İstanbul'da sigara yasağında yüzde 97 başarı!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı kapalı alanlarda sigara yasağı uygulamasında İstanbul genelinde yüzde 97 oranında başarıya ulaşıldığı açıklandı. 29 Temmuz 2009 tarihinde başlatılan yasak uygulamasına muhalefet eden bin 780 iş yerine ve bin 100 kişiye de ceza kesildi.

sigara.jpg

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan kapalı alanlarda sigara yasağı uygulaması ile ilgili İstanbul'da gelinen son nokta Beyoğlu Point Otel'de yapılan basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Macit Alemdar ve sigara yasağı uygulamasına destek veren kuruluş temsilcileri ile bazı öğretim üyeleri katıldı.

Toplantıda sigara yasağının uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren gelinen son durum değerlendirildi. İstanbul'un Anadolu Yakası'nda 2, Avrupa Yakası'nda ise 3 ayrı denetim eğitimi verildiğini hatırlatan Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, "İstanbul'da yaklaşık 800 denetçi görev yapıyor. Zabıta ve polislerin de aralarında bulunduğu denetçilerden 293'ü eğitimini aldı. 500 denetçi daha eğitimini tamamlıyor. Bu ekipte yer alan kişiler, işletmecilerle ve bireylerle sempatik ilişkiler kurarak, bu uygulamanın kanun ile ilgili olduğunu ve sigaranın sağlık açısından zararlarını anlatacak. Şuana kadar 52 bin 488 iş yeri denetlendi. Bunlardan aşağı yukarı bin 700'ü kanuna muhalefet etmekten ceza aldı. Bu rakam yüzde 3'e tekabül ediyor. Bu çok büyük bir rakam değil." diye konuştu. Türkiye'de sigara kullanımı kaynaklanan yılda 100 bin ölüm gerçekleştiği anlatan Aydın, bunlardan 17 bin kişinin pasif içici olduğuna dikkat çekti.

SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise kendilerine yasağı uygulamayan iş yerleri ile ilgili şikayetler geldiğini aktardı. En fazla şikayetin Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Beyoğlu ilçelerinden geldiğini söyleyen Dağlı, yasağı uygulamada başarılı olan illeri ise Sancaktepe, Beykoz ve Avcılar olarak gösterdi.
Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Macit Macit Alemdar da uygulamanın sağlık grup başkanlıklarınca ve kaymakamlıklarca koordineli bir şekilde yürütüldüğünün altını çizdi.

Basın toplantısının ardından uygulamaya destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket armağan edildi.

KAYNAK

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şu sıgara yasağına kıl oluyorum.:)

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Ben Yasağın Doğru olduğunu savunanlardanım :)

İstanbulda yaşıyorum yasağı delen bi yer görmedim şuan.

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
yahu sigara içmiyorum ama bu yasağa uymayan %3lük kısımda takılıyorum hep :mad:

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Uygulamanın aynı titizlikle devam etmesini temenni ediyorum.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
beni pek etkilemedi zaten kapalı alanda sıgara içemiyorum dışarda daha iyi oluyo zatiii

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Bu yasak iyi oldu.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
duraklarda da yasak ama herkes içiyor. ne içiyon gibi bakınca da dövecek gibi bakıyorlar

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
bir zamanlar otobüslerdede serbesti hey gidi günner hey

ne çileler çekiyorduk ya

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Okullar mis gibi olmuştur. Eskiden öğretmenler odasına bir girerdik sigara dumanından hocaları göremezdik. Çok yerinde bir uygulama.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
oh iyi olmuş ben zaten sigara içmiyorum

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Sokakta önümde sigara içenlere ve duraklarda yanımda içenlere bir çözüm bulunmadıkça rahat etmeyeceğim :)

llavinya

Dekan
Reaksiyon puanı
92
Aynen. Kokusu,dumanı da sinmiyor mu deli oluyorum.

Felagund

Profesör
Reaksiyon puanı
15
heşey tamam da vapurda serbest olmalı bence. ben kullanmıyorum ama vapurda içilir be :)