İsrail, İsrail'e Ait Gemideki Patlamanın Arkasında İran'ın Olduğunu Söyledi

walledia

Profesör
17 Şubat 2018
2,972
4
6,931
708
İsrail savunma bakanı Benny Gantz, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "ilk değerlendirmesinin" Umman Körfezi'nde İsrail'e ait bir gemide meydana gelen patlamadan İran'ın sorumlu olduğunu söyledi.

sdn.jpeg


MV Helios Ray adlı bir araç-taşıyıcı olan gemide Perşembe ve Cuma sabahı arasında patlama meydana geldi. Washington'daki bir ABD savunma yetkilisi, patlamanın su hattının üzerinde, gövdenin her iki yanında delikler bıraktığını söyledi. Nedeni tam olarak netleşmedi ve can kaybı bildirilmedi.

Gantz "Şu anda, yakınlık ve bağlam göz önüne alındığında ilk değerlendirme düzeyinde olduğunu düşünüyorum, benim değerlendirmem bu." dedi, daha derin bir araştırmanın yürütülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İranlı yetkililerden bu konu hakkında bir yorum gelmedi.

sdn.jpeg


BM gemicilik veritabanına göre, gemi Man Adası'nda kayıtlı bir şirket aracılığıyla Ray Shipping adlı bir Tel Aviv şirketine ait.

İsrail Kanal 13 Haberleri, savunma yetkililerinin İran donanmasının zayiattan kaçınmak için hassas bir saldırı başlattığına inandıklarını ve geminin bir kısmına iki füze ateşlediğine inandığını ve hasarın gemiyi batırmayacağını söyledi.

Bir İsrail heyetinin, araştırmak için geminin yanaştığı Dubai'ye gittiğini de sözlerine ekledi.

Reuters raporu ise raporu hemen onaylayamadı.

sdn.jpeg


Kan, sahibine Rami Ungar adını verdi ve Cuma günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hasar iki delik, çapı yaklaşık 1,5 metre, ancak bunun gemiye bağlı füze ateşi veya mayınlardan kaynaklanıp, kaynaklanmadığı henüz belli değil."

İran, Kasım ayında İsrail'i suçladığı üst düzey nükleer bilim adamının öldürülmesine "hesaplanılmış" bir yanıt vereceğini söyledi.

ABD'nin 2018'de İran'a yaptırımları yeniden uygulamaya koymasından bu yana, dönemin başkanı Donald Trump'ın Washington'u İran ile büyük güçler arasındaki 2015 nükleer anlaşmasından çekmesinin ardından Körfez bölgesinde gerginlikler arttı.

Washington, Mayıs 2019'da stratejik Körfez sularında, özellikle iki Suudi petrol tankerinin de dahil olduğu dört gemiye yönelik bir dizi saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. İran ise bu saldırı suçlamasını reddetti.

 
Son düzenleme:
Üst