İstanbul'da trafik paralı oluyor!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan AliA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
530
İstanbul trafiğine ücretli sistem geliyor. Herkesi canından bezdiren İstanbul trafiğinin kilidini Londra modeli açacak.

trafige-ingiliz-modeli-geliyor-3827226.Jpeg

Trafik sıkışıklığının ücretlendirilmesine dayanan modele göre, İstanbul'da trafiğin kilitlendiği bölgelere yoğun saatlerde giren araçlar ücret ödeyecek. Takılan çiplerle takip edilecek olan araçlar, trafiği yoğun bölgelere girdiği anda ücrete tabi olacak.

SIKIŞIKLIK % 30 AZALACAK

Bu sistemle, o bölgelere girecek araç sayısının 70 bin azalması bekleniyor. İstanbul trafiğinin azaltılmasına yönelik olarak yaptıkları çalışmalar konusunda Akşam gazetesinden Deniz Çiçek'e bilgi veren İstanbul Ulaşım A.Ş Genel Müdürü Ömer Yıldız, temel amaçlarının, trafiği azaltıp toplu taşımayı özendirmek olduğunu belirterek, bu amaçla hedefledikleri modellerden en önemlisinin, Londra örneği olduğunu kaydetti.

Yıldız, bu modelin, trafik sıkışıklığının ücretlendirilmesine dayandığını kaydederek, kentte, trafiğin yoğun olduğu bölgelere, yoğun saatlerde giren araçlardan ücret alınacağını ifade etti. Yıldız, 'Belli bir bölgeye giriş çıkışlarda günün belli saatlerinde kullanımına göre ücretlendirme yapılabilir. Ücret, trafik sıkışıklığına göre değişken olabilir' dedi.

ÜCRETLENDİRME BANKA HESABINDAN DÜŞEBİLİR

Yıldız, bu model sonucunda, trafikte yüzde 15-18 , sıkışıklıkta yüzde 30 azalma meydana gelirken, seyahat süresinden yüzde 30 oranında tasarruf sağlandığını ifade etti. Yıldız, Londra modeliyle, toplamda da trafiğin sıkışık olduğu bölgeler giren araç sayısında 70 binlik azalma yaşandığını dile getirdi. Ücretlendirmenin nasıl yapılacağına da açıklık getiren Yıldız, belirlenen bölgelere konan kameraların, araç plakalarını okuyacağını kaydederek, 'Aracın girdiği bölge ve kaldığı süreye göre araç sahibine fatura kesiliyor. Bu sistemin kurulmasını öneriyoruz. Çok zor değil. Mevcut teknolojik imkanlarla çözülebilir. Ücretlendirme banka hesabından otomatik olarak düşebilir' diye konuştu.

DÜNYA BU İSTİKAMETE GİDİYOR

Yıldız, bu projeyi öncelikli hedefleri arasına koyduklarını vurgulayarak, 'Bunu biz yapmasak da zaten yapılacak. Dünya bu istikamete doğru gidiyor. Türkiye'de de yapılabileceğini düşünüyoruz' dedi. Yıldız, sistemin İstanbul'un yanı sıra trafik yoğunluğu yaşanan diğer büyük şehirlerde de uygulanabileceğini aktardı.

TABELADA 'C' VARSA GİRİŞ PARALI

Londra'da uygulanan 'congestion charge' sisteminde para ile girilecek bölgeler kırmızı 'C' harfi ile gösteriliyor. Şehir merkezine giren araçlar 8 sterlinden (yaklaşık 20 lira) başlayan ücretler ödüyor. İşte Chelsea Bridge üzerindeki bu tabela, kent merkezindeki ünlü Sloane Square'in paralı olduğunu gösteriyor.

İLK HEDEF TARİHİ YARIMADA

İstanbul'da bu modelin ilk uygulanacağı yerin tarihi yarımada olacağını kaydeden Yıldız, 'Önce orada uygulanır, daha sonra genişletilir. Biz bunu Ulaştırma Şurası kapsamında önerdik. Uygulayacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir' dedi.

'OTOMOBİLSİZ GÜN' İLAN EDİLSİN

Yıldız, tüm dünyada olduğu gibi 22 Eylül'ün Türkiye'de de 'otomobilsiz gün' ilan edilmesinin de hedefleri arasında olduğunu kaydederek, 'Otomobilsiz gün getirilmesini teklif edeceğiz. Uygulanmasını istiyoruz. Avrupa'da uygulanıyor. Bu günün ilan edilmesi de bir motivasyon olacak. Küçük tasarruflar dahi trafiği rahatlatır. Böyle bir gün İstanbul trafiğini rahatlatır' diye konuştu.

Milliyet

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
otomobil aldığım için özel tüketim vergisi alınıyor hemde üstüne sen bunu kullanacaksan para vereceksin dünyanın en saçma fikri ozaman ötv yi kaldırsınlar

Nemre

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
29
otomobil aldığım için özel tüketim vergisi alınıyor hemde üstüne sen bunu kullanacaksan para vereceksin dünyanın en saçma fikri ozaman ötv yi kaldırsınlar
ÖTV'yi trafiği rahatlatmak için mi alıyorlar sanıyordun, ÖTV tamamen duygusal!! nedenlerden ötürü alınıyor.

michuozawa

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
493
saçmalığın daniskası...

St. Benoit

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6
tarihi yarımada mı ? U*an yine kabak Fatih' in başına patladı. Evimize girmek için de para verecez ya yuh !

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu fikir trafiği rahatlatmak için değil dei İstanbul trafiğinin yoğunluğundan cebine para koymak isteyenlerin fikrine benziyor.

<SxA>

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Her şeye zam getirdiniz hala parayı nerden yürütürüz diye ne fikirler buluyorlar ya

S

SDN Okuru

SDN Okuru
süper olacak. trafikten soğuttunuz adamı. 500 mt için yarın saat beklemek haksızlıktı. harika bir adım.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ÖTV'yi trafiği rahatlatmak için mi alıyorlar sanıyordun, ÖTV tamamen duygusal!! nedenlerden ötürü alınıyor.

yok yani benmi yanlış düşünüyorum adı üzerinde özel tüketim vergisi yani ben özel arabama bineceğim diyorum tamam ozaman ver ekstra vergisini diyor tamam veriyorum eeee şimdi sen özel arabanla trafiğe çıkamazsın yok ya ben kendi aracımla istediğim gibi yola çıkamayacaksam bu nasıl özel tüketim oluyor

enable

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Yarımada için faydalı olacaktır. Ancak Otobüs ve Metro'nun daha fazla olması lazım. Malum toplu taşımada bile trafik var artık :)

siriusian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3 sene Londra'da yaşamış biri için bence geç kalınmış bir durum ve kesinlikle saçmalık değil gerçi bazı detaylar atlanmış mesela bu ücretli durum yolların kalabalık olduğu hafta içi saatlarinde geçerli mesela sabah 8 ve akşam 19 gibi ve hafta sonları ücretlendirme yok. Bazı arkadaşlar ötv vs'den bahsetmiş tamam yurt dışında arabalar uygun fiyatta ama devlet parktan ve sigortadan çok büyük para kazanıyor yani bence pek büyük fark yok hatta yerine göre bizde araba almak daha kolay..

engerex

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
26
HGS'den tahsil etsinler.

-Hewal-

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Yakında kontağı çevirdimğmiz an para kesmeye kadar gider o yüzden sinekten yağ çıkarma diyorum

sdelta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
140
İş yerim şehir merkezindeyse her arabayla gidişte 20 lira mı vereceğim ? Birde ek park parası... Saçmalık.

IThelp

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Şimdi ben Taksime yakın oturuyorum diyelim emin önündeyim eve gideceğim yolum mecburen orda geciyor ve ki coğu zaman öyle eve gittiğim icin paramı ödeyecem tam sacmalığın daniskası cok olmaya başladılar nerdese aldığımız nefese bile para alacaklar gerci onuda ödüyoruz türlü türlü vergiler altında.

mendocino

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
81
İçinde para alma fikri olan hiçbir sistem devlete göre saçma değildir. Sigaradan, elektronik eşyadan bilmem neden saçma paralar alınırken ben içmiyorum daha fazla vergi alınsın diyen arkadaşlar geliyor aklıma, ee ödeyin o zaman pis fakirler benimde arabam yok. Şimdi çıkıp birisi aynı şeymi der tabiki aynı sigarayla araç aynı şey değil ama herkes hakettiği gibi yönetilir ve yaşar bizim millete müstehak.

semih61

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
43
sadece belirli saatlerde olmalı. örneğin akşam 20 00 den sabah 06 00 ya kadar ücretsiz olmalı.
kimse mızmızlanmasın o trafikte saatlerini kaybedeceğine toplutaşıma kullan trafikte rahatlamış olur

forumstar

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Care Bisiklet!! Bisiklet yollari ve bisikletlilere saygi... !!

blackdown

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yakında tuvalete girmek için ayrı tuvalette ihtiyacımızı görmek için ayrı para alacaklar

Oekry

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sorunumuzu çözmek için bize başka bir sorun sunuyorlar. KDV devam ediyor : Kazık Daima Vatandaşadır.

HRNKC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
20
İstanbul, Türkiye' nin en büyük çiftliğidir. Burada hayvanların etinden, sütünden, derisinden, kemiğinden, iliğinden kazanç sağlanır. Sürünün çobanına saygılar...

VincentVega

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Milleti toplu taşımaya yönlendirmek istiyorlar ancak bu adamlar hiç mi düşünmez arkadaş. Toplu taşıma diyip duruyorsunuz. Biz zaten şahsi aracını kullanmayanlar olmadığı halde toplu taşımada nefes alamıyoruz bir de millet arabasını bırakıp toplu taşımayı tercih ederse vay bizim halimize.

IThelp

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Milleti toplu taşımaya yönlendirmek istiyorlar ancak bu adamlar hiç mi düşünmez arkadaş. Toplu taşıma diyip duruyorsunuz. Biz zaten şahsi aracını kullanmayanlar olmadığı halde toplu taşımada nefes alamıyoruz bir de millet arabasını bırakıp toplu taşımayı tercih ederse vay bizim halimize.

Asıl amacı biliyorum Toplu taşımamacılığı neden diyorlar ama tartışma cıkmasın diye söylemiyorum ama azıcık hatırlatayım (pempe otobüsler)

/xo/

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
226

Bir gün başbakanı 500T ye veya 41AT ye bindirmek lazım. O zaman halimizi anlarlar, kendileri mercedes ile gezmeyi biliyorlar.

-Hewal-

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Aynen toplu taşıma diye bağıranlar zaten hali hazırdaki toplu taşıma araçları millete yetmiyor millet balık istifi gidiyor neyin kafası anlamis değilim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
wc bile arabayla gidiyoruz toplu taşıma kullanmamız gerekiyor.