İşlemci Hızı

Bu konuyu okuyanlar

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Hadi biraz alevlenelim.
Merhabalar, herkesin de bildiği gibi bilgisayarlarda işlemci hızı düşüklüğü mevcut, bu sorunu çözmenin bir yolu var mı?
Model: X555LN

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Intel'in 2/4 yapısında ki U işlemcileri, ısınınca sapıtır ve anlık hız düşüşleri yaşanır. Bu da oyunlarda anlık FPS düşmesine neden olur. Sürekli oluyor ve bu da can sıkıyor.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
aynı şeyi bende yaşıyorum 3.50 civarlardan 2.60 2.70 e düşüyor ani olarak ama çok seyrek oluyordu.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Intel'in 2/4 yapısında ki U işlemcileri, ısınınca sapıtır ve anlık hız düşüşleri yaşanır. Bu da oyunlarda anlık FPS düşmesine neden olur. Sürekli oluyor ve bu da can sıkıyor.
Başka sitelere baktığım zaman bir kullanıcının yapmış olduğu şikayete örnek olarak;
Temel hızı 2.60 GHz turbo boost ile 3.20 GHz, bilgisayarın boşta hızının 3.20 Ghz olduğunu yük altındayken 2.80 GHz indiğini yazıyor.
Kullandığım cihaz tam gücünü kullanırsa hızım boşta 3.20 GHz olur yük altında 3.00 olur ama boşta 3.00 GHz civarı yük altındayken 2.80 GHz civarı oluyor, bu değeri boşta 3.20 GHz yük altındayken 3.00 GHz çıkartamaz mıyız?

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Başka sitelere baktığım zaman bir kullanıcının yapmış olduğu şikayete örnek olarak;
Temel hızı 2.60 GHz turbo boost ile 3.20 GHz, bilgisayarın boşta hızının 3.20 Ghz olduğunu yük altındayken 2.80 GHz indiğini yazıyor.
Kullandığım cihaz tam gücünü kullanırsa hızım boşta 3.20 GHz olur yük altında 3.00 olur ama boşta 3.00 GHz civarı yük altındayken 2.80 GHz civarı oluyor, bu değeri boşta 3.20 GHz yük altındayken 3.00 GHz çıkartamaz mıyız?
Güç seçeneklerinden, işlemci gücünü en yüksek ve en düşükte %100 yaparsın.
Ama ısınınca düşüp geri çıkar bu değer. Bunu sürekli yapar.
Genelde oyun oynarken, render yaparken yani yük altındayken yaşarsın bu durumu.
Normal kullanımda pek yaşamazsın.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
işlemci driverlarınız tammı

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Güç seçeneklerinden, işlemci gücünü en yüksek ve en düşükte %100 yaparsın.
Ama ısınınca düşüp geri çıkar bu değer. Bunu sürekli yapar.
Genelde oyun oynarken, render yaparken yani yük altındayken yaşarsın bu durumu.
Normal kullanımda pek yaşamazsın.
94 derece görüyorum genelde.
Güç seçeneği olarak Asus'un Powe4Gear Hybrid programını kullanıyorum, yararlı bir program mı, kullanmamı tavsiye etmiyorsanız diğer güç seçenekleri olarak Yüksek Performans ve Nihai Performans arasında bir fark var mı acaba, hangisini kullanmalıyım.
Tam.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Güç seçeneği olarak Asus'un Powe4Gear Hybrid programını kullanıyorum, yararlı bir program mı, kullanmamı tavsiye etmiyorsanız diğer güç seçenekleri olarak Yüksek Performans ve Nihai Performans arasında bir fark var mı acaba, hangisini kullanmalıyım.

Tam.
Denemedim hiç.
Ama dengeli ile yüksek performans arasında fark var baya.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032

Tam.
gamebosst tarzı uygulamalın güç seçenekleri yararllı değil yükse
k performansta kullanmanızı öneririm

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Cihaza format attıktan sonra her şeyi tam kurmuştum az önce işlemci tarihine bakayım dedim 2009 yazıyor, tekrardan yükleyeyim dedim, halen 2009 yazıyor, sürücüyü elle yüklemeye kalkıştığımda 2 seçenek çıkıyor (1), hangisini yüklemem gerekiyor.
Sürücüyü Run'da "-overall" komutu ile yükledim, yalnız yükleme ekranına gelmeden önce "bu komut bilinmiyor bu komutu kullanmadan yükleyeceğiz" diyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cihaza format attıktan sonra her şeyi tam kurmuştum az önce işlemci tarihine bakayım dedim 2009 yazıyor, tekrardan yükleyeyim dedim, halen 2009 yazıyor, sürücüyü elle yüklemeye kalkıştığımda 2 seçenek çıkıyor (1), hangisini yüklemem gerekiyor.
Sürücüyü Run'da "-overall" komutu ile yükledim, yalnız yükleme ekranına gelmeden önce "bu komut bilinmiyor bu komutu kullanmadan yükleyeceğiz" diyor.
Up, Please.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    3.2 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
O intele ait birşey değil. Gelmiş konuşuyor. Tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekans kısar tehlikeli duruma gelmesin diye.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Lütfen forum kullanıcılarına saygılı bir şekilde kızınız.
Bir kez daha EFI SHELL in forumu neden bıraktığını anladım. Bilgin, fikrin olmayan konuya yorum yapmayacaksın. Var bu forumun huyunda işte ne yapacaksın. Yakındır bırakmam.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Bir kez daha EFI SHELL in forumu neden bıraktığını anladım. Bilgin, fikrin olmayan konuya yorum yapmayacaksın. Var bu forumun huyunda işte ne yapacaksın. Yakındır bırakmam.
Söyleyecek laf bulamadınız EFI Shell'i kalkan olarak kullanıyorsunuz kullanıcı yanlış bir hata yapmışsa yanlışını düzeltmek gerek.

"O intele ait birşey değil. Gelmiş konuşuyor. Tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekans kısar tehlikeli duruma gelmesin diye." bunun yerine;

"Bu sorun bütün işlemcilerde mevcut, tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekansı kısar tehlikeli durumuna geldiği için." böyle bir ifade kullansaydınız daha iyi olabilirdi.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193

intele ait değil amd u işlemcileride sapıtır. siz fanboysunuz.

ay
Söyleyecek laf bulamadınız EFI Shell'i kalkan olarak kullanıyorsunuz kullanıcı yanlış bir hata yapmışsa yanlışını düzeltmek gerek.

"O intele ait birşey değil. Gelmiş konuşuyor. Tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekans kısar tehlikeli duruma gelmesin diye." bunun yerine;

"Bu sorun bütün işlemcilerde mevcut, tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekansı kısar tehlikeli durumuna geldiği için." böyle bir ifade kullansaydınız daha iyi olabilirdi.
ay alındım mı sen
ay üzüldün mü sen

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
O intele ait birşey değil. Gelmiş konuşuyor. Tüm işlemciler belirli sıcaklıklarda frekans kısar tehlikeli duruma gelmesin diye.
Nootbook ve 2/4 çekirdek yapılı U serili Intel ise gayet normal.
Ben 4 yıl boyunca yaşadım bu durumu.

Arkadaşımla aynı dönem almıştık.
O da 4/4 çekirdek yapısında kötü bir AMD işlemcili notebook almıştı.

Benim notebook; i7-7500U, 12 GB 2133 mhz Ram, 4GB AMD M440 harici gpu.

Ama gel gelelim Turbo frekansta 10 saniye bile durmadan ısıdan şaşkına dönen işlemci, bir LoL bir oynatamıyordu sürekli FPS drop. Ama arkadaşım 4GB ramli sistemine rağmen, drop girmede çok güzel oynuyordu.

Peki şu an ne oldu benim bilgisayarıma?
Yandı evet gerçekten yandı.

Arkadaşım ise defalarca düşürmelerine rağmen, 1800 TL'ye sattılar.
Ardından i3-4130 işlemci ve Nvidia GT 1050 2 GB sistem aldılar ama feci şekilde FPS drop yaşıyorlar.
Büyük ihtimalle sıcaklık gibi duruyor. Darboğaz yaptıracak kadar güçlü bir kart değil 1050 2GB

Bende, Ryzen 3 3200G, 16 GB 3200 Mhz ramli bir sisteme geçtim. Rahatım şu an.
Bir RX 5500 XT takacağım o kadar. O da zor. Para biriktirdim ama fiyatı arttı birden.

Son düzenleme:

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606