İşletim Sistemi Önerisi ve Soru

Bu konuyu okuyanlar

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Merhabalar arkadaşlar benim bu bilgisayarımda daha önceden CS GO, LOL tarzı oyunlar oynayabiliyorken şimdi oynayamıyorum. Oyuna ilk girdiğimde normal sonrasında FPS 50 60 iken, 5-10'a düşüyor ve ağır drop yiyorum. Kullandığım işletim sistemi Win 10 Pro sizce W7 yüklersem sorunum çözülür mü tavsiyeniz var mıdır?

Sistemin özelliklerini ekledim bu bilgisayara 8 GB RAM taksam daha iyi mi olur yoksa saçma para israfı mı olur?
Teşekkür ederim. :)

Ekli dosyalar

• Ekran  1.PNG
    Ekran 1.PNG
    26.8 KB · Görüntüleme: 172
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    15.6 KB · Görüntüleme: 180
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    17.6 KB · Görüntüleme: 189
  • Ekran Alıntısı 4.PNG
    Ekran Alıntısı 4.PNG
    17.6 KB · Görüntüleme: 181

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Merhabalar arkadaşlar benim bu bilgisayarımda daha önceden CS GO, LOL tarzı oyunlar oynayabiliyorken şimdi oynayamıyorum. Oyuna ilk girdiğimde normal sonrasında FPS 50 60 iken, 5-10'a düşüyor ve ağır drop yiyorum. Kullandığım işletim sistemi Win 10 Pro sizce W7 yüklersem sorunum çözülür mü tavsiyeniz var mıdır?
Sistemin özelliklerini ekledim bu bilgisayara 8 GB RAM taksam daha iyi mi olur yoksa saçma para israfı mı olur?
Teşekkür ederim. :)
Evet RAM eklerseniz iyi olur ama yetmez. SSD de lazım size. Anca öyle 10 kullanmaya devam edebilirsiniz. DDR3 1600 MHZ RAM alacaksınız. Birde SATA SSD. Kendi SSD imi öneririm. Crucial BX500 yani. Micron markasının dünyaca ünlü kaliteli marka olan. Momentum Cache özelliği M.2 Nvme hızında çalışabiliyor.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Evet RAM eklerseniz iyi olur ama yetmez. SSD de lazım size. Anca öyle 10 kullanmaya devam edebilirsiniz. DDR3 1600 MHZ RAM alacaksınız. Birde SATA SSD. Kendi SSD imi öneririm. Crucial BX500 yani. Micron markasının dünyaca ünlü kaliteli marka olan. Momentum Cache özelliği M.2 Nvme hızında çalışabiliyor.
Bilgisayar şuan baya yavaş açılıyor ram ve ssd çözüm olur mu diyorsunuz ? Peki şimdi hangi işletim sistemini kullanmam mantıklı olur hız ve performans açısından ?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Aslına bakarsan cihazın oyun oynamaya elverişli değil.

Ram takviyesi yapabilirsin.
@Drift King 'inde dediği gibi SSD' de alırsan açılış hızında Windows arayüzünde hız farkını hissedeceksin.

Oyun başlarında FPS normal iken daha sonrasında büyük bir düşüş söz konusu ise büyük ihtimalle ısı sorunu söz konusu.
Oyun esnasında sıcaklık değerlerinin SS'ini atabilir misin?

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53

@Drift King 'inde dediği gibi SSD' de alırsan açılış hızında Windows arayüzünde hız farkını hissedeceksin.

Oyun başlarında FPS normal iken daha sonrasında büyük bir düşüş söz konusu ise büyük ihtimalle ısı sorunu söz konusu.
Hemen atıyorum 1 dk

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
RAM arttırması yapın ve SSD alın Windows’un biraz daha rahat çalıştığını farkedersin

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Arkadaşlar RAM ve SSD yükseltmesi demişler ki tamamen haklılar, ben sizden HD Tune’dan da test yapmanızı isteyeceğim ek olarak (ölü hücre varsa da dalgalanma yapar).

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53

SS Alamadım ama 80 85 civarı ısı değeri görünüyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar RAM ve SSD yükseltmesi demişler ki tamamen haklılar, ben sizden HD Tune’dan da test yapmanızı isteyeceğim ek olarak (ölü hücre varsa da dalgalanma yapar).

Ekli dosyalar

• hdtune.PNG
    hdtune.PNG
    51.7 KB · Görüntüleme: 177
Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
SS Alamadım ama 80 85 civarı ısı değeri görünüyor

Isı değerlerin biraz yüksek. Aslına bakarsan oyun esnasında max değerler bunlar ise normal fakat bu işlemcinin bu değerlerde verimli çalışacağını düşünmüyorum.

En son ne zaman macun yenilediniz?

Bench testide oldukça dalgalı.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Sistemin özelliklerine göre oyun sürücüleri/ekran kartı varsa Windows 8.1 kurabilirsin. :)
Örneğin: NVIDIA Geforce 820M. Bu benimki. Sen de kendine göre araştırabilirsin. Yoksa Windows 8.1 kurmanın bir mantığı yoktur.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Sistemin özelliklerine göre oyun sürücüleri/ekran kartı varsa Windows 8.1 kurabilirsin. :)
Örneğin: NVIDIA Geforce 820M. Bu benimki. Sen de kendine göre araştırabilirsin. Yoksa Windows 8.1 kurmanın bir mantığı yoktur.
Malesef dostum ekran kartım yok intel paylaşımlı kullanıyor :(

Isı değerlerin biraz yüksek. Aslına bakarsan oyun esnasında max değerler bunlar ise normal fakat bu işlemcinin bu değerlerde verimli çalışacağını düşünmüyorum.

En son ne zaman macun yenilediniz?

Bench testide oldukça dalgalı.
1 sene olmadı

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
a
Kasmaların sebebi budur, bir anda düşme için de HD Tune'dan Error Scan testi yapıp atarsanız iyi olur.
Doğru bu en büyük sebep ama bu bilgisayarlar ben rahatça oyun oynayabiliyordum. Şuan nerdeyse tüm oyunlarda donma kasma vb var pes 2013 oynarken bile oluyor sen düşün yani :(

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
a

Doğru bu en büyük sebep ama bu bilgisayarlar ben rahatça oyun oynayabiliyordum. Şuan nerdeyse tüm oyunlarda donma kasma vb var pes 2013 oynarken bile oluyor sen düşün yani :(
Dediğim testi de yapın, bana sorun HDD'de gibi geliyor, ilk attığınız görselde de çok dalgalanma vardı ve sadece o bile yeter HDD'nin sıkıntıda olduğunu anlamak için fakat bu hatalı hücre sayısını görmek daha iyi ve daha kesin olur.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Kasmaların sebebi budur, bir anda düşme için de HD Tune'dan Error Scan testi yapıp atarsanız iyi olur.
Bir de Windows 8.1 yüklediğim zaman sık sık ağ hatası alıyorum oyundayken bir an kopuyor gelmiyor ağ bağdaştırıcılarından devredışı bırakıyorum geri açıyorum nafile ondan sonra W10 geçtim bunda da arada sıkıntı çıkarsada W8.1 sıkıntılarını çıkarmıyor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bir de Windows 8.1 yüklediğim zaman sık sık ağ hatası alıyorum oyundayken bir an kopuyor gelmiyor ağ bağdaştırıcılarından devredışı bırakıyorum geri açıyorum nafile ondan sonra W10 geçtim bunda da arada sıkıntı çıkarsada W8.1 sıkıntılarını çıkarmıyor.
Onun sebebi de Windows 10'u SSD ile kullanmıyor olmanız, hangi HDD olursa olsun Windows 10 HDD ile sorun çıkarıyor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
bunların kesin çözümü için ssd almam yeterli o zaman bir de ram takviyesi ?
Evet öyle duruyor, birde ekran kartı alırsanız tadından yenmez :)

SSD olarak da @Drift King adlı arkadaş zaten size iyi bir SSD önermişti konunun başında.

Birde SATA SSD. Kendi SSD imi öneririm. Crucial BX500 yani. Micron markasının dünyaca ünlü kaliteli marka olan. Momentum Cache özelliği M.2 Nvme hızında çalışabiliyor.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53

Ekli dosyalar

• asdads.PNG
    asdads.PNG
    29.3 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Oyuna elverişli bir laptop gibi görünmüyor açıkçası. Aslında @Drift King'in dediği gibi bir SSD al, açılış ve yazma ve okuma hızlarında artış yaşayacaksın. Ben Crucial BX 500 ya da Adata SU630 240GB'lık SSD'ler önerebilirim. Eğer FPS dropları varsa bir kaç işe yaramaz program kapatabilirsin ya da Windows 10'da arayüz ayarlarını değiştirerek PC'yi birazcık ferahlatabilirsin.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Oyuna elverişli bir laptop gibi görünmüyor açıkçası. Aslında @Drift King'in dediği gibi bir SSD al, açılış ve yazma ve okuma hızlarında artış yaşayacaksın. Ben Crucial BX 500 ya da Adata SU630 240GB'lık SSD'ler önerebilirim. Eğer FPS dropları varsa bir kaç işe yaramaz program kapatabilirsin ya da Windows 10'da arayüz ayarlarını değiştirerek PC'yi birazcık ferahlatabilirsin.
İşime yarayan yaramayan bütün proğramları kapattım ama o arayüz işini anlamadım

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
UEFI GPT Windows 10.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
İşime yarayan yaramayan bütün proğramları kapattım ama o arayüz işini anlamadım

Şimdi sana anlatayım nasıl yapacağına. Bilgisayar ikonu Sağ tık >> Gelişmiş sistem ayarları >> Performans kutusu içindeki Ayarlar butonu >> En iyi performans için ayarla'ya tıklayarak halledebilirsin.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
windows olarak öneriniz nedir en azından format atalım :D
HDD ile alakası yokmuş sorunun :)
Sisteme RAM+SSD yükseltmesi yapın, Bu bilgisayar'a alt tuşuna basılı tutunca çıkan yerden sol taraftaki bir seçeneğe girince çıkan animasyon ayarlarından bahsediyor arkadaş sanırım.

OS olarak da UEFI olarak Windows 8.1 Single Language öneririm.

furkan1080p

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Şimdi sana anlatayım nasıl yapacağına. Bilgisayar ikonu Sağ tık >> Gelişmiş sistem ayarları >> Performans kutusu içindeki Ayarlar butonu >> En iyi performans için ayarla'ya tıklayarak halledebilirsin.
He tamam biliyorum onu ya onu da yaptım :D