İşlemci Soğutucusu Tavsiyesi ve Kasa Hava Sirkulasyonu(Noctua NH-D14 vs Corsair H100)

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar!
İşlemcime iyi bir soğutucu almak istiyorum. 2 tane soğutucu arasında kaldım. Bir tanesi Noctua NH-D14 diğeri ise su soğutma Corsair H100. Anakarta 1 kiloluk işlemci soğutucu takmak ne kadar mantıklı ve bir risk oluşturur mu yada sıvı soğutma riskine girilir mi? Kullananlardan yorum alabilir miyim? Siz hangisini tavsiye edersiniz? Hangisinde daha iyi performans alırım? Bu arada işlemcim AMD FX X6 6100. Max Payne 3'te ultra ayarlarda 54 derece oluyor ne kadar etki eder?

Bir diğer fikir almak istediğim konu ise kasa hava sirkulasyonu. Thermaltake Element T VK9000 kullanıyorum. Ön taraftan sadece hava alan fan var, üstteki fan dışarıya atıyor, birde arkada egzoz var. Kasanın içi aşağıdaki gibi, eğer Corsair H100 alırsam radyatörü üste koyabilir miyim? Sağ tarafa bir fan daha ekleme şansım da var.

6226IMG-20120731-00688.jpg

Şimdiden teşekkürler :)

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Frio OCK isimli bir soğutucu var. Dev gibi bir soğutucu ve genelde profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Ciddi performans artışları sağlar.

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hava sirkulasyonu tavsiyen var mı? Nerde ya bütün forum :)

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Eski tip kasalardan kablo saklama özelliği yok ve yukarıya H100 radyatörü ve onu soğutan fanı sığmaz işlemci soğutucun 120mm değilse onu değiştir bence, Noctua bana görede çok kaba bu sıcakta yük altında 54 derecede fena değil..

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kablo saklama özelliği derken? O nasıl oluyor? 90mm şu anki işlemci soğutucum. Noctua'dan başka hangi soğutucuyu önerirsin? H100'u sığdırma imkanı yok mu bu kasaya ya :(

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Puf evet bende yok böyle bişey :D bir yolu yok mudur böyle yapmanın acaba?

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
PARA :) birde su soğutma için uygun parçalara ulaşmak ülkemizde zor yurtdışından kargo filan pahalı iş resimdeki yabancı forumdan işlemci için kendi su soğutma hazırlamış, H100 hazır kitdir borularını filan çıkartamıyorsun içinde özel sıvısı filan hazır eksilmiyor fazla uğraşmadan alıp takıyorsun ama kasanında uygun olması gerekiyor bu kasa corsair 500r..

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yarın sabah kabloları arkadan anakarta bağlamayı deniycem bakalım ne kadar başarılı olucam yani anakartın arkasındaki metalden, teşekkür ederim ama radyotör'u yukarı koyabilmem önemli su anda tyjarda 200 mmlik fan var.

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yukarıda belki kesip biçme olabilir radyatör kasanın üzerinde olur H100 iki adet 120mm lik fanlarla geliyor 200mm lik fanı çıkartacaksın orada 2x120mm fanlar ve kasanın üzerinde radyatör olacak ikisi birden kasanın içine sığmaz..

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kesip biçme olmadan 4 cm'i içerde kalsa 4 delik açıp vidayla radyatörü sabitlesem olur mu? :D

Demin ekran kartı kablosunu arkadan bağladım.
b9zv2.jpg

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Radyatör 3cm fanıda 3cm desek 6-7 cm yer lazım birde hava radyatör boyunca dışarı çıkması gerekiyor yani yukarısı delikli hava giriş ve çıkış oması lazım..

[video=youtube;qPAhvIPXU54]http://www.youtube.com/watch?v=qPAhvIPXU54[/video]