İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Mansur Yavaş olacak iddiası!

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Gazeteci Hulki Cevizoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in partisinin il başkanları toplantısında "Altılı masa Mansur Yavaş'ı aday göstermezse ben gösteririm" dediğini söyledi.

Gazeteci Hulki Cevizoğlu, CNN Türk’te Semiha Şahin’in sunduğu Akıl Çemberi programına katıldı.

Cevizoğlu, İyi Parti'nin il başkanları toplantısına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Altılı Masa Yavaş’ı aday göstermezse ben gösteririm"​

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ı adaylığı ile ilgili Cevizoğlu, "Bu bana gelen bilgiler, büyük oranda doğru olduğuna inanıyorum. Eğer yanlış varsa İyi Partililer itiraz etsin. Meral Akşener dedi ki; '6'lı masa Mansur Yavaş'ı aday göstermezse ben tek başıma gösteririm." ifadelerini kullandı.

Not: İYİ parti son 2-3 gündür CHP'ye ters söylemlerde bulunuyor hatta had bildirir gibi açıklamalar yapıyordu genel başkan yardımcıları falan. Kemal Kılıçdaroğlu ben aday olabilirm dedikçe en ufak bir olumlama yapmıyorlardı. Son olarak Gürsel Tekin'in HDP'ye bakanlık verilebilir açıklaması sonrası sosyal medyadan çok ağr sözler söylemişlerdi. Bunların üstüne bu açıklama ve üstüne bir yalanlama gelmesi bir acaba dedirtti.

Sizce İYİ parti masayı devirip CHP HDP ile iş çeviriyor diyerek hem kendi oylarını arttırıp hem CHP'yi kötüleyerek onların oylarını düşürtüp hemde Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu istemiyoruz biz Mansur Yavaş'ı aday yapacaz halk onu istiyor diyerek destek toplayabilir mi?

No2: Bana göre böyle bir şey yaparsalar çok fena parlar İYİ parti. Şuan CHP'nin kuyruğuna takılmış gibi görünüyorlar. Yancı parti modundalar. HDP'ye ve CHP'ye resti çekerseler şanslarını baya ayrttırabilirler. HDP ve CHP karşıtı bir İYİ parti AKP ve MHP seçmeninede umut olabilir bence.

Son düzenleme:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
O yüzden CHP kabul etmez ve Kemal Kılıçdaroğlunu aday yapar gibi geliyor bana da. Yoksa Mansur Yavaş'ı aday gösterse ilk turda bile seçimi kazanabilir.
Bence ilk başta Kılıçdaroğlu olacak gibi gösterdiler,baktılar tepkiler iyi değil başka bir adaya yöneldiler.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bence ilk başta Kılıçdaroğlu olacak gibi gösterdiler,baktılar tepkiler iyi değil başka bir adaya yöneldiler.

Kemal Kılıçdaroğlu baya baya sözler veriyor yeminler ediyor onlar ne olacak?

Ben yapacam ben edecem ben çözecem diye yeminler içiyor neredeyse her gittiği yerde? Üstüne geçen saymışlar en az 8 kere belediyebaşkanları aday olmayacak demiş ve en az 10 kerede ben aday olmak isterim demiş...

Koltuk sevdası memleket sevdasının önünde bence altılı masada çoğu kişi için. O yüzden masa dağılmadan başka aday çıkmasını çok zor görüyorum.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
O yüzden CHP kabul etmez ve Kemal Kılıçdaroğlunu aday yapar gibi geliyor bana da. Yoksa Mansur Yavaş'ı aday gösterse ilk turda bile seçimi kazanabilir.
CHP de AKP nin stepnesi aslında bahçeli gibi açık açık değil sadece, iyi parti veya zafer partisi bence ittifak kurup Mansur başkanı yanına almalı, ama böyle olsa bu sefer buna ne AKP ne CHP izin vermez
Mesaj otomatik birleştirildi:

Seçimi CHP alsa bile Erdoğan işi gücü bıraksa bile Erdoğandan emir alarak haraket eder şeklinde şüphelerim var.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
iyi parti veya zafer partisi bence ittifak kurup Mansur başkanı yanına almalı, ama böyle olsa bu sefer buna ne AKP ne CHP izin vermez

İYİ parti ve Zafer partisi nasıl ittifak kuracak. :D Zafer partisi İYİ partiden ayrıldı ya zaten nasıl siyaset takip ediyorsun sen. İYİ parti İstanbul İl başkanına FETO'cu dedi resmen Ümit Özdağ. Üstüne HDP ile görüştüler anayasa yaptılar gizlice buluştular diye bir sürü iddia attı ortaya. İYİ partide Ümit Özdağ bunadı aklı yerinde değile benzer açıklamalar yapıp PARTİDEN İHRAÇ ETTİLER... Hatta sonra geri geldi mahkeme kararıyla bir daha kovdular. Şimdi nasıl ve neden ittifak kursunlar? Rakipler birbirlerine.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
İYİ parti ve Zafer partisi nasıl ittifak kuracak. :D Zafer partisi İYİ partiden ayrıldı ya zaten nasıl siyaset takip ediyorsun sen. İYİ parti İstanbul İl başkanına FETO'cu dedi resmen Ümit Özdağ. Üstüne HDP ile görüştüler anayasa yaptılar gizlice buluştular diye bir sürü iddia attı ortaya. İYİ partide Ümit Özdağ bunadı aklı yerinde değile benzer açıklamalar yapıp PARTİDEN İHRAÇ ETTİLER... Hatta sonra geri geldi mahkeme kararıyla bir daha kovdular. Şimdi nasıl ve neden ittifak kursunlar? Rakipler birbirlerine.
Saçma ayrılık aslında ama iyi partinin ılımlılığı yüzünden aslında iyi partide ümit hoca kafasında olmalıydı, zaten olmadığı için ümit hoca ayrıldı

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Saçma ayrılık aslında ama iyi partinin ılımlılığı yüzünden aslında iyi partide ümit hoca kafasında olmalıydı, zaten olmadığı için ümit hoca ayrıldı

Ümit Özdağ kafasında olsa İYİ parti yüzde 7-8 bandında gezerdi sadece. Ama onlar merkez sağa oynayıp AKP'nin alternatifi olmak istiyor.

Ümit Özdağ herkese bağırarak çağırarak hakaret ederek saldırarak iktidar mı olacak sanıyorsun sen harbi harbi?

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Geçmişte başbakan olamayan yine milletvekili olabiliyordu, şimdi cumhurbaşkanlığına aday olup seçilemeyen, aynı zamanda milletvekili adayı da olamadığı için meclis dışında kalmış oluyor yani milletvekilliği de elden gidiyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener cumhurbaşkanı seçilebileceklerine kendileri de inanmıyor herhâlde. Yoksa şimdiki sistemde koalisyon bile yok, direkt kendileri adaylıklarını açıklayabilirlerdi. Herhâlde milletvekilliği statüsünü kaybetmekten korkuyorlar. Yüksek maaş, özel şoför, vatandaşın birçok yükümlülüğünden kendileri ve aileleri muaf, devletin çeşitli imkânlarını kullanabiliyorlar. Bunları kaybetmeyi göze alabilirler mi? Kukla bir aday göstereceklerse o zaman soru şu: Mansur Yavaş'ta kukla olacak karakter var mı?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Geçmişte başbakan olamayan yine milletvekili olabiliyordu, şimdi cumhurbaşkanlığına aday olup seçilemeyen, aynı zamanda milletvekili adayı da olamadığı için meclis dışında kalmış oluyor yani milletvekilliği de elden gidiyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener cumhurbaşkanı seçilebileceklerine kendileri de inanmıyor herhâlde. Yoksa şimdiki sistemde koalisyon bile yok, direkt kendileri adaylıklarını açıklayabilirlerdi. Herhâlde milletvekilliği statüsünü kaybetmekten korkuyorlar. Yüksek maaş, özel şoför, vatandaşın birçok yükümlülüğünden kendileri ve aileleri muaf, devletin çeşitli imkânlarını kullanabiliyorlar. Bunları kaybetmeyi göze alabilirler mi? Kukla bir aday göstereceklerse o zaman soru şu: Mansur Yavaş'ta kukla olacak karakter var mı?

KK kapı kapı tüm partileri geziyor son 1 haftadır. Yarında topantıları var aştılı masanın adaylığını dayatacak büyük ihtimal. Kulislerde konuşulan herkese sus payı olarak Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı vereceği...

1 Cumhur başkanı 5 partinin lideride Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Diğer taraftan hepsinede meclisten 3-5 vekillik verdimi HDP'yede 2-3 bakanlık tamam işte hepsi havada kapacaktır. Çünkü Altılı masada İYİ parti dışında barajı geçme ihtimali olan yok. Saadet Deva Gelecek Demokrat parti 4'ünün toplasan yüzde 5 oy yapmıyor. Barajı geçmeleri imkansız.

Bu oyunu bozarsa İYİ parti bozar ama ondada o siyasi cesareti göremiyorum. Biz Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını tanımıyoruz deyip masaya tekmeyi bassa ve biz yüzde 1 oy bile olmayan AKP eskileri ile veya HDP'ye selam çakan partiler ile iş tutamk istemiyoruz ve halkın sesini dinleyip Mansur Yavaş diyoruz deseler kahraman olurlar ama işte diyecek iradeyi ve cesareti göremüyorum...

Son düzenleme:

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Benim asıl dikkat çekmeye çalıştığım konu aday olan seçilemezse milletvekili de olamayacak.
Kılıçdaroğlu'nun bu riski göze alarak aday olması bana pek muhtemel gibi gelmiyor. Kılıçdaroğlu bunu göze alabilseydi daha önceki seçimde kendisi aday olabilirdi. Akşener'le ilgili detayı atlamışım, o zaten 2018'de aday olmuş, şu anda milletvekili değilmiş. O da bir daha aynı riski göze alır mı, 5 yıl meclis dışında kalmış, bir 5 yıl daha meclis dışında kalmak var...
Bu sebeple muhtemelen kukla bir aday çıkaracaklardır.
Şahsen Mansur Yavaş, takip ettiğim bir siyasetçi değil. Mansur Yavaş'ta, seçilmesi hâlinde onların sözünden çıkmayacak, kukla bir cumhurbaşkanı olabilecek karakter var mı? Eğer yoksa, onu da aday göstermeyeceklerdir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Benim asıl dikkat çekmeye çalıştığım konu aday olan seçilemezse milletvekili de olamayacak.
Kılıçdaroğlu'nun bu riski göze alarak aday olması bana pek muhtemel gibi gelmiyor. Kılıçdaroğlu bunu göze alabilseydi daha önceki seçimde kendisi aday olabilirdi.

Seneye 75 yaşına gelecek Kemal Kılıçdaroğlu nereye kadar Milletvekili kalacak ! Aday olmazsa o koltuktada duramaz artık. Partisi gene yüzde 20-25 oy alırken CUmhurbaşkanı göstedikleri aday yüzde 52-55 oy alıp gidip parti başkanından emir mi alacak ?

şu anda milletvekili değilmiş. O da bir daha aynı riski göze alır mı, 5 yıl meclis dışında kalmış, bir 5 yıl daha meclis dışında kalmak var...

Akşener oradan çözdü olayı zaten. Ben vekil olacam Cumhurbaşkanlığı istemiyorum Başbakan olacam diyor.

Şahsen Mansur Yavaş, takip ettiğim bir siyasetçi değil. Mansur Yavaş'ta, seçilmesi hâlinde onların sözünden çıkmayacak, kukla bir cumhurbaşkanı olabilecek karakter var mı? Eğer yoksa, onu da aday göstermeyeceklerdir.

CHP aday gösteremez Mansur Yavaş'ı zaten. Çünkü HDP kızar. ( Zaten açıklamaları var Mansur Yavaş gibi milliyetçi bir aday çıkarırsanız biz bu işte yokuz gibisinden. Kendi adayımızı çıkarır ikinci turuda protesto ederiz diye korkutuyorlar CHP'yi.) Az cesur davranabilirse sadece İYİ parti aday gösterebilir Mansur Yavaş'ı. Zafer partiside adayımız ol diyor ama onun peşine gitmeyecektir.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Kılıçdaroğlu aday olup seçilemezse, milletvekilliği de gitmişken partinin başında kalabilecek mi?
Ama cumhurbaşkanlığına aday olmaz da milletvekili seçilebilirse, gösterdikleri aday cumhurbaşkanı seçilemezse, "biz aday gösterdik, o seçilemedi" deyip hedefi saptırabilir. Şimdiye kadar yapmadığı şey mi?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Kılıçdaroğlu aday olup seçilemezse, milletvekilliği de gitmişken partinin başında kalabilecek mi?

Kalır kalır. Çok değişik bir kitle var orada devrilmesine izin vermezler.
Kemal Kılıçdaroğlu kendi isteği ile bırakmadıkça siyasi körlük ile sonuna kadar savunacak destekleyecek kitlesi var. ( Neden ne için gerekçesi ne onu bile bilmezler ama genede savunurlar. Tıpış tıpıp oy da verirler.)