Haber İstanbul'da Cuma Günü İçin Sel Uyarısı?

_eyüp

SDN
SDN
8 Temmuz 2022
125
44
28
19

Meteoroloji'nin son hava durumu raporunda yarın beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle 39 kente sarı kodlu uyarıda bulunuldu. Meteoroloji'den yapılan açıklamada "Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.


Meteoroloji'den 'fırtına ve sel' uyarısı

İSTANBUL'A SEL UYARISI​

32 gündür yağışın uğramadığı İstanbul'a ise uyarı Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den geldi. Yarın megakentte sağanak yağmurun beklendiğini söyleyen Şen, "Marmara ve İstanbul yarın akşamdan itibaren yağışlı havanın etkisine girecek. Bugün İstanbul 16 derece, yarın ve hafta sonu lodos etkisiyle 21-22 dereceye çıkacak. Lodos etkisi ile doğudaki hafta sonu kar olasılığı kalktı" ifadelerini kullandı.

CUMA GÜNÜ İÇİN MEGA KENTE SEL UYARISI​

Cuma günü İstanbul'da sel beklentisinin olduğunu kaydeden Şen, "İstanbul'da perşembe gece yarısından sonra şiddetli yağış geliyor. Yağmur cuma günü İzmir'e kadar inecek. Muğla'da sahil taraflarında da görülecek. Bu yağmurlar Karadeniz'e ve Doğu Anadolu'ya gelecek. Cuma günü İstanbul'a sel uyarısı yapacağız. Doğu bölgesine de kar uyarısı yapacağız. Orada kar yağacak" dedi.

"SU BASKINLARINA NEDEN OLUR"​

Şen, "Perşembe gece ve cuma günü Marmara, Trakya, İstanbul, Kırklareli, Çanakkale, Bozcaada, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Kuzey Ege, Edremit Körfezi, İzmir ve Muğla'da yağmur, su baskınlarına neden olur dikkat. Cumartesi-Pazar, Karadeniz İç ve Doğu Anadolu'da kar ulaşımda etkili olabilir" şeklinde konuştu.

"SICAKLIKTA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK YOK"​

Şen sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu akşam Doğu Akdeniz bölgesinde başlayacak yağmur, çarşamba Güney Doğu ve Doğu Anadolu'yu da kapsayacak. Perşembe Marmara'dan başlayacak yağmur; cuma, cumartesi Ege, Antalya, Batı Karadeniz ve iç Anadolu'yu da kapsayacak. Sıcaklıkta önemli değişim yok."

Bu uyarılara karşı tedbirli ve duyarlı olalım!
 
Üst