İşte son 10 yılın en iyi otomobili

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
İşte son 10 yılın en iyi otomobili

veyron.jpg

Bugatti Veyron 16.4 ve 16.4 Grand Sport'un, dünya otomotiv basınının önde gelen iki yayını BBC televizyonu Top Gear programı ve ABD'de yayımlanan Robb Report dergisi tarafından ''Son 10 yılın otomobili'' olarak açıklandığı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, dünya otomotiv basınının en saygın yayınları arasında yer alan İngiliz BBC televizyonu Top Gear programı Bugatti Veyron 16.4'ü, ünlü Amerikan lüks yaşam dergisi Robb Report ise Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport'u On Yılın Otomobili olarak ilan etti.
Her iki yayın da Bugatti Veyron 16.4 ve Grand Sport'un tüm sınıflandırmalara meydan okuyarak, tarihteki yerlerini ve itibarlı şöhretlerini tümüyle hak ettiklerini açıkladı.
Jeremy Clarkson'ın önderliğindeki BBC TV Top Gear programı tarafından konuya ilişkin olarak, ''Otomotivin düsturunu yazan bir otomobil, muhteşem bir mühendislik yapıtı, gerçek anlamda bir Concorde etkisi... Top Gear On Yılın Otomobili, Bugatti Veyron'dur'' açıklaması yapıldı.
Robb Report'un seçici jürisi de üstü açık versiyon olan Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport'un ''On Yılın Otomobili'' olarak bütünüyle standart oluşturduğunu ifade etti. ''Estetik ve güç'' misyonunu yerine getirmesi nedeniyle jüri üyelerinin övgüsünü toplayan araç, jürinin tamamının oyunu aldı.

-VEYRON'UN ÖZELLİKLERİ- Bugatti Veyron, 16.4, 407 km/s azami hıza sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlıyor. Fiyatı vergiler hariç 1,2 milyon avro olan otomobilden sadece 300 adet üretilecek. Temmuz 2009'dan itibaren pazara sunulan Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport'un azami hızı ise yine 407 km/s ve 0-100 km/s hızlanmasını 2.7 saniyede tamamlıyor. Grand Sport, vergiler hariç 1.4 milyon avro olarak alıcısına ulaşıyor.

Kaynak

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Aynı zamanda 'tüm zamanların' en hızlı otomobili oluyor kendisi.

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Daha "En" neleri var bilmem ama bu harika görünüyor.:)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Araba göerçekten süper ama almak için Arabistan'da kral olmak lazım.Bu arabayı alması+ bunun vergisi + benzini.Nasıl ödenir bunlar :huh:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Aslında kalkışta en hızlı. (yukarıda yazmayı unutmuşum) Yoksa uzunda buna da toz yutturan yok değil. (bkz: SSC Ultimate Aero TT)

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Mc Laren F1'i tek geçerim !

mclarenf1side.jpg

F1-5.gif

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
veyron tokatlıyor ama.:)

Önemli olan "en hızlı"sını yapmak değil aslında, o yüzden hızı ne kadar çok olursa olsun karşılaştırılacak birçok kriter var.

Mercedes'e herkes binebiliyor, ama Bugatti'yi herkese satamıyorlar, sebep güvelik. Çünkü Bugatti'ler çabuk devrilme, yan yatma özelliğine sahip. O nedenle de Bugatti satın alabilmek için önce bir takım testlerden geçmen gerekiyor; o testleri geçemezsen değil 1.4 milyon avro, 14 milyar avro versen yine de satın alamıyorsun.

Dolayısıyla Bugatti'den daha hızlı otomobiller yapılabildiği halde yapılmıyor olmasının sebepleri var. Nitekim Bugatti, zarar eden bir araç, sadece prestij için üretiliyor hiç kâr etmiyor. Yani aslında "tokatlama" dediğin şeyin firmaya getirisi yok, bilakis götürüsü var. O yüzden maalesef senin tabirinle asıl tokatlanan Bugatti. :)

Her ne kadar hızı hayranlık verse de, bu arabanın tipini hiç sevemedim. İçi de dışı da aşırı derecede tipsiz geliyor bana. Fakat Lamborghini dersen, bence çok daha özel, keza Mercedes'in üst sınıfları da öyle.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Önemli olan "en hızlı"sını yapmak değil aslında, o yüzden hızı ne kadar çok olursa olsun karşılaştırılacak birçok kriter var.

Mercedes'e herkes binebiliyor, ama Bugatti'yi herkese satamıyorlar, sebep güvelik. Çünkü Bugatti'ler çabuk devrilme, yan yatma özelliğine sahip. O nedenle de Bugatti satın alabilmek için önce bir takım testlerden geçmen gerekiyor; o testleri geçemezsen değil 1.4 milyon avro, 14 milyar avro versen yine de satın alamıyorsun.

Dolayısıyla Bugatti'den daha hızlı otomobiller yapılabildiği halde yapılmıyor olmasının sebepleri var. Nitekim Bugatti, zarar eden bir araç, sadece prestij için üretiliyor hiç kâr etmiyor. Yani aslında "tokatlama" dediğin şeyin firmaya getirisi yok, bilakis götürüsü var. O yüzden maalesef senin tabirinle asıl tokatlanan Bugatti. :)

Her ne kadar hızı hayranlık verse de, bu arabanın tipini hiç sevemedim. İçi de dışı da aşırı derecede tipsiz geliyor bana. Fakat Lamborghini dersen, bence çok daha özel, keza Mercedes'in üst sınıfları da öyle.

Hocam araba 1001 bg. 16 silindir, 4 tane turbo var. o yapmasın da ben mi yapayım :) 407 km/s inanılmaz bir hız değil bu özellikte bir araç için. Ama Mc Laren 12 silindirli ve 627 bg. Son hızı 387 km/s.

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
bunun beyaz olanını beğeniyorum bende :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
hiç hoş bir görüntüsü yok onu alcak kadar param olsa dahi almam görünüş sıfır..

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383

Ben halk arasındaki söylenişiyle tokatlama dedim.:) Geçiyor mu hepsini? evet geçiyor. Araba muhabbeti böyle, ben ne yapayım abi.:tongue:
Yoksa işin o boyutunu düşünürsek tamamen farklı bir yerde buluruz kendimizi. Ayrıca Lamborghini'den hiç haz etmem, Mercedes dersen anlaşırız tabii.:)

mr_rain42,
Biliyorum hocam, izlemiştim daha önce. Sonuç olarak Veyron kazanıyor ama bakılması gereken söylediğin gibi o değerlerle nasıl daha hızlı kalkıyor olması.
Hayır pilotaj diyeceğim ama, başka bir video'da da M3'ün Veyron'dan hızlı kalktığını görüp yamulmuştum. Anlamıyorum ben bu işten.

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
bukadar para verilirmi yaw bi arabaya olsada vermem bmw herdaim tercihim şık klas güvenli ayrıca merak ediyorum 417 km yi hangi yolda yapıcaksınız kadıköy sahildemi :D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bugatti veyron acımaz ..:D

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
1993 model ama hayranım gerçekten bu arabaya. Hem iç ve dış dizaynı hem de motoruna :)

Ben de çok seviyorum mc laren i, ne kadar lamborghini desem de onun yeri hep ayrı:) Ayrıca o aracı süren de sesten rahatsız olacağı için kulaklık kullanıyor, süper bişi ya:D

de Cuellar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En iyi derken? En hizli belki, en pahali muhtmelen. 2 kucuk cocuk, bebek arabasi, Istanbul trafigi falan diye ust uste ekleyince birden ise yaramaz hale gelir. En iyi araba isimi en ucuza goren arabadir.