Bu konuyu okuyanlar

Katılım
24 May 2017
Mesajlar
7,170
Reaksiyon puanı
628
Puanları
113
Yaş
22
210920181005155553960_2.jpg

Aslı Enver, 10 Mayıs 1984 tarihinde Londra'da ailesinin ikinci çocuğu olarak doğdu. Bir ağabeyi bir de kız kardeşi var. Annesi Dilek Hanım eğitim için Türkiye'den Londra'ya gittiğinde tekstilci babasıyla orada tanışıp evlenmiş. İlkokulu Londra'da okudu. Aslı Enver 1996 yılına kadar 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra'dan İstanbul'a taşındı. Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Haliç Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 2003 yılında Hayat Bilgisi adlı dizide oynadı, 2007 yılında Kanal D'de yayınlanmaya başlayan Kavak Yelleri adlı gençlik dizisinde başrol Mine Ergun karakterini canlandırdı.Aslı Enver Enver kimdir ve nerelidir? Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitim alan Aslı Enver ailesi ile beraber 12 yaşındayken İngiltere’den Türkiye’ye gelmiştir. İstanbullu Gelin dizisinin Süreyya’sı Aslı Enver hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz… Aslı Enver kimdir? Nerede doğdu, boyu, kilosu, oynadığı diziler ve filmler… Aslı Enver, 2007 – 2011 yılları arasında Kavak Yelleri adlı dizide İbrahim Kendirci, Dağhan Külegeç, Pelin Karahan, Sarp Apak ile birlikte başrolde oynadı. 2012 yılında yine başrolde Suskunlar dizisinde oynadı. 2013 yılında da Kayıp dizisinde ve Tamam Mıyız? adlı sinema filminde oynadı. Aslı Enver, 13 Temmuz 2012 tarihinde oyuncu Birkan Sokullu ile evlendi. 26 Ağustos 2015 tarihinde boşandıklarını duyurdular. Aslı Enver 2012 yılında kendisi gibi oyuncu olan Birkan Sokullu ile evlenmiş ve 2015 yılında boşanmıştır. Star TV’de yayınlanan ve başrolünü Özcan Deniz ile paylaştığı İstanbullu Gelin dizisinde Süreyya Boran karakterine hayat veren Aslı Enver, 1.68 metre boyunda, 55 kilo ve Boğa burcudur. Bu arada İstanbullu Gelin dizinde Süreyya rolünde izlediğimiz Aslı Enver’in oyunculuğunu da daha üst noktaya getiren, bugüne kadar oynadığı rolleri unutturan ve parlamasını sağlayan nedenlerden biri de bu ekibin başarısı kanımca. İstanbullu Gelin, yönetmeni, senaristi ve oyuncu kadrosu gibi artılarıyla gelişim alanı için önemli bir fırsat sunuyor.

ASLI ENVER KİMDİR?

Aslı Enver 10 Mayıs 1984 yılında İngiltere Londra’da dünyaya geldi. Babası Kıbrıslı bir Türk olan Aslı enver 3 kardeştir. 12 yaşına kadar İngiltere’de yaşayan Aslı Enver ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşmiştir. Liseyi Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyan genç oyuncu daha sonra Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümüne devam etmiştir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi almıştır.

Kariyerinin henüz başlarındayken 2002 yılında TRT’de yayınlanan bir sit-com’da küçük bir rol almış ardından “Ayna” adlı kısa filmde oynamıştır. 2007 yılında yayınlanan, İbrahim Kendirci, Dağhan Külegeç, Pelin Karahan ve Sarp Apak gibi oyuncularla başrolü paylaşan Aslı Enver “Mine” karakteriyle hafızalara kazınmıştır.

Aslı Enver 2012 yılında kendisi gibi oyuncu olan Birkan Sokullu ile evlenmiş ve 2015 yılında boşanmıştır. Star TV’de yayınlanan ve başrolünü Özcan Deniz ile paylaştığı İstanbullu Gelin dizisinde Süreyya Boran karakterine hayat veren Aslı Enver, 1.68 metre boyunda, 55 kilo ve Boğa burcudur.

Aslı Enver’in rol aldığı diziler ve filmler:

2017 – İstanbullu Gelin (Süreyya Boran) (TV Dizisi)
2017 – Öteki Taraf (Ece) (Sinema Filmi)
2016 – Kış Güneş (Nisan) (TV Dizisi)
2015 – Mutlu Ol Yeter (Zeynep) (TV Dizisi)
2015 – Kardeşim Benim (Zeynep) (Sinema Filmi)
2014 – Bana Artık Hicran De (Hicran Eyüpoğlu) (TV Dizisi)
2013 – Tamam mıyız? (Beste) (Snema Flm)
2013 – Kayıp (Özlem Albayrak) (TV Dizisi)
2012 – Suskunlar (Ahu) (TV Dizisi)
2012 – Rakı Masası (Kısa Film)
2007 – 2010 – Kavak Yelleri (Mine Ergun) (TV Dizisi)
2003 – Hayat Bilgisi (Hazal) (TV Dizisi)
2002 – Ayna (Kısa Film)
2002 – Uzay Sitcomu (TV Dizisi)

Tiyatro oyunları:

Personel, Craft Kadıköy
Evcilik Oyunu, Pera Tiyatrosu
Yangın Yerinde Orkideler, Pera Tiyatrosu
Eski Fotoğraflar, Haliç Üniversitesi

230320181707457891676.jpg


İSTANBULLU GELİN KONUSU NEDİR?

İstanbul’da yaşayan Süreyya genç yaşta annesini ve babasını kaybetmiş hayatın ağır yükünü sırtlamış çok güzel ve gururlu bir genç kızdır. Ansızın karşısına çıkan Bursa’lı zengin ve karizmatik iş adamı Faruk’a aşık olup Bursa’ya gelin gitmesiyle başlayan dramatik bir aşk hikayesi. İstanbul’da yetişmiş olan Süreyya özgürlüğüne düşkün, modern bir kadınken, Faruk ise modern görünümüne rağmen ailesine, gelenek ve görenekleri sıkı sıkıya bağlıdır.

Süreyya eve adımını atarken ev halkını yavaş yavaş tanıyacaktır. Herkesin tek hakimi olmak isteyen kayın validesi Esma hanım, tek işi genç kızın ayağını kaydırarak onun statüsünü elde etmek isteyen eltisi İpek, Kocasının her biri birbirinden sorunlu olan kardeşleri Fikret, Osman ve Murat ile boğuşurken Faruk ise hiç hesapta yokken ortaya çıkan sürpriz düşmanıyla baş etmek zorunda kalacaktır. Olaylar geliştikçe neredeyse 400 yıldır tüm haşmetiyle dimdik ayakta duran konak temellerinden sallanacak ve tüm aile bundan nasibini alacaktır.

Yapım: O3 Medya

Yapımcı: Onur Güvenatam

Drama Direktörü: Lale Eren

Yönetmen: Zeynep Günay Tan-Deniz Koloş

Senaryo: Teşrik-i Mesa

İstanbullu Gelin: Cuma akşamları evdeysek sebebi var

Türkiye’deki dizilerin başarısını başrol oyuncularına bağlamayı bırakalı bir zaman oldu sanırım. İlk tanıtımları yapıldığı zaman “Özcan Deniz dizisi” damgasını yiyen İstanbullu Gelin, artık hepimizin dizisi.

Yazıp yönettiği ilk film Köksüz ile akılda kalan bir işe imza atan Deniz Akçay ile Armağan Gülşahin, Ayşe Işıkmen ve Selin Yaltaal’dan oluşan Teşrik-i Mesai ekibinin senaryosunu yazdığı, Öyle Bir Geçer Zaman Ki’den tanıdığımız Zeynep Günay Tan ve Deniz Koloş’un yönettiği İstanbullu Gelin, ikinci sezonunda muazzam bir başarıya imza attı. Yan karakterlerin hikayelerine yer vermeyi, ana karakterlerini defolarıyla çizmeyi ihmal etmemeyi, dramı da komediyi de dengesini şaşmadan vermeyi başaran dizi ileride de pek çok kez izlenecek bir potansiyel taşıyor. İlk bölümleri çok tutan dizilerin ikinci sezona gelemeden birkaç bölümden sonra fire verdiği sektörde ikinci sezonu ilkinden daha çok beğenilen nadir işlerden biri oldu İstanbullu Gelin.

Yeni Asmalı Konak olmadı

İstanbullu Gelin’in ilk bölümleri Özcan Deniz’in bir diğer dizisi Asmalı Konak ile benzerlikler taşıdığı için çokça karşılaştırılmıştı. Ancak İstanbullu Gelin, karakterlerini ilmek gibi işledi, seyircilere benzersiz anlar sundu, şimdiye kadar bir Türk dizisinde en iyi yazılmış ve muazzam oynanan psikolog sahnelerine yer verdi ve kötüyü kötü yapan nedenleri irdeledi. Tüm bunları yaparken izleyiciyi de Boranların evinin misafiri yaptı. O nedenledir ki hem şu sıralar ekranda olan hem de geçmişte yayınlanmış pek çok diziden ayrışıyor ve hemen hemen her bölüm ortaya harika bir iş çıkıyor. Kısacası İstanbullu Gelin yeni Asmalı Konak olmadı ama başka diziler yeni bir İstanbullu Gelin olmaya çalışacak.

Aslı Enver’e çok yaradı

Süreyya rolünde izlediğimiz Aslı Enver’in oyunculuğunu da daha üst noktaya getiren, bugüne kadar oynadığı rolleri unutturan ve parlamasını sağlayan nedenlerden biri de bu ekibin başarısı kanımca. İstanbullu Gelin, yönetmeni, senaristi ve oyuncu kadrosu gibi artılarıyla gelişim alanı için önemli bir fırsat sunuyor.

Fırat Tanış, Fatih Koyunoğlu, Salih Bademci ve İpek Bilgin

Şüphesiz dizinin oyuncu kadrosunun hepsi özenle seçilmiş ancak birkaç isimden bahsetmemek haksızılık olur. Tiyatro sahnelerinde de harikalar yaratan usta oyuncular Fırat Tanış, Fatih Koyunoğlu, Salih Bademci ve tabii ki İpek Bilgin muazzam sahnelere imza atıyorlar. Diziye bu sezon katılan bir başka usta oyuncu Tamer Levent’i de unutmamak lazım.

Sakız gibi uzatmadan da 2.5 saatlik dizi yazmak mümkün

Seyircileri bir hikayeye ortak edip, en defolu karakterlerine bile inandıran İstanbullu Gelin; klişe yollara girmeyerek, beklenmedik sahnelere ters köşe müzikler seçerek, yeri geldiğinde sevilen bir oyuncusuyla senaryo gereği vedalaşmayı göze alarak, 2 saati aşkın süresine karşın konuları sakız gibi uzatmayarak seyirciye böyle bir dizinin de mümkün olabileceğini ispatladı. İleride adının Süper Baba, İkinci Bahar gibi kült dizilerle anılacağı aşikar. Üçüncü sezonu şimdiden merakla bekliyoruz.

Kaynak: Akşam
 

Nativist

Asistan
Katılım
1 Ocak 2012
Mesajlar
152
Reaksiyon puanı
10
Puanları
18
Çoğunluk Aslı Enver'i Kavak Yelleri ile tanımıştır :)
 

Son mesajlar

Üst