İslemcim cok isiniyor

Bu konuyu okuyanlar

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yasklasik 6-7 ay once gaming laptop aldim model, msi gf63 thin 9sc 058xtr .donanimi i5 9300h, 1650 maxq, 8gb ram. ozellikleri boyle ama oyunlarda cpu cok isiniyor asagidaki gibi degerler.klavyenin ustune dokunulmuyor asiri sicak ne yapabilirim bu sicakliklari dusurmek icin
Gta 5
Cpu sicaklik 85-92
Gpu sicaklik 81-83

Csgo
Cpu sicaklik 85-90
Gpu sicaklik 78-82
Mesaj otomatik birleştirildi:

.

Son düzenleyen moderatör:

srpoyo1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
denetim masasını açın güç seçeneklerinden yüksek performanstaysa dengeliye alın eğer hala çözülmediyse plan ayarlarını değiştire girin işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu 5 şer 5 şer düşürüp deneyin olmazsa fanda sıkıntı vardır yada termal macun bitmiştir

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Fanlarda veya sıvı soğutmalarda sıkıntı olabilir bi baktır bilen birisne bence

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hocam aynı şeyi yaşıyoruz. İşlemcimiz aynı zaten. Hiç merak etmeyin bir sorun yok. Sıcaklık değerlerimize kadar aynı. Merak etmeyin bir sorun yok. Ben aldığım firmayla yazıştım 100 dereceye kadar işlemcinin çıkabileceğini ve normal olduğunu söylediler. Havaların ısınmasının da etkisi çok yüksek. Klimalı odada kullandığımda bile sıcaklık değerinde hatrı sayılır düşüş oluyor ben de. Dolayısıyla bilgisayarınızda herhangi bir sorun yok, içiniz rahat olsun.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Hocam aynı şeyi yaşıyoruz. İşlemcimiz aynı zaten. Hiç merak etmeyin bir sorun yok. Sıcaklık değerlerimize kadar aynı. Merak etmeyin bir sorun yok. Ben aldığım firmayla yazıştım 100 dereceye kadar işlemcinin çıkabileceğini ve normal olduğunu söylediler. Havaların ısınmasının da etkisi çok yüksek. Klimalı odada kullandığımda bile sıcaklık değerinde hatrı sayılır düşüş oluyor ben de. Dolayısıyla bilgisayarınızda herhangi bir sorun yok, içiniz rahat olsun.
İşle!ciler 90 dereceye kadar dayanabiliyor diye biliyorum 100 derece çok fazla

srpoyo1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
100 derece dayanabiliyor ama 80 90 fazla dereceler

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Ben güvenmem o kadar ısınan bilgisayara bi baktırırdım ama siz bilirsiniz gene

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Hocam firmalarin dedigine bakmamak lazim fazla ugrasmamak icin oyle diyorlar bende aramistim herseye normal demislerdi.aslinda oyle deil ama bunlar yuksek dereceler maks 85 derece olmasi lazimken 95 kadar cikmasi normal deil

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Sıcaklıklar aşırı değil. 9. nesil Intel işlemciler ısınıyor zaten. Artık 85-90 dereceler normal, önemli olan o sıcaklıkta frekans düşürmemesi.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hocam firmalarin dedigine bakmamak lazim fazla ugrasmamak icin oyle diyorlar bende aramistim herseye normal demislerdi.aslinda oyle deil ama bunlar yuksek dereceler maks 85 derece olmasi lazimken 95 kadar cikmasi normal deil
Gayet normal ya gerçekten. Ben temizliği ve termal macun değişimini kendim yaptıktan sonra bir nevi tecrübesizliğimden kaynaklı şüphelenmiştim. Psikolojik aslında, normalde de o kadar ısınıyordu, ben yaptıktan sonrada ama insanın içine bir kurt düşüyor işte.
Daha sonra hem firmaya hem de forum üzerinden @GörkemSay a danışmıştım, normal olduğunu söylediler. Youtube dan o işlemcinin, bilgisayarınızın testlerine bakarsanız kendiniz de görürsünüz zaten ısıların o derecelere vurduğunu. Bize fazla geliyor evet ama 100 dereceye kadar normal görünüyor yani. Söylenilen gibi frekans düşürüp performansınıza yansımıyorsa sorun yok. Ben MsıAfterburner ile bir kaç gün sıcaklık ve frekansı takip ettim bir sorun görmedim, artık kullanmıyorum kendi haline bıraktım.

Benim kendi fikrimi sorarsanız bilgisayarınızı arada dinlendirerek kullanın içiniz rahat etmiyorsa. Yani gün içinde çok oyun oynuyorsanız ve normal olarak işlemciniz yüksek sıcaklıklara maruz kalıyorsa en azından 2-3 saatte bir ara verin. Gerisinde bir problem yok, sıkıntı oluşturmayacaktır.

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
denetim masasını açın güç seçeneklerinden yüksek performanstaysa dengeliye alın eğer hala çözülmediyse plan ayarlarını değiştire girin işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu 5 şer 5 şer düşürüp deneyin olmazsa fanda sıkıntı vardır yada termal macun bitmiştir
Arkadasin dedigini yaptim deisik bir sonuc aldim vallah saolun hocam bu kadar etki yapcagini beklemiyodum basta gta actigimda bile hemen 75e cikan sicaklik 10 dkkadir 70 anca cikti

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Gordunuz gibi

20 dk felan oldu bu degerlerde gezindi.85 90 dereceler asiri deil ama azda deil yani 1 yilini doldurmamis bir laptop icin benim dusuncem bu sekilde

Ekli dosyalar

• 20200519_154410-1.jpg
    20200519_154410-1.jpg
    172.1 KB · Görüntüleme: 102

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadasin dedigini yaptim deisik bir sonuc aldim vallah saolun hocam bu kadar etki yapcagini beklemiyodum basta gta actigimda bile hemen 75e cikan sicaklik 10 dkkadir 70 anca cikti
En yüksek işlemci durumunu mu düşürdünüz yoksa sadece dengeliye mi aldınız?

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Dengeliye alip planlari ayarlamaya girdim asagida guc secenekleri ayarlam secenegi vardi ona bastim en yuksek islmci durumunu 90 cektim prize takiliykeni yaptim ama

Sizin sonucunuz ne olacak sizde yaptiktan sonra yazin bakalim

srpoyo1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dengeliye alip planlari ayarlamaya girdim asagida guc secenekleri ayarlam secenegi vardi ona bastim en yuksek islmci durumunu 90 cektim prize takiliykeni yaptim ama

çok fazla düşürürseniz ısınmaz ama performans düşer 80 85 90 idealdir

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

Ben zaten dengelide kullanıyordum. O ayarı %100'den çekmek performansı düşürür ama 10 puanlık bir oynama olabilir tabii, çok gerekirse deneyip konuya dönüş yapacağım.
Performansı hiç düşürmeden işlemciye gelen voltajı düşürerek ısınmayı azaltan bir yöntemde var. Konuyu buraya bırakıyorum, belki işinize yarar.

Yigkikt

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Çok bir zararının olacağını düşünmüyorum ama sizi rahatsız ediyorsa performans ayarlarından sonra harici kaliteli bir soğutucu deneyebilirsin