'i adına yermek adına yorum yaptıkları o kadar açık ki.İnsanlar laf ederken başkalarına da baksınlar.Bana bir başkent'te 15gün su kesintisi yaşanmasını mantıklı bir şekilde açıklayabilirmisin?Açıklayamazsan susacaksın ;)

parti fanatizm'i yapan sensin burada partiden söz eden de sensin biz burada arsenikli suyu tartışıyoruz. Partiyi ortaya atan sensin yanlışı görmezlikten geliyorsun. Sana diyorum suyunda zehir var içme bunu diyen senin görüşünü paylaşmayan biri olduğu için yine zehiri içiyorsun. Afiyet bal şeker olsun. Ne denir ki bu duruma yanlışa yanlış demek bu kadar zor mu?

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
parti fanatizm'i yapan sensin burada partiden söz eden de sensin biz burada arsenikli suyu tartışıyoruz. Partiyi ortaya atan sensin yanlışı görmezlikten geliyorsun. Sana diyorum suyunda zehir var içme bunu diyen senin görüşünü paylaşmayan biri olduğu için yine zehiri içiyorsun. Afiyet bal şeker olsun. Ne denir ki bu duruma yanlışa yanlış demek bu kadar zor mu?

ancak ankara suyunda da bulundu arsenik. Yani ODTU bulduk dedi.
Üniversite sonuçta araştırmaya inanıyoruz.
demek istediğimiz yani kendi adıma demek istediğim sadece İzmir'de değil durum. Bir çok ilde bu durum geçerli ancak sadece İzmir söz konusu oluyor.
Yerel seçim atağı oldu o kadar belli ki salvvoların.

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Birşeyi anlamıyorum.. Sizi benim yorumlarıma karşı takıntılı yapan nedir?

Ben "Allah yardımcıları olsun.. Birilerinin el atması gerek" diyorum.. Siz olayı siyasi boyutta tartışıyorsunuz.. Alakasızlığın bu kadarı..

kendinizi bu kadar kasmayınız..

:)

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yazık günah bu insanlara ya. Ben hala içiyorum ama artık içmemeye karar verdim.

Ben izmire 3 gün oldu geleli, bir bardak su içtim 3 gündür çilesini çekmekteyim bünye alt üst oldu beee... :fever: Bornovanın şebekesi ayrıdır bekli ama Karşıyaka tarafındaki şebeke adamın iflahını kesiyor...:(

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Ya benim aşkitom da izmirde ne bu arsenik falan bi iş yapıosanız düzgün yapın yaa insanların canlarıyla oynanıyor puuuuff :S kime güveneceğimizi de şaşırdık

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Alemci Dayı;

Siyaset yapmak için fırsat kaçırmadığın ortada ama ya sen Ankara, İstanbul, Antalya gibi Akp ile yönetilen belediyelerdeki suların ne halde olduğundan ve tifüsten kırılmakta olan doğu illerinden ya haberdar değilsin yada işine geldiği gibi görmeye devam ediyorsun dünyayı. Eleştiri haktır ama hakça kullanıldığı sürece. Yoksa tek taraflı bir karaçalma bir görüşün borazanlığından ibaret kalır.

Evet siyaset yapıyorum .. Siyaseti sende yapıyorsun , herkes siyaset yapabilir bunda yanlış birşeymi var ?.. İzmir halkına bile bile yıllarca arsenikli suyu içirenler için ne demeli izah edermisiniz ...

*orc*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arsenik sorunu ne olucak ?? , damacana suya dünyanın parasını veriyoruz ..:helpsmilie:

RadioHead

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ankara da yaşıyorum gecen sene aynı rezaleti biz cektik...Ankara nın suyundada arsenik cıktı ama Melih Gökcek her zamanki gibi iftira dedi onu dedi bunu dedi unutturdu.İzmir de en azından belediye başkanı durumu kabul etti halkı uyutmayın!