İşlemci Isıtma (Fırınlama) hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Yaklaşık 1 yıl önce Toshiba NB-520 model bilgisayarımı normal sekilde kullanıp kapatmıstım. tekrar acmaya calıstıgımda fan bikere dönüp duruyordu hapörlerden cızırtı geliyor ve hiçbirşekilde (Vga,HDMI,Onboard LCD) görüntü alamıyordum fazla umursamadım Gittim yeni bir Acer marka cihaz aldım dün actıgımda cihaz hala aynı durumdaydı . Taaki internette bu ısıtma işlemini görene kadar hemen işyerime gidip cihazın anakartını söktüm ekran kartı zaten yoktu onboard idi . işlemciyi 8-9 Dakika boyunca dikkatli bir şekilde (diğer entegrelere zarar vermeden) 200 derece ısıttım. hiç umudum yoktu acılacagına dair ve oda ne... ekrandan görüntü aldım bilgisayarım çalışıyordu çok şaşırmıştım cunku yetkili servis 500TL fiyat çekmişti ve ben bu sorunu cebimden 5 kurus vermeden çözmüştüm. şuan cihaz hala ilk günkü gibi çalışıyor harika bir şekilde.. merak ettiğim şey ise neden ısıtınca düzeldi ? nereye kadar çalışacak ? ne yaparsam bozulur ne yapmazsam bozulmaz ? bunun mantıklı bir açıklaması olmalı.. şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

Ayyıldız6638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Asıl ben teşekkür ederim. Delid yaptıktan sonra tahminimde çok hafif esneme yaptırdığım için bozulan işlemciye deneyeceğim. İşlemciyi fanlı fırına 200℃ ayarlayıp atacakmıyım ?

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Asıl ben teşekkür ederim. Delid yaptıktan sonra tahminimde çok hafif esneme yaptırdığım için bozulan işlemciye deneyeceğim. İşlemciyi fanlı fırına 200℃ ayarlayıp atacakmıyım ?
Firina atma konusunda bir fikrim yok hocam ben sicak hava tutmustum ama firinda ise yarar sanirim islemcinin tum plastik aksamini cikarin fani vs. Sadece islemci olsun bir sonuca varirsiniz umarim.

Ayyıldız6638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Firina atma konusunda bir fikrim yok hocam ben sicak hava tutmustum ama firinda ise yarar sanirim islemcinin tum plastik aksamini cikarin fani vs. Sadece islemci olsun bir sonuca varirsiniz umarim.
Yeni evleniyom firin fanli isiyi iyi dagitiyo hep tavuk patates tava yapacak degiliz :) ama sicak hava nerden tutabilirim siz 200℃ havayi nerde nasil tuttunuz?

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Yeni evleniyom firin fanli isiyi iyi dagitiyo hep tavuk patates tava yapacak degiliz :) ama sicak hava nerden tutabilirim siz 200℃ havayi nerde nasil tuttunuz?
Hocam 200 olmasa bile en az 120 130° sart ve bu sicak havayi zamaninda sicak hava istasyonu ile tutmustum

Ayyıldız6638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
200 derecede entegrelerin lehimi hasar görür mü ? Entegreler ayrilip düşermi acaba ? Bir de bilginiz varsa islemden sonra anakarta takinca bir sorun cikarip anakarta yada anakart pinlerine zarar verir mi ?

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
200 derecede entegrelerin lehimi hasar görür mü ? Entegreler ayrilip düşermi acaba ? Bir de bilginiz varsa islemden sonra anakarta takinca bir sorun cikarip anakarta yada anakart pinlerine zarar verir mi ?
Evet o konuyu kac sene once acmistim 200° biraz fazla gelebilir siz dedigim sicakliklarda isi vermeye calisin. Yok hayir anakarta bir zarar vermez dusuncesindeyim benim islemcim onboard seklindeydi o yuzden bisey diyemiyorum..

Ayyıldız6638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sizin sorunun mantikli aciklamasi su. 3 gun once islemci cekirdeklerindeki sicakliklarin birbirine 10 15 derece taktigini gordum ve delid islemi tavsiye ettiler. Yani islemcideki metalin altindan macun degisecek. Neyse demiri normalde mengeneli bi kutuyla sökuyolar. Ben pense ile demiri, elimlede islemcinin kenarlarını tutup cevirmeye kalktim ve sonra jiletle actim. Penseyle ugrasip elimle cevirmeye calisirken islemci cok cok az esnedi ve bu sebepten calismaz oldu az kullanilmis islemci satin aldim. Herhalde sebep esneme. Tamirciye anlatirken transistorlerin yada cam yuzeyin altindaki parcalarin lehiminde sorun olmustur dedi. Benim aklima daha once aklimda kalan firinlama kelimesi geldi. Arayinca bu konuyu buldum. Lehim tam erimese de belki yumusuyor yada genlesiyor. Gevseyen yer oturunca da temas saglaniyor. Diye tahmin ettim.