İyi bir hacker hangi dili kullanır?

Bu konuyu okuyanlar

AHMT06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bi hacker yokmu hangi dili kullandığını açıklasın

illoarmad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Undecator nedir bilmiyorum. Crypter şifreleyici demek. Fud ise trojanları vs antivirüslerin tanımamasını sağlıyor. C önemli bir dil. C++ da önemli. Script dillerinden de öğrenmenin iyi olacakları olur. Bence en önemli şeyler teknolojinin değişimini takip etmek, yeniliklere adapte olmak. Sistemleri test etmek, kurcalamak, yapılarını kavramak. Gereken ihtiyaçlar olduğunda onları karşılamaya çalışmak.(Dil öğrenmek gibi şeyler.) Konuşma diline gelirsek, İnglizce öğrenmek avantaj olur. Ama Crypter Fud vs kullanmak kişiyi iyi bir hacker yapmaz. Hacker her zaman kötü işler yapan dmek değildir. FSF ve GNU sitelerine bakarsak "Happy Hacking" gibi ibareler görürüz. Richard Stallman da kullanır hack kelimesini. En önemli şey, öğrenmek, yılmamak, araştırmak, öğrenmek öğrenmek öğrenmek. Bir hacker her zaman yıkıcı olmaz, ki yıkıcı olmak bana anlamsız geliyor. Hack sadece bilgisayarla anılamaz. Hatta sadece dijital elektronikle ve hatta sadece elektronikle de anılamaz. Hack i hayatın bir çok alanında bulabiliriz. Aşamaları iyi sezebilmek gerekir. Sistemin işlediği aşamaları ve de uygulanması gereken aşamaları. Bunları yazdım ama ben iyi bir hacker değilim, zaten hacker da değilim. Sadece bazen hack denilebilecek şeyler yapıyorum. (Ama yasal ve de yıkıcı değil.) Diller konusuna tekrar dönersek, C C++ önemli demiştim. Script dilleri için Python olabilir, Ruby olabilir, olabilir oğlu olabilir. Dediğim gibi, bazı şeyleri de ihtiyaca binaen araştırman öğrenmen gerekir. Neyse benim kafam bile darmadağın oldu yazarken. Yazdıklarımı okuyacak olanlara sabır diliyorum. :D

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Kuş dili benzeri ilginç programlama dilleri de var. Şu linkten bakabilirsiniz. Hello world program in esoteric languages. Bir tanesini öğrenirsen pek fazla işe yaramasa da baya karizma yaparsın.
Brainfuck programlama dili ilginç mesala. :laugh:

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=328882]NukeOsuma[/MENTION] ve [MENTION=276377]illoarmad[/MENTION] Çok saolun :)

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
niye hacker olmaya özeniyorsunuz ? sanırım lise çağındasınız boş işlerle uğraşmayın arkadaşlar büyük düşünün ve size para getirmeyecek şeylerle uğraşmayın bir site açıyorsun hackleniyor durduk yere bunlar boş şeyler bilişim sektöründe adınızı böyle şeylerle duyurmaya çalışırsanız sizi sadece liseliler ve kardeşleri takip eder. bana zaten o topluluk lazım diyosanız aynı kafada devam edin bill gates ,steve jobs bir hacker değildi unutmayın hackerlığa sardıklarınıda düşünmüyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
gecerken ugradim.

Hacker hic bir dil bilmez, ama gerektigi zaman herhangi bir programlama dilini bir ögleden sonra gerektigi kadar ögrenebilir. (bir ögleden sonrasi bir tür terimdir).

Saplanti/Hastalik/Delilik derecesinde bir ögrenme istegi vardir ve bunun icin hic bir engel tanimaz. (programlama dili, yabanci dil, isletim sistemi, statü, yetki)

Ana dili dogdugu topraklarin dili olan "c" dir. Normal insanlarla yasadigi yerdeki yerel dille iletisim kurar.

Bu tür ilgili ve bilgiye ac arkadaslara; belgeler org daki "how to be hacker" makalesini okumalarini tavsiye ederim.

Ayrica düzgün soru sorabilmek ve cevap alabilmek icin yine ayni yerdeki "how to ask smart questions".

icakir86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[video=youtube_share;-eiYht2ZVmk]http://youtu.be/-eiYht2ZVmk[/video]

ceng84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Assembly diyenler,assembly dilide c++ gibi değilki kardeşim.Assembly kodu için değişik syntaxlar,değişik işlemci mimarileri var,arkadaşın yukarıda verdiği örnek hangi gruba dahil bilmiyorum.Bide hacker olup napcan diyen arkadaşlar sanırım bu işin ciddi bi mesele olduğunun farkında değiller.Arkadaşın ne kadar ciddi olduğunu,yaşını,amacını bilmiyorum ama stuxnet neymiş bi bakıverin

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ben baş ağrıttığımı sanmıştım. :p

Aman usta sen sürekli başımı ağrıt benim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

niye hacker olmaya özeniyorsunuz ? sanırım lise çağındasınız boş işlerle uğraşmayın arkadaşlar büyük düşünün ve size para getirmeyecek şeylerle uğraşmayın bir site açıyorsun hackleniyor durduk yere bunlar boş şeyler bilişim sektöründe adınızı böyle şeylerle duyurmaya çalışırsanız sizi sadece liseliler ve kardeşleri takip eder. bana zaten o topluluk lazım diyosanız aynı kafada devam edin bill gates ,steve jobs bir hacker değildi unutmayın hackerlığa sardıklarınıda düşünmüyorum

Bir hacker değillerdi ancak eminim her birisi hack yapmayı hackten korunmayı bilen kişilerdir...
Örnek olarak Mark fb kurucusu.O adam hack i en iyi bilenlerdendi :) Eğer hack i bilirsen kendini de savunursun :D Back door var mı yok mu anlamayan birisiysen işin zor ;)

Assembly diyenler,assembly dilide c++ gibi değilki kardeşim.Assembly kodu için değişik syntaxlar,değişik işlemci mimarileri var,arkadaşın yukarıda verdiği örnek hangi gruba dahil bilmiyorum.Bide hacker olup napcan diyen arkadaşlar sanırım bu işin ciddi bi mesele olduğunun farkında değiller.Arkadaşın ne kadar ciddi olduğunu,yaşını,amacını bilmiyorum ama stuxnet neymiş bi bakıverin

Amacım liseli lamerler gibi facebook patlatmak kızların pc sinden foto çalmak eşek şakaları yapmak değil ... :D Öğrenmek istiyorum şu sıralar zamanım yok malesef :(

ChuckSkull

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabiki de İngilizce.

Tabiki de İngilizce.

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Yazılım dili diyorum :D

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konunun tamamındaki yorumlara baktım da, hacker ile suçlu arasındaki farkı bilmeyen insan çokmuş.Benim sana tavsiyem; yaşın kaç bilmiyorum ama eğer bu kadar ilgileniyorsan bu işi meslek edinebilirsin. http://www.bga.com.tr/

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
c++ ve asm, eğer mantığını kavramak istiyorsan bu işin, bi hacker nedir, ne yer ne içer, hangi amaçları güder, hacker ismini nasıl hakkeder, ne tür girişimlerde bulundurur, potansiyel hedefleri nelerdir, bu hedeflere ulaşmak için neye ihtiyaç duyarlar, strateji nedir, analitik düşünmeyi neden temel edinmeli...
Bu soru listesi şimdilik yeter, bunları cevaplayıp algında fark yaratmalısın, bilinçlenmeli ve en azından bu olgu nedir kim bu ismi alır bilmelisin..

AsmazH.TM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çoğu arkadaşımız Hacker'lar hakkında az bilgisi olduğu için yanlış yorumlar yapmış. Hacker'lığın legal olanı da var. "White Hat Hacker" Ayrıca bir dil bilerek asla Hacker olunmaz. Çok dil bileceksin. C, C++, Java, Pascal, Assembly (Exploit yazmak için şart.) ASP, PHP, Java Script... Va daha bir çok dil. Bir Hacker programlamaya genel olarak bakabilmeli, onların açıklarını görebilmeli. Hacker olmak kolay iş değildir, bunu söylemekte de fayda var.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bundan yıllaaaaar yıllar önce (toyluğuma verin :) ) böyle birine sen hangi dili kullanıyorsun diyebilme cesareti göstermiştim.

"Sana hangisi lazım?" dedi. Sustum.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Hacker tüm dilleri bilmek zorundadır, ayrıca pratik olmalıdır tabiki başlıca bilinmesi gerekenler vardır.. Ama öyle kolay iş değil.. Dillerden yanı sıra birazcık ta sabırlı ve azimli olmalı..

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çanakkaleli isporpit ingilizce bile bilmiyor. adam 8 yılda binlerce site hack lemiş :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bundan yıllaaaaar yıllar önce (toyluğuma verin :) ) böyle birine sen hangi dili kullanıyorsun diyebilme cesareti göstermiştim.

"Sana hangisi lazım?" dedi. Sustum.

bu mesajı beğenmek için olmayan internet pakedi kotamdan ödün verip orjinal arayüze geçtim, gülmedim, ama aynısı başıma geldi.

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
iyi bir hackerın dil bağımlılığı yoktur her dil aynıdır az çok.Dilin mantığını öğrenir ve asla öğrenmekten vazgeçmez..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim c dili başlangıç dili olur mu ya :D
php bir betik dilidir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ıyı bır bılgısayar programcı olmak ve guvenlık acıklarını elde etmek ıstıyorsan
once acık bulacagın kodlamının kodunu bılmen daha sonrada
bu kodun nasıl yazıldıgını bılmen gerekır
sıstem sızmak ıcın algorıtmasını bılmen gerekıyor algorıtma da kısıye gore duzenlene bılır bunun ıcınde sıstemı ıyı tanıman
veya ıyıce arastırman gerekıyor
sana su sekılde bır ornek vereyım ıyı bır hacker nasıl olur en azından ornek olsun elınde
varsayımlardan yola cıkalım bır bılgısayara gırmek ıstıyorsun yada bır kac bılgısayara gırmek ıstıyorsun farketmez
kıtlen meraklı bır kıtle ve hacker olmak ıstıyor sende bır program yazıyorsun ve bu program client olarak ınternet uzerınden ag baglantısı kuruyor ve sen bunu msn patlatıcı veya facebook kırıcı dıye kıtleye yayıyorsun
dırek vay dıyorlar ve senın yazmıs oldugun client dosyasını bılgısayarlarına ındırıyorlar
ve sende client dosyalarını ındırenlerın bılgısayarına gırıyorsun ıste bu bır mantık

ne yaptık burda ?
hacker olmaya calısanlara yonelık bır saldırı duzenledık ve kısısel verılerıne sızmıs olduk
ıste hacker olmak ıstıyorsan once sıstemı arastırmalı daha sonra kıtleyı arastırmalı ve en son olarakda mantık yuruterek
kıtleye saldırı duzenlemelısın
beyaz veya sıyah secım sana kalmıstır... once herkes saldırı amaclı baslar daha sonra guvenlıge doner olay

ama hacker hacker dır amacın ne olursa olsun dogru yoldan sasma....

yontemler kısmına gelınce bır cok yontem ıle kısısel verılere sıza bılırsın kısının maıl adresını alabılırsın vs vs vs vs
ne yapmak ıstedıgını bılmen sart ama

golevez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok aydınlatmalık bir olay yok arkadaşlar. Olay programlama dilinden ziyade işletim sistemine hakimiyette. Programlama işin küçük kısmı. DDOS atacaksanız yazarsınız program ama bunun için dil çok büyük önemde değil. Zira DDOS da hacking değil :)

Demem o ki bu iş öyle forum köşelerindeki iki kıçı kırık uygulama ile olan işler değil. Disiplinli, ve sabırlı incelemelerin sonucu.

Galiba forumdaki hackeri yakaladık arkadaşlar :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu varsayımının gerçek olması için tüm üyelerin Hacker olmadığını tek tek ispatlaman gerekir.
Kimse çıkıp da zaten ben Hackerım demez, kendini ifşa etmez meraklanma :D

Sen Kendini ifsa etmissin ama , burada hacker yok denince hemen balik gibi atlayip cevap yazmissin :)

golevez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu bilgisayar sistemleri kendi dilimizde olsa neler yaparız da biz Türkler. Bilgisayar ile ilgili herşeyden biraz anlıyorum ama şu programcılığı bir türlü çözemedim gitti.
http://www.mavi1.org/videolar.htm

soruyu soran arkadaş da şu videoları izlesin. birçok program birçok yöntem kullanıldığını hemen anlayacaktır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hacker Olmak İcin olaylara farklı acıdan bakmak gerekir yani farklı farklı diller bilmeli öncelıkle programalama mantıgını öğreniniz sonra her dil kolay gelıcekdir. 1 ve 2. sv diller dışında. C#, JavaScript, Pyton, php vb. diller bilmeniz yetmiyor yanı sıra Veritabanı programcılıgı ve İşletim Sistemlerini İyi Bilmeniz Gerekir... ve gelelim zor ve zevkli olan dillere ''Assembly ve Fortran'' Asembly: Direk İşlemciye Hitap Eden ve küçük boyutlarda virüs oluşturabilirsin. Fortran: Diyer Dillere Ağır Basan MATEMATİK'sel İşlemleri ile İleri Seviye Güvenlik duvarları oluşturmaya veya şifrelerini kırmaya yarıyabilir.