İşlemcime göre anakart ve ram ne almam gerekiyor ?

Bu konuyu okuyanlar

santanke

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Merhabalar şu an kullandığım ekran kartım rx570 anakartımın yanması sonucu yeni anakart işlemci ve ram almam gerekiyor bunun üzerine bir sürü yerde araştırma yaptım bana amd de ayrı intel de ayrı olmak üzere 2 farklı seçenek çıkarttılar fakat karar verme aşaması gerçekten zor bana yardımcı olabilirsenize sevinirim ve bu arada bunlara uygun ram nasıl alınır bilmiyorum yani 3200 3000 falan anlamıyorum bu konudada yardımınıza ihtiyacım var fazla uzatmadan linkleri falan vereyim.

AMD TAVSİYESİ : AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Cache Soket AM4 -- MSI B450M-A Pro Max AMD B450 3200MHz ram olarak ne alabilirim ?

İNTEL TAVSİYESİ : Intel Core i5 10400F 2.90GHz -- Asus Prime B460M-A Intel B460 LGA 1200 DDR4 2933 MHz ram olarak ne alabilirim ?

bu iki seçenekten hangisini almalıyım ve üstüne hangi ram seçeneklerim var 3200 3000 falan olarak link olarak atabilirseniz çok sevinirim hepsiburada indirim olduğu için hızlıdan yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

santanke

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Anakart işlemci ve RAM için bütçe nedir?
Şu an 3000 civarı ilk olarak rami 8 gb alacağım birdahaki ay bi 8 daha alırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

6U2GJ2BE kodlu Özel Toplama Bilgisayar

Anakart olarak b550 ye kayarsanız daha iyi olur bence

Kullandığınız psu modeli ve watt'ı ne kadar acaba
Sharkoon SHP650 V2 650W bunu alacağım yeni olarak

6U2GJ2BE kodlu Özel Toplama Bilgisayar

Anakart olarak b550 ye kayarsanız daha iyi olur bence

Kullandığınız psu modeli ve watt'ı ne kadar acaba
Bu arada anakart modelini link olarak atma şansınız var mı ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Sharkoon almayın

en kötü yukarıdakini alın

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743

santanke

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Tavsiyeniz için teşekkür ederim siz inteli önerdiniz sanırım şöyle diyim 11.nesil için evet iyi fakat şu anda bir bilgisayar almam gerekiyor ve anakarta verecek o kadar param yok ne yazıkki ondan dolayı daha makul bir şey bakıyorum attığım o anakart ile idare edemez miyim ? Bu arada önerdiğiniz ramlar anakartıma uyar mı 3200 mhz falan ? benim istediğim anakarta daha doğrusu

1-Tavsiyeniz için teşekkürler fakat o anakartı almak için bütçem yok intel işlemci alağım sanırım fakat daha uygun bir anakart önerebilir misiniz ?

2-Ram ler adata iyi bir markamı götürürmü beni senelerce sıkıntı çıkarmasını istemem ve 3000 mhz yeterli mi pek bilmiyorumda ?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sharkoon almayın

en kötü yukarıdakini alın
Buna bu kadar para vermeye gerek yok. Yukarıda atılan Sharkoon modeli iyi. İnidirime de girmiş hazır. Yeterli olur yani arkadaşın alacağı sistem için. Sharkoon'da marka olarak iyi bir üreticidir zaten üstelik Alman markasıdır.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim siz inteli önerdiniz sanırım şöyle diyim 11.nesil için evet iyi fakat şu anda bir bilgisayar almam gerekiyor ve anakarta verecek o kadar param yok ne yazıkki ondan dolayı daha makul bir şey bakıyorum attığım o anakart ile idare edemez miyim ? Bu arada önerdiğiniz ramlar anakartıma uyar mı 3200 mhz falan ? benim istediğim anakarta daha doğrusu

1-Tavsiyeniz için teşekkürler fakat o anakartı almak için bütçem yok intel işlemci alağım sanırım fakat daha uygun bir anakart önerebilir misiniz ?

2-Ram ler adata iyi bir markamı götürürmü beni senelerce sıkıntı çıkarmasını istemem ve 3000 mhz yeterli mi pek bilmiyorumda ?
B460 anakartlar Intel sistemlerde Z490 anakartlara göre oldukça fazla fark yaratıyor. Yani alırsanız şu an için 10400F ile pek performans sıkıntısı yaşamazsınız ancak ileriye dönük olmaz. B460 anakartlar 3000 veya 3200 MHz RAM desteklemiyor zaten. En fazla 2933 MHz'de kullanabilirsiniz.

santanke

Asistan
Reaksiyon puanı
40
Ne gibi bir sorun?
yani şöyle ben bunları oyun için topluyorum ve bundan önceki anakartım yandı güç kaynağımla beraber böyle bir sorundan korkuyorum yani benim dediğim

Asus Prime B460M-A Intel B460​

bunu alsam beni uzun bir süre götürmez mi yeterli olmaz mı ve bu anakarta uyumlu olarak kaç mhz ram alabiliyorum ? sizin attığınız ramleri rahatlıkla takabilir miyim ?

Buna bu kadar para vermeye gerek yok. Yukarıda atılan Sharkoon modeli iyi. İnidirime de girmiş hazır. Yeterli olur yani arkadaşın alacağı sistem için. Sharkoon'da marka olarak iyi bir üreticidir zaten üstelik Alman markasıdır.

B460 anakartlar Intel sistemlerde Z490 anakartlara göre oldukça fazla fark yaratıyor. Yani alırsanız şu an için 10400F ile pek performans sıkıntısı yaşamazsınız ancak ileriye dönük olmaz. B460 anakartlar 3000 veya 3200 MHz RAM desteklemiyor zaten. En fazla 2933 MHz'de kullanabilirsiniz.
Peki amd ryzen 3500x alsam ya da 2600x alsam anakart olarak da msi b450m a pro max alsam bunların yanında adata 3000mhz alsam daha mı yararlı olur sizce ? çünkü intel tarafında z490 falan almak için bütçem yeterli değil