ISO görüntüleri Windows 10'a nasıl monte edilir

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Üçüncü taraf araçlar olmadan bir ISO görüntüsünün içeriğine erişebilir veya bu içeriğe erişebilirsiniz ve bu kılavuzda, bu görevi Windows 10'da nasıl tamamlayacağınızı öğreneceksiniz.

masaüstü_windows_iso.jpg

ISO görüntüsü
, bir fiziksel diskin (CD, DVD veya Blu-ray) içeriğini depolamak için tasarlanmış bir kap biçimidir. Yazılım şirketleri genellikle bu dosya formatını, fiziksel medyayı nakletmeye gerek kalmadan uygulamaları ve araçları dağıtmak için bir araç olarak kullanır, bu da maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Örneğin Microsoft, Windows 10'un ön izlemelerini test uzmanlarına ve diğer birçok ürüne dağıtmak için bu biçimi kullanır.

Görüntülerle çalışmak için birçok araç bulabilmenize rağmen, Windows 10 ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan ISO dosyalarını yerel olarak bağlama ve bağlama becerisine sahiptir.

Bu Windows 10 kılavuzunda, Dosya Gezgini kullanarak ISO görüntülerini bağlama ve ayırma adımlarında size yol göstereceğiz.

ISO görüntüsü Dosya Gezgini ile nasıl monte edilir?

Windows 10'da, Dosya gezgini kullanarak bir görüntünün içeriğine en az üç farklı yoldan erişebilirsiniz. Dosyaya çift tıklayabilir, içerik menüsü seçeneğini veya şerit menüsünde bulunan seçeneği kullanabilirsiniz.

Çift tıklama ile görüntüyü monte edin

1.
Dosya Gezgini'ni açın.
2. ISO görüntüsünün bulunduğu klasöre gidin.
3. Bağlamak için .iso dosyası dosyasına çift tıklayın.
iso-baglama1.png

Bu adımları tamamladığınızda, ISO dosyası diğer klasörler gibi açılacak ve gerektiğinde içeriğe erişip çıkarmanıza izin verecektir.

Bağlam menüsünden görüntü ekle

Bir ISO görüntüsünü Dosya Gezgini bağlam menüsüyle monte etmek için şu adımları kullanın:

1. Dosya Gezgini'ni açın.
2. ISO görüntüsünün bulunduğu klasöre gidin. .
3. .iso dosyasına sağ tıklayın ve Bağla seçeneğini seçin.
iso-baglama2.png

Adımları tamamladıktan sonra, sol gezinme bölmesinden sanal sürücüyü seçerek görüntünün içeriğine erişebilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyaları (.zip, .tar, .rar vb.) Açmak için üçüncü taraf bir aracınız varsa, aracın ISO görüntülerini açmak için varsayılan uygulama olarak da yapılandırılmış olması mümkündür. Bu olduğunda, görüntüleri bağlama seçeneği görmezsiniz. Bununla birlikte, yine de sağ tıklayıp Aç alt menüsünü seçebilir ve ISO'yu monte etmek için Windows Gezgini seçeneğini seçebilirsiniz.

ISO görüntüsünü ayırma

Görüntüyü artık kullanmadığınızda, Dosya Gezgini'nde Bu Bilgisayar altındaki sanal sürücüye sağ tıklayıp Çıkar seçeneğini belirleyerek dosyanın bağlantısını hızlı bir şekilde kaldırabilirsiniz.

1. Dosya Gezgini'ni açın.
2. Sol gezinme bölmesinden Bu PC'yi genişletin.
3. Sanal sürücüye sağ tıklayın ve Çıkar seçeneğini seçin.
iso_baglama3.png

Bu adımları tamamladıktan sonra, yeniden monte edene kadar resme erişilemez.

Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Peki wim dosyasını nasıl modifiye edebiliriz? (Diyelim ki Windows 10'un içinde gelen Candy Crush gibi gıvır-zıvırları istemiyoruz.)
Onları kurulumdan sonra direkt olarak Program ekle veya kaldır seçeneği üzerinden kaldırabilirsiniz. Ben kurulumdan sonra direkt işime yaramayan tüm programları kaldırıyorum.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Onları kurulumdan sonra direkt olarak Program ekle veya kaldır seçeneği üzerinden kaldırabilirsiniz. Ben kurulumdan sonra direkt işime yaramayan tüm programları kaldırıyorum.
Benim bildiğim kadarıyla bu tarz yazılımları Powershell'i yönetici olarak çalıştırıp, kod yazmadan kaldıramıyoruz; ama siz öyle diyorsanız bir bildiğiniz vardır illa ki.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Ben daemon tools lite kullanıyorum. Ücretsiz ve direk çift tıklama ile imaj dosyalarını rahatlıkla çalıştırıyorum. İstediğim gibi İmaj dosyası oluşturabiliyorum ve kendi imaj kütüphanemi sürükle - bırak ile istediğim gibi kullanabiliyorum.

Bu da alternatif bir yöntem. Kullanabilirsiniz.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Benim bildiğim kadarıyla bu tarz yazılımları Powershell'i yönetici olarak çalıştırıp, kod yazmadan kaldıramıyoruz; ama siz öyle diyorsanız bir bildiğiniz vardır illa ki.
Her programın kendine ait kodu var, Microsoft Store ve Cortana harici (arama çubuğu falan bozulmuş birisinde) kaldırabilirsiniz.

Windows 10 İle Gelen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır? yazdıktan sonra yanına da Tech***** ekleyin, orada kodlar mevcut.​

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Peki wim dosyasını nasıl modifiye edebiliriz? (Diyelim ki Windows 10'un içinde gelen Candy Crush gibi gıvır-zıvırları istemiyoruz.)

Dism++ Ile Önce ıstenmeyen Programları Kaldırirsın Sonra Wim dosyası cıktısını alır ıso ıcıne Montaj yaparsın, Ayrıca Istenmeyen Hızmetleride Devre dısı bırakma sansın var..
Screenshot_2.png

Son düzenleyen moderatör:

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914